5 simptomi, kas liecina par aknu aptaukošanos
Aknu aptaukošanās jeb steatoze tiek diagnosticēta tad, ja aknās uzkrājušās tauku nogulsnes. Galvenie saslimšanas riska faktori ir aptaukošanās, neveselīgs uzturs, pastiprināta alkohola lietošana un virkne dažādu citu slimību.
Aknu aptaukošanās progresē pakāpeniski. Palielinoties tauku nogulsnēm, veidojas iekaisuma reakcija, taukiem pārpildītās šūnas iet bojā, savukārt to vietā veidojas rētaudi un pēc tam – saistaudi. Taukainās aknās var veidoties ļaundabīgi audzēji, kā arī attīstīties aknu ciroze un mazspēja. Orgāns vairs nespēs pilnvērtīgi darboties, tādējādi ietekmējot arī citas ķermeņa funkcijas un radot nopietnas veselības problēmas.
Galvenie aknu veselības priekšnoteikumi ir sabalansēts uzturs, pietiekams daudzums fizisko aktivitāšu un atteikšanās no kaitīgiem ieradumiem. Ja aknas jau skārusi aptaukošanās, ir svarīgi laikus novērst riska faktorus un veikt nepieciešamo ārstēšanu.
Slimības sākuma stadijā cilvēks nereti nejūt nekādus simptomus, taču, steatozei attīstoties, iespējams novērot vairākas nepatīkamas pazīmes, kas ievērojami pasliktina pašsajūtu.
Liekais svars
Paaugstināts ķermeņa svars palielina aknu aptaukošanās iespēju par 75%. Neskatoties uz to, ka saslimšana iespējama arī cilvēkiem ar normālu svaru, liekais svars uzskatāms par vienu no galvenajiem steatozes riska faktoriem. Viens no aknu aptaukošanās cēloņiem tāpat ir neveselīgs uzturs, īpaši ievērojams daudzums tauku, saldumu un sāļas pārtikas, kā arī pārmērīgs alkohola patēriņš. Turklāt aknu saslimšanas spēj veicināt svara pieaugumu, traucējot ķermeņa spējai sagremot uzņemto pārtiku un absorbēt uzturvielas.
Izteikts nogurums
Ja aknas nefunkcionēs kā nākas, ķermenis tām piegādās lielāku daudzumu asiņu. Rezultātā organismam radīsies papildu slodze, un tu jutīsi izteiktu enerģijas trūkumu, vājumu, grūtības koncentrēties, traucētu spriestspēju un strauju intereses zudumu par apkārt notiekošo. Pētnieki norāda, ka laika gaitā būtiski izmainās organisma saražoto hormonu apjoms. Cilvēkiem ar taukainām aknām konstatēts ievērojami zemāks garastāvokļa hormona serotonīna līmenis, līdz ar to bieži novērojama depresija un pastāvīga trauksme.
Dzelte un nieze
Viena no izplatītākajām aknu saslimšanas pazīmēm ir dzelte – dzeltenīgu nokrāsu iegūst āda un acu baltumi. Ja slimības dēļ tiek bloķēta žults plūsma, var rasties niezoši, dzeltenīgi izsitumi uz plakstiņiem un ādas virsmas. Reizēm novērojama visa ķermeņa nieze.
Tumšas krāsas urīns, urīnizvades traucējumi
Viens no aknu galvenajiem uzdevumiem ir toksīnu izvadīšana no organisma. Ja orgāns nedarbojas kā nākas, toksīni netiek pilnvērtīgi pārstrādāti un izdalās no ķermeņa līdz ar urīnu. Slimībai progresējot, urīns var iegūt neparasti tumšu nokrāsu, spēcīgu un nepatīkamu aromātu. Urinācija var radīt diskomfortu, būt sāpīga.
Saslimšanas vēlākajās stadijās iespējams novērot arī izteikti nepatīkamu fekāliju aromātu. Tās var iegūt bālganu nokrāsu, slimnieku var piemeklēt aizcietējumi, iespējams novērot asiņu piejaukumu.
Šķidruma uzkrāšanās
Aknu saslimšanas gadījumā ķermenī veidojas šķidruma aizture, kas visbiežāk izpaužas zonā ap vēderu. Tāpat pacients var novērot pietūkumu kāju apakšdaļā, potītēs un pēdās.
Foto: Shutterstock