medicine.lv skaitļos

Lietotāji online37
Aktīvie uzņēmumi12780
Nozares raksti11981
Ekspertu atbildes21477
5 populārākie mīti par sauļošanās krēmu lietošanu : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

5 populārākie mīti par sauļošanās krēmu lietošanu

Freepik.com/ pvproductions
Foto: Freepik.com/ pvproductions

Klāt vasara un gada saulainākais laiks, kas nozīmē, ka ikkatram ir pastiprināti jārūpējas par sejas un ķermeņa ādas veselību, lietojot atbilstošus saules aizsarglīdzekļus. Taču ne visi cilvēki tos lieto pareizi, tamdēļ nevar pietiekami pasargāt ādu no kaitīgajiem saules stariem, kas var rezultēties dažādās ādas veselības problēmās. Kosmētikas zīmols “Dzintars” sadarbībā ar dermatoloģi Tatjanu Ļiņovu ir apkopojuši izplatītākos mītus par sauļošanās krēmu lietošanu un skaidro, kāpēc tie ir aplami.

1. Visi saules aizsarglīdzekļi ir vienādi un nav nozīmes to veidiem

SPF abriviatūra (no angļu valodas – sun protection factor) apzīmē saules aizsardzības faktoru, kas ir relatīvs mērījums laika periodam, kurā saules aizsarglīdzeklis pasargā no ultravioletajiem stariem. Ja SPF faktora skaitlis ir augstāks, arī aizsardzība ir augstāka. Globāli SPF faktora izmantošanas lielums ir atkarīgs no trīs faktoriem:

1) saules enerģijas (UV) staru daudzuma;

2) ādas fototipa (jo gaišāks ādas tonis, jo labāk āda absorbē UV starojumu);

Banner 280x280

3) uzsmērētā krēma daudzuma un aplikācijas biežuma.

Respektīvi, viens un tas pats UV radiācijas apjoms var tikt sasniegts dažādos laikos – vienas stundas laikā, piemēram, deviņos no rīta vai arī 15 minūtēs, ja tas ir pulksten 13.00. Cilvēki ar gaišu ādu UV radiāciju absorvē vairāk, tādēļ arī saules aizsardzības lietošana faktiski ir nepieciešama visa gada garumā.

Pirmā saules aizsarglīdzekļu savstarpējā atšķirība ir saules aizsardzības filtru veidi. Ķīmiskie filtri saules aizsardzības krēmu sastāvā satur UVB vai UVA starus absorbējošas vielas. Šīs vielas uz ādas veido aizsargslāni, kas samazina ultravioleto staru penetrāciju ādā. Fizikālo aizsardzību nodrošina citas vielas, kas atstaro UV radiāciju no ādas līdzīgi kā spogulis. Daži saules aizsargkrēmi satur tikai UVB absorbējošas vielas, taču arī UVA starojums ir kaitīgs, tāpēc labāk izvēlēties krēmu, kas nodrošina aizsardzību gan pret UVA, gan UVB starojumu. Šādu aizsardzību, piemēram, sniedz visi “Dzintars” saules līnijas “Jūrmala” produkti.

Otra būtiskā atšķirība ir saules aizsardzības faktoru skaitlis, ko cilvēki mēdz saistīt ar laiku, ko var pavadīt atklātos saules staros neapdegot, taču tas nav pareizi. Tas ir primāri saistīts ar saules radiācijas lielumu – jo lielāks tas ir, jo lielāks SPF filtrs ir nepieciešams. Piemēram, laikā, kad UV radiācijas rādītājs ir visaugstākais, tiešos saules staros nebūtu ieteicams uzturēties vai arī tādos gadījumos jālieto krēms ar SPF ne mazāk kā 30.

2. Saules aizsargkrēms jālieto tikai saulainās dienās

Saules aizsargkrēms nav paredzēts tikai vasarai un saulainiem laikapstākļiem. To ieteicams lietot visa gada garumā kā saulainās dienās, tā arī dienās, kad ir apmācies, jo aptuveni 90% UV staru izkļūst cauri mākoņiem. Piemēram, ziemā var izvēlēties krēmu ar zemāku SPF – 15, taču vasarā ieteicams lietot līdzekļus sākot ar SPF 30 un uz augšu. Mūsu platuma grādos dzīvojošajiem gaišas ādas īpašniekiem iesaka izvēlēties saules aizsardzības līdzekļu lietošanu, kas ir ne mazāks par SPF30 ar UVA un UVB staru aizsardzību arī ziemas mēnešos.

3. Es visu dienu esmu iekštelpās, man nevajag lietot saules krēmu

Saules aizsargkrēmu nepieciešams lietot neatkarīgi no tā, vai cilvēks atrodas ārā vai iekštelpās, jo UVA starojums ir tik spēcīgs, ka var izlausties cauri stiklam un bojāt ādu. To var attiecināt gan uz māju, gan automašīnu logiem. Svarīgi minēt, ka tieši UVA starojums iekļūst ādas dziļākajos slāņos un veicina ādas novecošanās procesus un paaugstina nepatīkamā ādas audzēja iegūšanas riskus.

