5 padomi pirmās palīdzības aptieciņai festivālu apmeklētājiem
Vasara ir jau pusē, un tuvojas lielākie festivāli gan Rīgā, gan arī citās pilsētās. Lai gan šķiet, ka šajos pasākumos priecīgi brīži ņem virsroku, nedrīkst aizmirst sagatavoties arī tādām situācijām, kas var rasties pēkšņi. Tieši tāpēc lielākais medikamentu ražotājs Latvijā “Grindeks” sagatavojis vairākus ieteikumus pirmās palīdzības aptieciņai, kas īpaši noderēs festivālu apmeklētājiem.
Lai vēderprieki nesagādātu problēmas
Ikdienā un darba gaitās maltītes bieži vien izvēlamies krietni rūpīgāk, priekšroku dodot veselīgiem ēdieniem, taču festivālos mēdzam ne tikai izvēlēties neveselīgākus produktus, tostarp čipšus un cukurotus dzērienus, bet arī ātrās uzkodas un našķus. Tieši tāpēc svarīgi savā festivāla aptieciņā iekļaut tādus medikamentus un uztura bagātinātājus, kas palīdzēs gan kuņģa, gan arī zarnu darbībai, piemēram, granulētu aktivēto ogli kapsulās, kas palīdz saistīt gāzes, alkaloīdus un toksīnus, ko lieto dispepsijas jeb gremošanas traucējumu un meteorisma gadījumos. Taču jāatceras, ka aktivētā ogle var samazināt citu medikamentu efektivitāti. Tāpat zarnu darbībai palīdzēs tādi uztura bagātinātāji, kuru mērķis ir būtiski uzlabot baktēriju kultūras stabilitāti, aizsargājot tās no ārējās vides negatīvās ietekmes un kuņģa skābes. Svarīgi atcerēties, ka uztura bagātinātāji neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu, tāpēc noteikti neaizmirsti arī paēst!
Nieze un apdegumi
Festivālu burvība ir tā, ka tie visbiežāk notiek ārpus telpām, tādēļ jāņem vērā arī citi dabā mītošie, tostarp kukaiņi. Iesakām sagatavot dažādus insektus atbaidošus aerosolus, lai maksimāli izvairītos no kodumiem. Taču, gadījumā, ja esi sakosts, noderēs ziedes, kuru mērķis ir mazināt niezi un apsārtumu. Iesakām noteikti aptieciņā iekļaut ziedes, kas mazina niezi, kas saistīta ar dermatozēm, nātreni, insektu kodumiem, saules apdegumiem un pirmās pakāpes virspusējiem ādas apdegumiem.
Savukārt nepārtraukti uzturoties saulē, ikviens riskē iegūt apdegumus. Svarīgi izvēlēties savam ādas tipam atbilstošu aizsargkrēmu, īpaši parūpējoties arī par bērniem. Ja tomēr ir gadījies saulē apdegt, noderēs pantenolu saturošs krēms vai losjons, kura uzdevums ir mitrināt, mazināt apsārtumu un veicināt ādas dzīšanas un atjaunošanās procesu.
Pretsāpju līdzekļi
Nav noslēpums, ka festivālu piedzīvojumi mēdz būt jautri un raibi, tāpēc nereti gadās situācija, kad pēc plašākas uzdzīves rodas dažādas sāpes, piemēram, galvassāpes vai muguras sāpes. Lai nevajadzētu nepārtraukti samierināties ar diskomfortu, ieteicams padomāt par to, vai festivāla aptieciņā nebūtu jāiekļauj tādi medikamenti, kuru mērķis ir mazināt akūtas sāpes.
Brūču apkopšana, muskuļu un locītavu sāpes
Nodrošinies ar pirmās palīdzības līdzekļiem, piemēram, plāksteriem, marles saitēm, pārsējiem sterilos iepakojumos un citiem pārsienamiem materiāliem, dezinficējošiem šķīdumiem, kas izmantojami jebkuru brūču tīrīšanai, šķērēm un pincetēm.
Tāpat svarīgi parūpēties par muskuļiem un locītavām, ja nolemjat nodarboties ar sportiskām aktivitātēm. Šajos gadījumos noderēs ziedes, kuras lietot locītavu un muskuļu sāpju gadījumos. Šie līdzekļi ir būtiski, lai ātri reaģētu uz nelielām traumām, kas var rasties āra aktivitāšu laikā vai citās sadzīves situācijās.
Aptieciņas sakārtošana
Pirms došanās uz festivālu, noteikti pārbaudi visu medikamentu un uztura bagātinātāju derīguma termiņus. Grupē līdzīgas lietas kopā, lai nepieciešamības gadījumā būtu vieglāk atrast vajadzīgo. Pārliecinies, ka visi medikamenti tiek glabāti vēsā, sausā vietā, prom no tiešiem saules stariem. Padomā, vai aptieciņā nepieciešams iekļaut tādas lietas kā termometrs, asins spiediena mērītājs u. c., lai varētu operatīvi rīkoties, ja rodas bažas par saslimšanu. Noteikti neaizmirsti paņemt līdzi uz festivālu savas ikdienā lietojamās zāles, lai tādējādi nerastos liekas raizes un problēmas.