6 fakti par hormoniem, kas jāzina katrai sievietei
Hormoni spēj ietekmēt ne tikai tavu veselību un svaru, bet arī garastāvokli un enerģijas līmeni. Pat tad ja tavs dzīvesveids ir veselīgs, hormonu disbalanss var būtiski pasliktināt tavu pašsajūtu.
Iekšējās sekrēcijas dziedzeri un audu šūnas izdala bioloģiski aktīvas vielas asinīs, limfā un smadzeņu šķidrumā. Šīs vielas jeb hormoni piedalās itin visos organisma procesos, tādējādi no tiem atkarīga cilvēka fiziskā un psiholoģiskā labsajūta, dzimumsistēma, vielmaiņa un citi svarīgi procesi. Iepazīsti savu hormonālo sistēmu, lai varētu parūpēties par tās līdzsvaru.
Taviem hormoniem ir nepieciešami tauki
Tavi reproduktīvie hormoni nespēj pārvietoties pa tavu ķermeni bez tauku palīdzības. Ja tavā uzturā nebūs pietiekams daudzums veselīgo tauku, hormonālā sistēma nevarēs saglabāt līdzsvaru, kas var izraisīt dažādas ar hormoniem saistītas veselības problēmas. Neaizmirsti par veselīgu un sabalansētu uzturu un iekļauj ēdienkartē treknās zivis, linsēklas, valriekstus, spinātus un citus produktus, kas satur taukskābes.
Pirmsmenstruālais sindroms nav norma
Ja ik mēnesi, tuvojoties menstruācijām, tu ciet no garastāvokļa svārstībām, izsitumiem, vēdera uzpūšanās, vēdera krampjiem un citiem nepatīkamiem simptomiem, tad zini, ka tas nebūt nav uzskatāms par normu. Menstruālais cikls ir dabisks process, tāpēc tavam ķermenim nebūtu jājūtas tik slikti. Pirmsmenstruālais sindroms liecina par to, ka sievišķā hormona estrogēna un progesterona līmenis nav līdzsvarā. Iesākumā šo stāvokli vajadzētu mēģināt mainīt, izvēloties pareizu pārtiku.
Ēdot neveselīgi, tiks ietekmēta tava auglība
Ilgstoši ievērojot diētu vai lietojot neveselīgu uzturu, tavam ķermenim trūks vajadzīgo uzturvielu, lai nodrošinātu veselīgu menstruālo ciklu. Arvien vairāk jaunu sieviešu mūsdienās saskaras ar grūtībām ieņemt mazuli, un pie tā lielā mērā vainojama apstrādātā un neveselīgā pārtika, kas tik plašā klāstā pieejama veikalos.
Hormonālā kontracepcija nenovērš hormonu problēmas
Viens no populārākajiem mītiem vēsta, ka hormonālā kontracepcija spēj novērst pirmsmenstruālo simptomu, izsitumus, garastāvokļa svārstības un citus nepatīkamos simptomus, ko izraisa hormoni. Tomēr tas neatbilst patiesībai. Lietojot hormonālo kontracepciju, tu uzņem mākslīgos hormonus, kas īstermiņa slēpj simptomus, bloķējot organisma dabiskos procesus. Vienīgais veids, kā tu vari novērst hormonu disbalansu, ir pareizs uzturs un veselīgs dzīvesveids.
Ja hormoniem trūkst līdzsvara, visticamāk vainojams nepietiekams uzturs
Veicinot pietiekamu estrogēna, testssterona, kortizola līmenis vai pilnvērtīgu vairogdziedzera darbību, tev visupirms rūpīgi jāpārdomā par savu uzturu. Pārliecinies, ka tavam ķermenim ir pietiekamas vitamīnu, minerālvielu un aminoskābju rezerves.
Gremošanas sistēmas traucējumi rada hormonālas problēmas
Ja tu ignorē to, ka pēc ēšanas tavs vēders vienmēr ir uzpūties vai arī tava vēdera izeja nedarbojas kā nākas, tas agri vai vēlu novedīs pie citām veselības problēmām. Gremošanas sistēmas traucējumi neļauj tavam ķermenim efektīvi absorbēt uzturvielas, izvadīt toksīnus un traucē hormonu plūsmai, kā rezultātā rodas neizbēgams hormonu dibalanss.