5 pazīmes, kas ļauj laikus atpazīt glaukomu
Glaukoma ir progresējoša acu saslimšana, kas attīstās paaugstināta acs iekšējā spiediena rezultātā. Ja slimība netiek laikus diagnosticēta, tā izraisa neatgriezeniskus redzes nerva bojājumus, un laika gaitā cilvēks kļūst akls.
Acīs pastāvīgi cirkulē šķidrums, kas pa īpašu drenāžas zonu tiek pārvadīts no acs priekšējās daļas uz aizmugurējo, bet pēc tam nokļūst atpakaļ asins cirkulācijas sistēmā. Ja kāda iemesla dēļ šķidrums nespēj pilnvērtīgi cirkulēt, paaugstinās acs iekšējais spiediens, kas veicina redzes nerva pārmaiņas un pilnīgu redzes zudumu. Glaukomas radītās pārmaiņas labot vairs nevar, taču, lietojot atbilstošus medikamentus, iespējams novērst slimības attīstību, tādējādi saglabājot redzi. Tā kā glaukomas gadījumā ir īpaši būtiski pēc iespējas ātrāk uzsākt terapiju, kā arī regulāri apmeklēt acu ārstu, sekojot līdzi slimības gaitai, ir svarīgi saslimšanu atklāt tās agrīnā stadijā. Pievērs uzmanību glaukomas riska faktoriem un simptomiem un nepieciešamības gadījumā meklē palīdzību pie speciālista.
Riska faktori
Glaukomu iespējams izdalīt divos apakštipos – hroniska vaļēja kakta glaukoma un akūta aizvērta kakta glaukoma. Visbiežāk sastopama ir vaļēja kakta glaukoma, kam raksturīga salīdzinoši lēna attīstība, turklāt slimības agrīnā stadijā nereti nav iespējams novērot specifiskus simptomus. Kad parādās pirmie redzes traucējumi, nervā jau notikušas neatgriezeniskas izmaiņas. Vienīgais veids, kā laikus atklāt šo saslimšanu, ir regulāras profilaktiskas vizītes pie acu ārsta, kas īpaši svarīgi, ja cilvēkam ir paaugstināts risks sasirgt ar glaukomu nākotnē. Ņem vērā, ka glaukomas attīstība parasti noris pēc 40 gadu vecuma, slimības izplatībai būtiski palielinoties to pacientu vidū, kas sasnieguši 70 gadu vecumu. Veic papildu pārbaudes, ja glaukoma bijusi kādam no taviem radiniekiem, vai arī tev diagnosticēta kāda cita saslimšana, kas ietekmē acu veselību, piemēram, diabēts vai sirds-asinsvadu slimības. Tāpat īpaši jāuzmanās gadījumā, ja iepriekš esi saskāries ar acu veselības problēmām vai guvis acu vai galvas traumu.
Acu hipertensija
Veicot acu veselības profilaktiskās pārbaudes, ārsts izmērīs acu spiedienu un noteiks tā līmeni. Ja spiediens ir paaugstināts, proti, veidojas acu hipertensija, ārsts konstatēs, ka pacients ir glaukomas riska grupā un noteiks atbilstošu profilaksi, vēl pirms spiediens ietekmējis jutīgo redzes nervu.
Acu un galvas sāpes
Otrajam glaukomas veidam – akūta aizvērta kakta glaukomai – raksturīgas pēkšņas asas sāpes acī vai reģionā ap to, kā arī spēcīgas galvassāpes. Tāpat iespējams novērot sliktu dūšu un vemšanu. Novērojot simptomus, nekavējoties jādodas uz tuvāko slimnīcu – akūtā glaukoma var izraisīt aklumu pat dažu stundu laikā.
Varavīksnes krāsas loki ap gaismas objektiem
Aizvērtā kakta glaukoma var radīt arī būtiskus redzes traucējumus. Pacienti sūdzas par varavīksnes krāsas lokiem ap spožiem objektiem un attēla miglošanos, atsevišķos gadījumos novērojams pēkšņs redzes zudums.
Duļķaina radzene
Atsevišķos gadījumos pacients nespēj piefiksēt redzes traucējumus un doties pie ārsta – ja glaukoma skārusi zīdaini vai vecu un nespējīgu cilvēku, saslimšanas simptomus jāmēģina noteikt līdzcilvēkiem. Par glaukomas klātbūtni visbiežāk liecina duļķaina, necaurspīdīga acs radzene, tāpat var tikt novērtos jutīgums pret gaismu, palielinātas radzenes, kā arī acu asarošana.