Procesi, kas notiek ar tavu ķermeni, kad tu pārstāj sportot
Regulāras fiziskās aktivitātes stiprina tavu organismu un uzlabo veselību. Savukārt, ja kādu iemeslu dēļ sporta nodarbības pārtrauksi, efekts būs pretējs, un ķermenis piedzīvos nepatīkamas pārmaiņas.
Paaugstinās asinsspiediens
Efekts ir gandrīz tūlītējs – dienās, kad tu nesporto, tavs asinsspiediens ir nedaudz augstāks nekā dienās, kad nodarbojies ar fiziskām aktivitātēm. Jau pēc divām nedēļām tavi asinsvadi pielāgojas mazkustīgajam dzīvesveidam, un asins plūsma kļūst lēnāka, tādējādi asinsspiedienu paaugstinot vēl nedaudz. Aptuveni mēneša laikā tavs asinsspiediens kļūst tāds it kā tu nekad nebūtu sportojis.
Ja atsāksi sportot, asinsvadi sāks darboties efektīvāk aptuveni vienas nedēļas laikā, un aptuveni pēc mēneša vai diviem asinsvadu sistēma būs kļuvusi elastīgāka, radot noturīgu efektu.
Asinīs paaugstinās cukura līmenis
Parasti glikozes līmenis asinīs ir paaugstināts pēc ēšanas, savukārt krītas tad, kad muskuļi un audi uzņēmuši cukuru, kas tiem nepieciešams, lai nodrošinātu enerģiju. Taču pēc tam, kad piecas dienas neesi nodarbojies ar sportu, cukura līmenis pēc ēšanas paliek paaugstināts. Ja turpināsi mazkustīgu dzīvesveidu, pastāvīgi paaugstinātā glikoze palielinās risku saslimt ar sirds slimībām un diabētu.
Atsākot regulārus treniņus, ievērojamus uzlabojumus panāksi jau pēc vienas nedēļas.
Ātri aptrūkstas elpa
Fitnesa apzīmējums VO2 apzīmē maksimālo skābekļa daudzumu, cik tavi muskuļi patērē. Pēc tam, kad divas nedēļas neesi nodarbojies ar sportu, šis rādītājs samazinās par 20%. Mazkustīga dzīvesveida ietekmē muskuļu šūnas zaudē mitohondrijus, kuru uzdevums ir pārvērst skābekli enerģijā. Vēl vairāk – nesportojot tikai divas nedēļas tu zaudē tik daudz mitohondriju, cik biji ieguvis, intensīvi trenējoties sešas nedēļas.
Muskuļi novājinās
Pēc tam, kad būsi pārtraucis treniņus, spēks saglabāsies ilgāk nekā izturība, tomēr ar laiku tavi muskuļi sāks sarauties. Jau pēc divām nedēļām atpūtas būs iespējams novērot ievērojamu muskuļu masas samazināšanos.
Lai atjaunotu muskuļu masu, tev būs nepieciešams ilgāks laiks nekā tas, ko pavadīji atpūšoties, tomēr tu to panāksi ātrāk nekā kāds, kas nekad nav trenējies.
Palielinās tauku procents
Aptuveni nedēļas laikā tavi muskuļi zaudē daļu spējas dedzināt taukus, un tava vielmaiņa palēninās. Skidmoras koledžas pētnieki secinājuši, ka pēc tam, kad koledžas sportisti nebija trenējušies piecas nedēļas, viņu ķermeņa tauku procents bija palielinājies par 12%.
Lai atgūtu iepriekšējos parametrus, tev būs nepieciešams vismaz divtik ilgs laiks, cik būsi pavadījis atpūšoties.
Cieš smadzenes
Netrenējoties divas nedēļas, tu sāksi justies noguris un nervozs, liecina žurnāla Brain pētījums. Savukārt kāds eksperiments, kas veikts ar žurkām, apliecināja, ka dzīvnieki, kas ir spiesti būt mazkustīgi, jau pēc nedēļas sāk ražot mazāk smadzeņu šūnas un sliktāk veic pārbaudījumus.