5 veselības problēmas, ko var radīt tavs viedtālrunis
Foto: pixabay.com
Visticamāk tava dzīve vairs nav iedomājama bez mobilā tālruņa. Tas atvieglo saziņu, ļauj viegli piekļūt informācijai, nodrošina izklaidi un ir kļuvis par neatņemamu mūsu ikdienas sastāvdaļu. Tomēr tam notiekot, arvien izplatītākas kļūst dažādas veselības problēmas, kas saistāmas tieši ar regulāru viedtālruņa izmantošanu.
Krampji pirkstos un sāpes muskuļos
Pastāvīga īsziņu sūtīšana, spēļu spēlēšana un jaunāko ziņu pārbaudīšana var izraisīt nepatīkamus krampjus pirkstos un sāpes muskuļos. Tāpat tā veicina cīpslu iekaisumu, īpaši tad, ja jau iepriekš esi saskāries ar līdzīgām veselības problēmām – monotonās pirkstu darbības veicina un aktivizē jau esošās kaites. Savukārt ilgstoši saliekts elkonis var izraisīt tirpoņu un nejutīgumu zeltnesī un mazajā pirkstiņā.
Ja ilgstoši lieto viedtālruni, neaizmirsti ik pēc noteikta laika nolikt tālruni malā un izpildīt dažādus stiepšanās vingrojumus, kas atjaunos asinsriti un izvingrinās pirkstus. Ja sāpes turpinās ilgāk par nedēļu, apmeklē ārstu.
Kakla un muguras muskuļu sāpes
Ilgstoši skatoties tālruņa ekrānā, tavs kakls un muguras muskuļi izjūt pastiprinātu spiedienu. Saskaņā ar Lielbritānijā veiktu pētījumu, 84% jauniešu pēdējā gada laikā ir izjutuši muguras sāpes, kas saistāmas ar pastāvīgo noliekšanos pār tālruņa ekrānu vai planšetdatoru.
Strādājot pie datora, ievēro, lai tavs sēdēšanas stāvoklis ir pareizs, savukārt, lietojot tālruni, mēģini to turēt augstāk – pozīcijā, kurā tavs kakls nebūs tik noliekts.
Redzes problēmas
Pastāvīga lūkošanās viedtālruņa ekrānā un nelielā izmēra burtu pārlūkošana var padarīt tavas acis nogurušas un izraisīt redzes traucējumus, reiboņus un pat sausās acs sindromu. Turklāt neskaidra redze apvienojumā ar savilktiem kakla muskuļiem var veicināt galvassāpes.
Eksperti norāda, ka tālrunis būtu jātur vismaz 40 centimetru attālumā no acīm. Tā kā tas nereti ir diezgan grūti izdarāms, mēģini nelūkoties ekrānā ilgstoši – ik pēc pāris minūtēm novērs acis un kādu brīdi skaties uz kādu punktu tālumā. Vari apgūt īpašus acu vingrojumus.
Tāpat neaizmirsti pietiekami bieži mirkšķināt acis – pētījumi liecina, ka, raugoties ekrānā, cilvēki to dara daudz retāk nekā vajadzīgs.
Psiholoģiska atkarība no mobilā tālruņa
Iespējams, pašam nemanot, tev izveidojusies spēcīga atkarība no viedtālruņa – liela daļa cilvēku izjūt pastiprinātas bailes palikt bez mobilās ierīces. Tām raksturīga trauksme brīžos, kad nevari lietot savu viedtālruni, nemitīga pārbaudīšana, vai neesi tālruni pazaudējis, un regulāra pārliecināšanās, vai tev nav pienākusi neviena jauna ziņa.
Viltus zvans
Indiānas universitātes pētnieki secinājuši, ka 89% studentu ir pieredzējuši "viltus vibrozvanu", proti, viņiem šķitis, ka tālrunis vibrē brīžos, kad tas īstenībā nav noticis. Lai no tā izvairītos, izslēdz tālruņa vibrozvana funkciju un apņemies neielūkoties tajā ik pēc piecām minūtēm.