5 pazīmes, ka tavā uzturā ir pārāk daudz neveselīgo ogļhidrātu
Ogļhidrāti ir organisma galvenais enerģijas avots – ja dienas laikā neuzņemsi pietiekamu daudzumu šīs vērtīgās vielas, jutīsies noguris un nomākts, pavājināsies smadzeņu darbība un koncentrēšanās spēja. Taču ņem vērā, ka organismam vajadzīgā ogļhidrātu deva jāuzņem, ēdot veselīgus produktus, savukārt pārlieku liels daudzums neveselīgo ogļhidrātu nodarīs kaitējumu tavai veselībai.
Lai ķermenis iegūtu tam nepieciešamo enerģiju, tavā ēdienkartē jābūt pietiekamam daudzumam olbaltumvielu, tauku un ogļhidrātu. Kamēr tauki un olbaltumvielas tiek izmantotas ilgtermiņa enerģijas ieguvei, ogļhidrāti ļauj organismam saņemt tūlītēju enerģijas devu, tādējādi palīdzot tam pildīt ikdienišķās funkcijas un saglabāt labu pašsajūtu. Ogļhidrāti tāpat ļauj ķermenim veidot barības vielu krājumus, piedalās imūnsistēmas darbības nodrošināšanā, kā arī gremošanas sistēmas procesos.
Ogļhidrātus iespējams iedalīt divās grupās – veselīgajos jeb saliktajos un neveselīgajos jeb ātrajos ogļhidrātos. Neveselīgie ogļhidrāti lielākoties atrodami dažādos našķos un uzkodās – miltu produktos, piemēram, baltmaizē un smalkmaizītēs, saldumos, ātrajās uzkodās un gāzētos dzērienos. Šajos produktos atrodamos ogļhidrātus organisms gandrīz nekavējoties sašķeļ, strauji paaugstinot cukura līmeni asinīs un veicinot apetīti, sūtot smadzenēm maldīgus signālus, ka jau atkal esi izsalcis. Tikmēr veselīgos ogļhidrātus ķermenis pārstrādā lēnāk, nodrošinot sāta sajūtu un ilgstošu enerģiju. Saliktie ogļhidrāti atrodami tādos produktos kā pākšaugi, auzu pārslas, mieži, griķi, pilngraudu produkti, saldie kartupeļi, grieķu jogurts, dažādi augļi, dārzeņi un ogas.
Pārliecinies, ka ik dienas uzņem aptuveni 300-500 gramus veselīgo ogļhidrātu un ierobežo uzturā produktus, kas satur neveselīgos ogļhidrātus. Ja uzņemsi pārlieku daudz ātro ogļhidrātu, pasliktināsies ne vien tava pašsajūta, bet arī veselība. Noskaidro, kādas pazīmes liecina par to, ka tavā ēdienkartē ir pārāk daudz ogļhidrātu un, ja nepieciešams, veic korekcijas savā ikdienas uzturā.
Tu pastāvīgi jūties noguris
Ja dienas pirmajā pusē uzņemsi pārmēru daudz neveselīgo ogļhidrātu, pēcpusdienā tevi var piemeklēt spēku izsīkums. Papildus nogurumam pavājināsies smadzeņu darbība, tu nespēsi pilnvērtīgi veikt ikdienas pienākumus, būs grūti koncentrēties un tā vien kārosies veltīt lieku stundu diendusai. Neveselīgie ogļhidrāti, īpaši rafinētais cukurs un ciete, tiek ātri pārstrādāti, kā rezultātā paaugstinās cukura līmenis asinīs, savukārt pēc tam tas strauji krītas, padarot tevi miegainu un nervozu. Plānojot brokastu ēdienkarti, izvairies no saldinātām pārslām un jogurta, kā arī dažādiem miltu izstrādājumiem un našķiem. Tā vietā dod priekšroku auzu pārslu biezputrai ar ogām, pilngraudu maizei, olām vai citai veselīgai alternatīvai, kas nodrošinās tevi ar sāta sajūtu un enerģiju līdz pat pusdienlaikam.
Tu piedzīvo straujas garastāvokļa svārstības
Straujās cukura līmeņa svārstības asinīs var padarīt tevi nervozu un viegli uzbudināmu, tādējādi veicinot straujas garastāvokļa maiņas. Reaģējot uz cukura līmeņa paaugstināšanos, ķermenis pastiprināti izdala insulīnu, kas, savukārt, liek cukura līmenim strauji paaugstināties, tādējādi ietekmējot tavas emocijas.
Tu izjūti pastiprinātu kāri pēc cukura
Pētot grupu bērnu, kas sirgst ar aptaukošanos, Kalifornijas universitātes zinātnieki secināja, ka ik reizi, kad bērni uzņem produktus, kuros bagātīgi atrodams cukurs vai rafinētie ogļhidrāti, viņu smadzenes izstrādā dopamīnu – hormonu, kas izraisa gandarījuma sajūtu un baudu. Smadzenes reaģē līdzīgi kā uz narkotikām vai alkoholu, proti, sākotnēji liek izjust eiforiju, savukārt, kad process noslēdzies, mudina atkārtot darbību, kas izraisījusi baudu. Hormona izstrādes rezultātā bērni pastāvīgi izjuta kāri pēc cukura un uzņēma to arvien lielākos daudzumos. Pētnieki ir pārliecināti, ka šī likumsakarība attiecināma arī uz pieaugušajiem – jo vairāk rafinētos ogļhidrātus tu uzņemsi, jo lielāka būs tava kāre pēc tiem ikdienā.
Jau drīz pēc maltītes tu atkal jūties izsalcis
Ja pusdienās esi ēdis makaronus, mazi, ātrās uzkodas vai citus produktus, kas satur neveselīgos ogļhidrātus, visticamāk aptuveni pēc stundas tu jau atkal jutīsi izsalkumu. Papildus nogurumam un nervozitātei cukura līmeņa svārstības tāpat veicina pastāvīgu izsalkumu. Pazeminoties cukura līmenim, ķermenim trūkst enerģijas, un tas signalizē, ka tev nepieciešams kaut ko apēst, lai atjaunotu enerģijas krājumus. Ja izsalkumu centīsies ignorēt, cukura līmenis saglabāsies zems līdz pat tavai nākamajai maltītei. Turklāt šajā laikā tava apetīte būs palielināta, kā rezultātā tu apēdīsi vairāk nekā nepieciešams. Uzņem pietiekami daudz veselīgo ogļhidrātu, tādējādi veicinot sāta sajūtu un stabilizējot glikozes līmeni asinīs.
Tu nespēj atbrīvoties no liekajiem kilogramiem
Pat tad, ja samazini ikdienā patērēto kaloriju daudzumu un centies rast laiku fiziskajām aktivitātēm, tavs svars var nekristies, ja tavā ēdienkartē ir pārlieku daudz neveselīgo ogļhidrātu. Paaugstinoties cukura līmenim, ķermenis izdala insulīnu, kas veicina cukura uzkrāšanos tauku šūnās, kā arī kavē tauku šķelšanās procesu organismā. Izvēloties pārtikas produktus, pievērs uzmanību ne tikai kaloriju daudzumam, bet arī produktam pievienotajam cukura daudzumam. Ņem vērā, ka daudzi šķietami diētiski un veselīgi produkti, piemēram, jogurts vai muslis, satur ievērojamu daudzumu cukura, kā rezultātā atbrīvoties no liekā svara būs daudz sarežģītāk.