medicine.lv skaitļos

Lietotāji online404
Aktīvie uzņēmumi12806
Nozares raksti1616
Ekspertu atbildes21477
5 veidi, kā rudenī mazināt nogurumu un miegainību : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

5 veidi, kā rudenī mazināt nogurumu un miegainību

Iesākoties rudenim, arvien vairāk cilvēku saskaras ar neizskaidrojamu nogurumu, miegainību, vēlmi slinkot un neko nedarīt. Ja nogurums ir pārejošs un tas neietekmē ikdienas darbus, satraukumam nav pamata. Taču, ko darīt, lai atjaunotu enerģiju, un vai pie tās zuduma tiešām vainīgs tikai drēgnais laiks, skaidro aptieku tīkla "Apotheka" sertificētā farmaceite Ivanda Krastiņa.

Tumšajā laikā ātrāk izstrādājas miega hormons melatonīns

Autors: laiskoshanas_pie_tv
Autors: laiskoshanas_pie_tv

Visbiežāk pirmais miegainības izraisītājs ir saules gaismas samazināšanās – dienas kļūst īsākas, saule spīd retāk, ātrāk iestājas tumsa. Tas, savukārt, signalizē smadzenēm, ka nepieciešams ātrāk izstrādāt miega hormonu melatonīnu, un tādēļ tumšajā gada periodā cilvēki ir mazāk aktīvi, miegaināki un arī nogurušāki. Biežāk izvēlamies neko nedarīt, paslinkot, neiet ārā svaigā gaisā, jo arī laikapstākļi ir aukstāki, vējaināki un lietaināki. Lai arī varētu šķist, ka, laiskojoties mājās, atpūšamies, patiesībā ir tieši otrādi – enerģijas ražošana šūnās kļūst lēnāka, samazinās to aktivitāte, un līdz ar to rodas vēlme apēst kaut ko saldu vai treknu, lai sevi uzmundrinātu, bet tas vēl vairāk pazemina enerģijas lādiņu, jo vielmaiņai tiek uzlikts papildu slogs, lai pārstrādātu ogļhidrātus un taukus.

Rudenī lielāka psiholoģiskā spriedze

Autors: darbs
Autors: darbs
Banner 280x280

Otrs biežākais noguruma iemesls saistīts ar psihoemocionālo stāvokli. Iestājoties rudenim, daudzi piedzīvo pastiprinātu stresu, kas saistīts ar bērnudārzu, skolu, universitāšu atsākšanos. Arī daudzās darba vietās pēc vasaras atvaļinājumiem tiek uzņemti lielāki apgriezieni, un palielinās arī pienākumu daudzums. Mainās ikdienas ritms, sākas saaukstēšanās sezona, jo laikapstākļi kļūst vēsāki un imunitāte pavājinās, kas, savukārt, var radīt fizisku un emocionālu pārslodzi, kuras dēļ var just nogurumu un ātrāk tiek izjusts enerģijas izsīkums.

5 ieradumi noguruma un miegainības mazināšanai

#1 Kvalitatīvs miegs

Autors: miegs
Autors: miegs

Miega laikā tiek uzlādētas mūsu iekšējās baterijas. Kvalitatīvs miegs nozīmē, ka gulēt tiek iets ne vēlāk kā pulksten 23.00 un miegā pavadītas septiņas astoņas stundas, taču katram tas būs individuāli. Pirms miega jāizvēdina guļamistaba vai jāguļ pie atvērta loga, ja laikapstākļi to atļauj un ir silti un komfortabli. Tāpat pirms miega nevajadzētu ilgstoši skatīties viedierīces, TV pārraides, jo sevišķi asa sižeta raidījumus. Arī vīna glāze "labākam miegam" vai pārēšanās vēlu vakarā var veicināt nekvalitatīvu miegu un līdz ar to arī lielāku nogurumu un miegainību nākamajā dienā.