4. Jo augstāks SPF, jo labāk

Ne vienmēr tā ir taisnība, jo SPF 50 bloķē aptuveni 98% ultravioletās gaismas, SPF 30 aptuveni 97%, bet SPF 15 – 93% (dermatologu sabiedrībā valda uzskats, ka nav jēgas gaiša fototipa pārstāvim lietot saules aizsardzības līdzekļus ne mazāk par 30 ar UVA/UVB staru aizsardzību, jo lielākā daļa tos lieto nepareizi t.i. pārāk maz, lai būtu panākta pilnvērtīga aizsardzība). Tas arī nozīmē, ka neviens sauļošanās līdzeklis nevar pilnībā pasargāt no UV staru ietekmes. Svarīgākais ir tas, vai tiek noklāts viss ādas laukums ar krēmu un vai tas tiek regulāri atjaunots. Piemēram, saules krēmi ar SPF 15 būtu jāatjauno vēl biežāk nekā līdzekļi ar SPF 50. Krēmu ar augstāku SPF var atjaunot ik pēc divām stundām, savukārt līdzekļus ar zemāku SPF jāatjauno reizi 30 minūtēs vai līdz pat stundai. Tāpat arī krēmu jāsmērē uz ādas 30 minūtes pirms došanās ārā, jo tā aizsardzība nav tūlītēja.

5. Manā dekoratīvajā kosmētikā ir pietiekami augsts SPF faktors

Tā ir taisnība, ka dekoratīvā kosmētika var nodrošināt nelielu aizsardzību pret sauli, taču tas nav pietiekami un neaizstāj speciālos saules aizsarglīdzekļus. Dekoratīvās kosmētikas pamatfunkcija ir nosegt sejas nepilnības, izlīdzināt ādas toni vai izcelt sejas vaibstus, nevis pasargāt no saules. Ja produkta sastāvā ir norādīts SPF, to var uzskatīt kā papildu bonusu, taču ne kā pamatfunkciju. Tāpat arī uz sejas un kakla uzklātās dekoratīvās kosmētikas daudzums ne vienmēr ir pietiekams, lai panāktu pilnvērtīgu aizsardzību, tāpēc pirms dekoratīvās kosmētikas uzklāšanas vajadzētu uzklāt krēmu ar SPF minimālo filtru 30.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kas ir varikoze, un kāpēc tās ārstēšana ir būtiska?

Kas ir varikoze, un kāpēc tās ārstēšana ir būtiska?

Varikoze ir apakšējo ekstremitāšu slimība, kas var skart cilvēkus jebkurā vecumā. Lauma Medical sortimentā ir dažādu modeļu kompresijas izstrādājumi, un tos noteikti var izmantot varikozes gadījumā. Kompresijas izstrādājumi palīdz uzlabot asins plūsmu un samazināt diskomfortu, kas saistīts ar šo slimību. Uzzināsim vairāk! 

Aktuālie piedāvājumi

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Aicinājums piedalīties pētījumā par sieviešu veselības pratību 

Aicinājums piedalīties pētījumā par sieviešu veselības pratību 

Lai izprastu, cik liela nozīme bijusi veselības mācības apguvei izglītības iestādēs un kā tā ietekmē sieviešu veselības pratību reproduktīvā vecumā, tiek veikts medicīnas pētījums, kura ietvaros tiek aicinātas piedalīties sievietes reproduktīvā vecumā. Uzzināsim vairāk! 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas Tēja" piedāvāja izmēģināt "Acorus Balance Collagen" komplektu skaistumam un veselībai.

Testa rezultāti: HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu komplekss

Testa rezultāti: HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu komplekss

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja izmēģināt HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu kompleksu.

Testa rezultāti: MARUSHA Dabīgs dezodorants ar citronzāli un saldo apelsīnu

Testa rezultāti: MARUSHA Dabīgs dezodorants ar citronzāli un saldo apelsīnu

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt dabīgu pretsviedru dezodorantu.

 "Gusto" putas sejas mazgāšanai

 

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Gusto" piedāvā izmēģināt putas sejas mazgāšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Baltic Beach Hotel & SPA medicīnas SPA centrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Baltic Beach Hotel & SPA medicīnas SPA centrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jūrmalas kūrortviesnīca “Baltic Beach Hotel & SPA” priecē ar unikāliem piedāvājumiem! 

Jūrmalas slimnīca - augsta līmeņa ultrasonogrāfiski izmeklējumi grūtniecēm: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jūrmalas slimnīca - augsta līmeņa ultrasonogrāfiski izmeklējumi grūtniecēm: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Augsta līmeņa ultrasonogrāfiski izmeklējumi grūtniecēm - Jūrmalas slimnīca nodrošina augļa izmeklējumus grūtniecēm, izmantojot jaunākās paaudzes premium klases ultrasonogrāfijas (USG) iekārtu Volusan Expert 22.