5 padomi stipriem un veseliem kauliem
Vāji un trausli kauli spēj būtiski ietekmēt tavas dzīves kvalitāti un ierobežot darbaspējas. Lai pasargātu kaulus no saslimšanām, par to veselību nepieciešams rūpēties jau laikus.
Cilvēki kauli nemitīgi mainās. Dažādu faktoru ietekmē rodas arvien jauni kaulaudi, bet vecie pakāpeniski noārdās. Laika gaitā jauno kaulaudu veidošanās process palēninās, kā rezultātā ķermenis zaudē kaulu masu, kauli kļūst trausli un var attīstīties osteoporoze – sistemātiska skeleta saslimšana, kas izraisa pastiprinātu kaulu lūzumu risku. Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem, šī slimība piemeklē aptuvini 50% sieviešu un aptuveni 20% vīriešu pēc 50 gadu vecuma. Osteoporozei raksturīgi gūžas kaula, mugurkaula skriemeļu un plaukstas pamatnes locītavas lūzumi, turklāt traumas nereti rada virkni citu veselības problēmu, kas būtiski ietekmē pacienta ikdienu. Saslimšanu ievērojami veicina dzīvesveids un ikdienas ieradumi – jo zemāka ir cilvēka kaulu masa pēc 30 gadu vecuma, jo lielāka osteoporozes iespējamība nākotnē. Pasargā kaulus no saslimšanām, ieviešot korekcijas savos ikdienas ieradumos un laikus veltot pienācīgas rūpes to veselībai!
Iekļauj ēdienkartē kalciju
Cilvēka ķermenī atrodams ievērojams daudzums kalcija – vērtīgas minerālvielas, kas rūpējas par stipriem kauliem un zobiem. Nepietiekams kalcija daudzums uzturā veicina kaulu blīvuma samazināšanos, priekšlaicīgu kaulaudu zudumu un paaugstinātu lūzumu veidošanos risku. Pieaugušajam ik dienu nepieciešami 1200 mg kalcija, ko iespējams viegli uzņemt ar pareizi sabalansētu uzturu. Iekļauj ēdienkartē piena produktus, pilngraudu izstrādājumus, zivis, riekstus, kā arī svaigus dārzeņus un zaļumus, piemēram, pētersīļus, kāpostus, pupiņas, spinātus un mārrutkus.
Nodarbojies ar fiziskām aktivitātēm
Pētījumi liecina, ka regulāras fiziskās aktivitātes spēj samazināt osteoporozes risku. Treniņi svaru zālē un augstas intensitātes vingrojumi, piemēram, bokss, teniss, aerobika, ļauj saglabāt līdz pat 15% lielāku kaulu blīvumu, turklāt šāda veida fiziskās aktivitātes palīdz uzlabot līdzsvaru un koordināciju, tādējādi pasargājot no neveiksmīgiem kritieniem. Skeleta vispārējo veselību uzlabos arī joga – veltot šai nodarbei tikai desmit minūtes dienā, tu pēc diviem gadiem būsi ievērojami nostiprinājis mugurkaula un gūžas kaulus, tādā veidā samazinot lūzumu risku.
Uzņem D vitamīnu
Lai organisms spētu absorbēt kalciju, tam vajadzīgs D vitamīns. Lielāko daļu vajadzīgās vitamīna devas cilvēks uzņem no saules gaismas, taču papildus būtu nepieciešams lietot treknās zivis, piemēram, tunci un sardīnes, olu dzeltenumus un pienu. Ja neesi drošs par to, ka uzņem pietiekamu daudzumu D vitamīna, konsultējies ar speciālistu un apsver iespēju lietot atbilstošus uztura bagātinātājus.
Atsakies no smēķēšanas
Cigaretēs atrodamais nikotīns un brīvie radikāļi samazina kaulu blīvumu un palielina lūzumu risku. Atsakoties no smēķēšanas, kaulu blīvums uzlabojas jau aptuveni viena gada laikā.
Izvairies no pārmērībām alkohola lietošanā
Uzņemot vairāk nekā divas alkohola vienības dienā, būtiski palielinās osteoporozes risks. Alkohols ietekmē ķermeņa spējas absorbēt kalciju, tādējādi novājinot kaulus un zobus.