5 produkti smadzeņu veselībai
Laika gaitā smadzenes, līdzīgi kā pārējie ķermeņa orgāni, mainās un noveco, kā rezultātā var pavājināties daļa smadzeņu funkciju un rasties šūnu bojājumi, kas veicina dažādas saslimšanas. Lai veicinātu kognitīvās funkcijas, kā arī parūpētos par smadzeņu veselību, iekļauj ēdienkartē produktus, kas nodrošinās svarīgo orgānu ar vajadzīgajām uzturvielām.
Smadzeņu veselību ietekmē virkne dažādu faktoru – organisma kopējais veselības stāvoklis, ikdienas fizisko aktivitāšu apjoms, kaitīgie ieradumi un saņemtais uzturvielu daudzums. Pētījumi apliecina, ka noteiktos pārtikas produktos atrodamās vielas spēj mazināt saslimšanu risku nākotnē, veicināt smadzeņu darbību, kā arī parūpēties par to, lai ikdienā tavs prāts būtu gana ass, bet atmiņa – laba.
Lai saglabātu smadzeņu funkcijas līdz pat vecumdienām, uzņem nepieciešamās uzturvielas, vismaz pusstundu dienā atvēli fiziskajām aktivitātēm, kā arī vingrini prātu, apgūstot jaunas iemaņas, risinot krustvārdu mīklas un regulāri trenējot atmiņu. Tāpat pievērs uzmanību savai veselībai, kontrolējot ķermeņa svaru un cukura līmeni asinīs.
Mellenes palīdz novērst stresa ietekmi uz smadzenēm, kā arī samazina tādu slimību iespējamību, kas saistītas ar smadzeņu novecošanu, piemēram, Alcheimera slimību vai demnci. Tāpat pētījumi apliecina, ka, iekļaujot ēdienkartē, pietiekamu daudzumu melleņu, iespējams uzlabot kognitīvās funkcijas un motorikas spējas. Ik dienas apēd vismaz 240 mililitrus svaigu vai saldētu melleņu, tādējādi parūpējoties par savu smadzeņu veselību nākotnē.
Treknās zivis, piemēram, lasis, sardīnes, skumbrijas vai siļķes, satur ievērojamu daudzumu Omega 3 taukskābju – vielas, kas īpaši būtiska smadzeņu funkciju pilnvērtīgai nodrošināšanai. Neaizstājamās taukskābes palīdzēs izvadīt no smadzenēm nevēlamās vielas, veicinās skābekļa cirkulāciju, mazinās iekaisumu veidošanās risku, kā arī parūpēsies par to, lai smadzenes pietiekamā daudzumā izstrādātu vielas, kas veicina labu noskaņojumu. Ēd zivis vismaz divas reizes nedēļā un katru dienu uzņem kādu no citiem produktiem, kuru sastāvā atrodamas vērtīgās taukskābes – riekstus, zaļo lapu dārzeņus, sēklas, olīveļļu vai avokado.
Rieksti un sēklas nodrošina ķermeni ar E vitamīna devu, tādējādi palīdzot organismam cīnīties ar brīvajiem radikāļiem, kas rada smadzeņu šūnu bojājumus. Iekļaujot uzturā atbilstošu devu E vitamīna, tiek nodrošināta smadzeņu kognitīvā funkcija, kā arī samazināts Alcheimera slimības risks nākotnē. Ik dienas apēd aptuveni 30 gramus riekstu vai sēklu – īpaši vērtīgs E vitamīna avots būs valrieksti, Brazīlijas rieksti, zemesrieksti vai linsēklas.
Avokado sastāvā ir mononepiesātinātās taukskābes, kas nodrošina pilnvērtīgu asins plūsmu smadzenēm un palīdz kontrolēt asinsspiedienu, tādējādi samazinot hipertensijas un insulta risku, kas var radīt neatgriezeniskus smadzeņu bojājumus. Tā kā avokado satur ievērojamu daudzumu kaloriju, dienā uzņemtajai devai nevajadzētu apēst vairāk par pusi augļa.
Granātābols vai granātābola sula ļauj organismam uzņemt antioksidantus, kas cīnās ar brīvajiem radikāļiem, tādējādi pasargājot smadzeņu šūnas no bojājumiem. Ja dod priekšroku granātābolu sulai, atceries, ka tai pievienots cukurs, tāpēc, lietojot to, ievēro mērenību.