6 bezmaksas mobilās lietotnes, kas var palīdzēt cīņā ar stresu
Arvien lielāku popularitāti informācijas nogurdināto cilvēku vidū iegūst apzinātības meditācijas prakse, kas palīdz mazināt stresu un atgūt mieru. Apzinātību var praktizēt, apmeklējot dažādas apmācības, taču arī tehnoloģijas var palīdzēt apgūt meditāciju un praktizēt to ikdienā. "Samsung" produktu treneris Aleksandrs Smirnovs ir apkopojis informāciju par mobilajām lietotnēm, kas ļaus meditēt jebkurā vietā un laikā.
Apzinātība ir meditācijas veids, kas paredz koncentrēšanos uz to, kas notiek šeit un tagad – gan cilvēkā iekšēji, gan vidē ap viņu. Parasti to praktizē, ērti sēžot klusā vietā ar aizvērtām acīm un koncentrējoties uz elpošanu; domas jācenšas novirzīt uz tagadni, mēģinot neieslīgt pārdomās un raizēs par darāmajiem darbiem, attiecībām vai pagātnes notikumiem.
Dažādi pētījumi* pierāda, ka meditācija var palīdzēt kontrolēt stresu, mazināt trauksmi un pat palīdzēt cīnīties ar depresiju, sāpēm un citām garīga un fiziska rakstura problēmām.
"Tehnoloģijas ikdienā var ne tikai noderēt informācijas ieguvei un apmaiņai, bet arī palīdzēt mums rūpēties par savu garīgo labsajūtu. Piemēram, viedpulksteņi ļauj izmērīt nēsātāja stresa līmeni, brīdina, ja stresa ir par daudz, un piedāvā veikt elpošanas vai meditācijas vingrinājumus, lai atgūtu mieru. Savukārt viedtālruņos un planšetdatoros pieejamas visdažādākās lietotnes, kas kalpos par apzinātības treneriem ikdienā," stāsta eksperts.
Lai īstās lietotnes izvēlēšanās no plašā piedāvājuma nekļūtu par vēl vienu stresa avotu, eksperts ir apkopojis sešas populārākās lietotnes, ko izmēģināt, lai atrastu sev piemērotāko:
1. "Miervidi"
Tā ir pirmā un šobrīd vienīgā apzinātības meditācijas lietotne latviešu valodā. Tajā pieejamas meditācijas dažādiem dienas laikiem, emocionālajam līdzsvaram, produktivitātei, labsajūtai, kā arī dažāda vecuma bērniem un jauniešiem piemērotas programmas. Tāpat lietotnē iekļauta sadaļa "Ceļo", kurā atrodama informācija par vairākiem pastaigu maršrutiem Rīgas apkārtnē, un katrs no tiem papildināts ar apzinātības vingrinājumiem dabas takas un sevis izzināšanai.
2. "Ten Percent Happier"
Lietotne tiem, kas pret meditāciju ir skeptiski – tajā likts uzsvars uz meditāciju kā sekulāru un zinātniski pamatotu praksi. Lietotājiem ir pieejamas jau gatavas audio un video intervijas ar pieredzējušiem jomas ekspertiem, kam var uzdot arī savus jautājumus un saņemt atbildi aptuveni dienas laikā.
3. "Headspace"
Lietotne piedāvā meditācijas specifiskām vajadzībām: miega kvalitātes uzlabošanai, stresa kontrolei, personiskajai izaugsmei, darba produktivitātei un citām situācijām. Lietotne īpaši piemērota iesācējiem, jo tā piedāvā apgūt pašus meditācijas pamatus un sniedz skaidrus norādījumus.
4. "Stop, Breathe & Think"
Lietotne paredzēta ikdienas lietošanai un pielāgo vingrinājumus lietotāja noskaņojumam un emocijām, ļaujot regulāri sekot līdzi savam progresam. Lietotne palīdzēs gan vieglāk aizmigt, gan mazināt stresu un trauksmi. Tajā pieejami arī elpošanas vingrinājumi un jogas video pamācības.
5. "Aura"
Vienkārša lietotne, kas piedāvā īsas, personalizētas un zinātnē balstītas trīs minūšu meditācijas. Šajā lietotnē meditācijai piešķirts spēles elements – mācoties un piedaloties ikdienas izaicinājumos, lietotāji var paaugstināt savu līmeni.
6. "Samsung Health"
"Samsung" telefonos un pulksteņos pieejamā lietotne ne vien palīdz reģistrēt fiziskās aktivitātes un uzturu, bet arī piedāvā apzinātības meditācijas programmas, kas ļaus uzlabot miega kvalitāti un mazināt stresu. Lietotne piedāvā dažāda ilguma meditācijas, stāstus, kas palīdzēs iemigt gan pieaugušajiem, gan bērniem, kā arī mūziku mieram, miegam vai koncentrēšanās spēju uzlabošanai.
*https://news.harvard.edu/gazette/story/2018/04/harvard-researchers-study-how-mindfulness-may-change-the-brain-in-depressed-patients/