6 iemesli, kāpēc tu visu laiku jūties noguris
Jūtot nogurumu, nereti tiek vainots pārmērīgais stress vai pārlieku aizņemtais dzīvesveids. Tomēr pastāvīga noguruma cēlonis var būt arī nopietnas veselības problēmas, ar kurām tu nevarēsi tikt galā pats saviem spēkiem.
Ja nemitīgi jūties noguris, iesākumā veic korekcijas savā dzīvesveidā. Centies atvēlēt vairāk laika miegam, pārliecinies, ka uzņem veselīgu un sabalansētu uzturu, dzer vairāk šķidruma, izmēģini multivitamīnus un ierobežo kofeīnu un alkoholu. Ja situācija nemainās divu līdz trīs nedēļu laikā, tev, iespējams, nepieciešams apmeklēt savu ārstu.
Anēmija
Anēmija jeb mazasinība ir stāvoklis, kad organismā ir samazināts eritrocītu vai hemoglobīna daudzums. Tavi audi un šūnas nespēj saņemt tiem vajadzīgo skābekli, kā rezultātā tu vari just nogurumu, vājumu un apgrūtinātu elpošanu. Izplatītākais anēmijas cēlonis ir dzelzs vai citu uzturvielu trūkums, taču to var izraisīt arī ievērojams asins zudums vai kāda hroniska kaite, piemēram, vēzis, artrīts vai nieru mazspēja.
Īpaši jutīgas pret anēmiju ir sievietes reproduktīvajā vecumā. Menstruāciju laikā tiek zaudētas asinis, savukārt, iestājoties grūtniecībai, sievietei nepieciešams papildu dzelzs.
Anēmijai raksturīgi arī miega traucējumi, grūtības koncentrēties, paātrināta sirdsdarbība, sāpes krūtīs vai galvassāpes. Nogurumu var izraisīt pat pavisam vienkāršas darbības, piemēram, kāpšana pa kāpnēm vai neliela attāluma veikšana ar kājām.
Vairogdziedzera darbības traucējumi
Ja vairogdziedzeris izdala pārlieku maz vai pārāk daudzu hormonu, cietīs tava vielmaiņa un līdz ar to arī kopējā pašsajūta.
Ja vairogdziedzeris izdala paaugstinātu daudzumu hormonu, tu vari just vājumu muskuļos, īpaši augšstilbos. Tev var šķietami bez iemesla kristies svars, paātrināties sirdsdarbība, un tu vari just pastāvīgas slāpes. Sievietēm var mainīties menstruālais cikls – menstruācijas būs īsākas un retākas.
Savukārt, ja hormonu daudzums ir samazināts, jutīsi nogurumu, grūtības koncentrēties un sāpes muskuļos. Tā kā tavs ķermenis nespēj pienācīgi izvadīt šķidrumu, var paaugstināties svars vai rasties aizcietējumi. Tāpat tu regulāri vari justies nosalis.
Diabēts
Cukurs ir viela, kas sniedz tev enerģiju, savukārt diabēta slimnieku organisms nespēj to pienācīgi izmantot, un tas uzkrājas asinīs. Nogurums ir viena no pirmajām otrā tipa diabēta pazīmēm. Tāpat vari novērot izteiktas slāpes, izsalkumu, svara zudumu, pastiprinātu uzbudinātību, sēnīšu infekcijas un redzes pasliktināšanos.
Depresija
Depresija, kā zināms, ir nopietna slimība, kas spēj būtiski ietekmēt tavus ikdienas ieradumus un pašsajūtu. Šī kaite katram izpaužas atšķirīgi, taču nogurums, izmaiņas miega un ēšanas paradumos, kā arī problēmas ar koncentrēšanos ir bieži sastopamas pazīmes. Tāpat slimnieki izjūt bezcerību, un apkārt notiekošo ir tendēti uztvert negatīvi
Reimatoīdais artrīts
Reimatoīdais artrīts ir autoimūna saslimšana, kas uzbrūk locītavu audiem un var radīt nopietnus kaulu un skrimšļu bojājumus. Šai kaitei ir vairāki simptomi, kas raksturīgi arī citām saslimšanām – nogurums, apetītes zudums, sāpes locītavās. Tāpat jāņem vērā, ka reimatoīdā atrīta pacientiem nereti novērojama arī anēmija un traucēta vairogdziedzera darbība, kas tāpat veicina nogurumu.
Miega apnoja
Miega apnojai raksturīga elpceļu nosprostošanās miegā. Tā rezultātā tiek izjaukts tavs dabiskais miega cikls, un tu pamodīsies noguris pat tad, ja esi gulējis pietiekami ilgu laiku. Par šo kaiti visbiežāk liecina pastiprināta krākšana un grūtības elpot miegā.