6 antidepresantu trūkumi un blakusparādības, kuras nepieciešams ņemt vērā
Ilgstoši sliktu garastāvokli, nespēku un darba spēju zudumu palīdz ārstēt antidepresanti. Lai arī tie spēj stabilizēt pašsajūtu, tiem var būt arī nopietnas blaknes. Ir būtiski zināt par trūkumiem un blakusparādībām, kas varētu rasties, lietojot šos medikamentus.
1. Lielas izmaksas
Antidepresanti ir visai dārgi – un lai arī to cenas atšķiras, nav nekādu pierādījumu, ka kāds no to veidiem ir efektīvāks par citiem. Visi medikamentu veidi ir vienlīdz efektīvi – atšķiras tikai to blakusparādības. Tas nozīmē, ka tev visticamāk būs jāizmēģina vairāki antidepresantu veidi, līdz tu atradīsi sev piemērotāko.
2. Antidepresanti var pazemināt libido
Medikamenti var palīdzēt novērst garastāvokļa "kritumus", bet tajā pašā laikā arī tā "kāpumus", tajā skaitā negatīvi ietekmējot arī veselīgu libido.
Medikamentu klase, ko sauc par selektīvajiem serotonīna atpakaļsaistes inhibitoriem, mēdz pazemināt libido. Tas ir tādēļ, ka tie pazemina dopamīna līmeni, kas atbild par baudas receptoriem.
3. Antidepresanti var ietekmēt vīriešu auglību
Papildus pazeminātajam libido, antidepresanti var arī negatīvi ietekmēt spermas kvalitāti. Visbiežāk to izraisa tieši selektīvie serotonīna atpakaļsaistes inhibitori.
Vīriešiem, kas lieto medikamentus vismaz 3 mēnešus, var samazināties spermas daudzums un arī tās spēja kustēties. Tās daudzums gan visbiežāk atgriežas iepriekšējā līmenī aptuveni mēnesi pēc medikamentu lietošanas pārtraukšanas.
4. Antidepresanti var padarīt kaulus trauslākus
Vēl viens negatīvs efekts, ko varētu radīt antidepresanti – kaulu blīvuma zudums. Pētījumi uzrāda, ka gados vecākiem vīriešiem un sievietēm, kas lieto šos medikamentus, ir paaugstināts kaulu zuduma un kaulu vājināšanās risks. Šāda parādība tikusi novērota par 60% biežāk to sieviešu vidū, kuras lieto antidepresantus, nekā sievietēm, kuras šos medikamentus nelieto.
5. Antidepresanti paaugstina insulta risku
Pretsāpju līdzekļu lietošana kopā ar antidepresantiem var paaugstināt insulta risku. Tā ir problēma, jo aptuveni 65% no depresijas slimniekiem cieš arī no hroniskām sāpēm. Jāmin, ka šāds risks ir lielāks vīriešu nevis sieviešu vidū.
6. Nepieciešams ilgs laiks, līdz medikamenti sāk iedarboties
Atšķirībā no citām zālēm, tu nejutīsi, vai antidepresantiem ir kāda pozitīva ietekme uz tavu veselību vismaz pāris nedēļas pēc ārstēšanās kursa uzsākšanas. Tas ir tādēļ, ka medikamentam ir "jāuzkrājas" smadzenēs, lai tas spētu uzlabot pašsajūtu. Vidēji nepieciešamas vismaz 8 nedēļas, lai sāktu izjust kādas izmaiņas. Atceries, ka nekādā gadījumā nedrīkst pēkšņi pārtraukt medikamentu lietošanu. Esi pacietīgs un ļauj zālēm iedarboties pietiekami ilgu laiku.