6 ieteikumi, lai ikrīta kafijas tase nekaitētu tavai veselībai
Pētījumi apliecina, ka dienišķa kofeīna deva spēj pozitīvi ietekmēt ne tikai tavu pašsajūtu, bet arī veselību. Ja nespēj iedomāties rītu bez kūpošas kafijas tases, pārliecinies, ka ar šo rituālu nenodari kaitējumu savam organismam.
Kofeīns ir spēcīga stimulējoša viela, kam piemīt antioksidējošas īpašības. Tas ir noteiktu uzturvielu avots, kā arī spēj ievērojami stimulēt fizisko aktivitāti un veicināt garīgā darba spējas. Atsevišķi zinātnieki ir pārliecināti, ka, regulāri uzņemot kofeīnu, mazinās risks saslimt ar 2.tipa cukura diabētu, Alcheimera slimību un dažu veidu vēzi. Tāpat kofeīna iedarbība tiek saistīta ar pozitīvu ietekmi uz atmiņu un smadzeņu darbību.
Tomēr, lietojot kofeīnu vairāk nekā ķermenim nepieciešams, var rasties dažādas nepatīkamas blakusparādības – nervozitāte, paātrināta sirdsdarbība, gremošanas traucējumi, dehidrācija un citas. Tāpat, dzerot kafiju, tu neviļus pakļauj sevi arī citu vielu kaitīgajai iedarbībai. Uzzini, kā padarīt ikrīta kafijas rituālu mazāk bīstamu veselībai.
Gatavo savu kafiju pats
Gardā latte, ko tu tuvējā kafejnīcā iegādājies līdzņemšanai, satur milzīgu daudzumu kaloriju, tauku un cukura, kā arī vairākas apstrādātas sastāvdaļas.
Gatavojot kafiju pats, tu ne tikai ietaupīsi naudu, bet arī varēsi kontrolēt uzņemtās uzturvielas un kaloriju daudzumu.
Izmanto filtrētu ūdeni
Vienā kafijas tasē ir aptuveni 98,8% ūdens, tāpēc pārliecinies, ka tevis izmantotais ūdens ir gana svaigs un veselīgs. Piegādātā ūdens kvalitātes uzlabošanai vari izmantot ūdens filtrus, tādējādi tu izvairīsies no iespējas, ka tavā dzeramajā ūdenī var atrasties dažādi kaitīgi savienojumi.
Izmanto dabīgu kafiju
Šķīstošās kafijas pagatavošanai tiek izmantots ievērojams daudzums ķīmisku vielu, kas var kaitīgi iedarboties uz jutīgu organismu, piemēram, izraisot pastiprinātu kuņģa kairinājumu. Tāpat jāņem vērā, ka šķīstošajā kafijā ir lielāks daudzums kofeīna, kas, uzņemts pastiprinātā daudzumā, var negatīvi ietekmēt veselību.
Izvēlies dabīgu kafiju un pievērs uzmanību tam, vai tevis izraudzītā kafija ir audzēta organiski. Tādā veidā tu zināsi, ka kafijas audzēšanā nav izmantoti pesticīdi un citas organismam kaitīgas vielas.
Aizstāj krējumu un cukuru
Rafinētais cukurs un kafijas krējuma iepakojumi, kas satur piesātinātos taukus, kaitē tavam organismam vairāk nekā kofeīns. Ja nevēlies dzert melnu kafiju, sameklē sev tīkamu cukura un krējuma alternatīvu – izvēlies dabīgus produktus vai izmēģini ko neparastāku, piemēram, kokosriekstu vai mandeļu pienu.
Paēd pirms dzer kafiju
Kofeīns sūta ķermenim noteiktus signālus, kas veicina insulīna izdalīšanos asinīs. Ja dzer kafiju tukšā dūšā, insulīnam pārveidojot glikozi enerģijā, strauji krītas tavs cukura līmenis.
Paēd brokastis, pirms ķeries pie kafijas, vai vismaz atceries par kādu uzkodu tās malkošanas laikā.
Izbaudi procesu
Daudzās kultūras kafijas dzeršana tiek uzskatīta par īpašu rituālu, nevis ikdienišķu ieradumu. Atvēli laiku, lai izbaudītu kafijas sniegtās smaržas, garšas un sajūtas, un pārvērt to par īpašu rituālu lieliskai dienai.
Tādā veidā tu tāpat spēsi vieglāk uztvert, kā tavs organisms reaģē uz kofeīnu. Iespējams, ka nepieciešamajam mundrumam tev nepieciešams mazāk kofeīna nekā tev šķiet.