5 simptomi, kas var liecināt par žultspūšļa vēzi
Žultspūslis ir neliels maisiņa formas orgāns, kas izvietots aknu lejasdaļā. Tā galvenā funkcija ir aknu izstrādātās žults uzglabāšana, izdalot to tikai gremošanas procesu laikā. Visbiežāk sastopamā žultspūšļa saslimšana ir žultsakmeņi – savienojumu veidošanās žultspūslī vai žults izvadceļos. Neārstēti žultsakmeņi uzskatāmi par galveno žultspūšļa vēža attīstības riska faktoru.
Žultspūšļa vēzis sastopams salīdzinoši reti – pacienti ar ļaundabīgu žultspūšļa audzēju veido tikai 1% no visiem diagnosticētajiem onkoloģijas saslimšanas gadījumiem. Slimība visbiežāk skar sievietes vecumā no 40-60 gadiem, turklāt 90% pacientu iepriekš slimojuši ar žultsakmeņiem.
Žultspūšļa saslimšanas veicina aptaukošanās, neregulāras ēdienreizes, pārmērīga alkohola lietošana, kā arī hormonālās svārstības, piemēram, grūtniecības izraisītās pārmaiņas vai orālās kontracepcijas ietekme uz organismu. Tāpat žultspūšļa darbības traucējumus izraisa citas saslimšanas, tai skaitā cukura diabēts, aknu, sirds un asinsvadu slimības. Pirmā pazīme, kas liecina par saslimšanu, ir spēcīgas sāpes labajā paribē. Nepatīkamās sajūtas novērojamas pēc tam, kad uzņemta sātīga maltīte ar paaugstinātu tauku saturu.
Tā kā vairumā gadījumu vienīgais žultsakmeņu simptoms ir dažādas intensitātes sāpes pēc ēdienreizēm, daudzi slimnieki pazīmēm nepievērš pienācīgu vērību. Rezultātā slimība saasinās, un rodas labvēlīga vide audzēja attīstībai. Piedzīvojot žultspūšļa saslimšanu simptomus, ir svarīgi nekavējoties vērsties pie ārsta, lai saņemtu nepieciešamo terapiju. Žultspūšļa audzēja simptomi raksturīgi arī virknei citu saslimšanu un precīzu diagnozi spēs noteikt tikai speciālists, veicot atbilstošus izmeklējumus.
Dzeltenīgs ādas tonis
Žultspūšļa audzējam attīstoties, asinīs palielinās žults koncentrācija, un veidojas dzelte – āda, gļotādas un acu āboli iegūst dzeltenīgu vai oranžu nokrāsu. Dzelte tāpat var liecināt par hepatītu vai aknu saslimšanām, tāpēc, pamanot ādas krāsas izmaiņas, apmeklē ārstu.
Pastāvīgas vēdersāpes
Audzējs var izraisīt dažādas intensitātes sāpes vēdera apvidū, visbiežāk labajā paribē. Sāpes parādās regulāri, var būt arī izteikti spēcīgas.
Nelabums
Slikta dūša un vemšana nebūt neliecina par ļaundabīgu audzēju, taču gadījumā, ja novēro arī citus žultspūšļa vēža simptomus, neatstāj to bez ievērības!
Vēdera pūšanās
Žultspūšļa saslimšanas gadījumā vēdera dobumā uzkrājas šķidrums, kā rezultātā vēders šķiet uzpūties, un rodas smaguma sajūta. Atsevišķos gadījumos žultspūslis ievērojami palielinās un to iespējams sataustīt kā grubuļainu veidojumu labajā paribē.
Svara zudums
Onkoloģisku saslimšanu gadījumā novērojams pēkšņs svara zudums, kas nav saistāms ar izmaiņām ēdienkartē vai fizisko aktivitāšu intensitātē. Tāpat iespējams apetītes zudums un pilnuma sajūta pat pēc pavisam nelielas ēdienreizes.