#2 Pēc iespējas vairāk laika svaigā gaisā

Autors: pastaiga_svaiga_gaisa
Autors: pastaiga_svaiga_gaisa

Rudenī atbalstāmas ir visas fiziskās nodarbes svaigā gaisā – mērena sportošana, sēņošana, lapu grābšana, pēdējie rudens darbi dārzā, pastaigas un citas aktivitātes. Darba dienās, cik vien tas iespējams, noderīgi uz darbu un no darba iet ar kājām. Der arī savu pusdienu pauzi pavadīt ārā svaigā gaisā, jo tas nodrošina organismu ar skābekli un atjauno šūnu enerģiju.

#3 Ūdens un zāļu tējas

Autors: kumelishu_teja
Autors: kumelishu_teja

Rudenī noteikti nedrīkst aizmirst dzert ūdeni –  lai gan laiks vairs nav tik karsts un ūdens tik ļoti "neprasās", šūnām tas ir ļoti vajadzīgs. Rudenī vieglāk ir pāriet uz zāļu tējām, kuras ir gan uzmundrinošas, gan sasildošas – ingvera, rožu augļu, aveņu, asinszāles, kardamona, citronmētras vai bazilika. Savukārt kumelītes, kliņģerītes, eikalipts, gaiļbiksītes, vīgriezes, liepziedi un timiāns pasargās no elpošanas ceļu saslimšanām.

#4 B, C un D vitamīni

Autors: olas_uztura
Autors: olas_uztura

Uzturam jābūt pilnvērtīgam un sabalansētam – jāsatur olbaltumvielas, ogļhidrāti, tauki, šķiedrvielas, vitamīni un minerāli.  Svarīgi ar uzturu uzņemt arī B grupas vitamīnus, jo tie piedalās nervu šūnu vielmaiņā, nodrošina muskulatūras darbību, iesaistās asinsrades sistēmā, enerģijas un imunitātes nodrošināšanā. B grupas vitamīni visvairāk ir aknās, gaļā, olās, zivīs, graudaugu produktos. No vitamīniem papildus ieteicams lietot arī D vitamīnu, pirms tam gan noskaidrojot savu D vitamīna līmeni analīzēs. D vitamīns atbild ne tikai par kaulu un zobu veselību, bet arī par labu garastāvokli, enerģiju un imunitāti. C vitamīns ir ļoti daudzos dārzeņos un augļos, tas organismā veic šūnu aizsardzības funkciju – tas ir antioksidants, stimulē imunitāti un piedalās enerģijas rašanās vielmaiņā.

#5 Minerālvielas

Autors: rieksti
Autors: rieksti

No minerāliem pie noguruma vissvarīgākais ir magnijs – tas ieteicams, ja esam nomākti, nervozi un satraukti pie lielām darba slodzēm, stresa. Organisms šajos apstākļos patērē daudz vairāk šī minerāla, jo iesaistās enerģijas vielmaiņā, muskuļu kontraktilitātes nodrošināšanā, tādēļ, izjūtot tā trūkumu, esam noguruši, apātiski, nespējam tikt galā ar savu nervozitāti. Magniju papildus vislabāk uzņemt ar B grupas vitamīniem, jo tie veicina viens otra uzsūkšanos un sinerģisku darbību. Magnijs atrodams pupās, riekstos, sēkliņās, zaļajos lapu augos.

Kas liecina, ka jāmeklē speciālista konsultācija?

Autors: miega_traucejumi
Autors: miega_traucejumi

"Ja iepriekš aprakstītie ieteikumi neder un pašsajūta neuzlabojas, bet pasliktinās vēl vairāk, tad runa vairs nav par parastu nogurumu, bet nopietnu organisma stāvokli, kuru jāizmeklē. Simptomi, kurus nedrīkst atstāt bez ievērības, ir izteikts nogurums visas darba dienas laikā ilgāk par divām nedēļām, trauksme un pastiprināta uzbudināmība, miega traucējumi naktī un miegainība pa dienu, raudulība, komunikācijas traucējumi, pēkšņi dusmu uzliesmojumi, bezspēka sajūta, pazemināta imunitāte, sāpes galvā, mugurā, sirds asinsvadu sistēmas traucējumi – pie šiem simptomiem nepieciešama speciālista konsultācija," skaidro farmaceite.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...