5 padomi, kā izvairīties no saslimšanas ar gripu
Kad domājam par lietām, no kurām labprāt izvairītos ziemas laikā, saslimšana ar gripu pavisam noteikti būs viena no tām. Diemžēl, ja imunitāte nav savos uzdevuma augstumos, ar gripas vīrusu inficēties tomēr var būt it vienkārši.
Nemaz nav tā, ka mums ilgstoši jāatrodas vienā telpā ar saslimušo – dažreiz vien var pietikt ar to, ka izmantojam piederumus, ar kuriem saskāries slimnieks, bet vēlāk, nenomazgājuši rokas, tās pietuvinām sejai.
Speciālisti ir izveidojuši sarakstu ar padomiem, kurus ievērojot no saslimšanas ar gripu izvairīties būs vieglāk. Šos ieteikumus ievērot it nemaz nav sarežģīti, ja tos padara par ieradumiem - to visu pamatā ir higiēna, veselīgs dzīvesveids un rūpes par sevi.
Veselīga uztura un dzīvesveida nozīme
Ja ikdienā esam aizņemti ar darbiem, var gadīties, ka aizmirstam pienācīgi parūpēties par savu ķermeni, nedodot tam visu nepieciešamo spēcīgas imunitātes uzturēšanai. Jāatceras, ka gripa parasti "pazīst" novājinātu organismu un, ja ilgstošu laiku ignorēsim veselīga uztura un dzīvesveida ieteikumus, kādā brīdī ķermenis var atspēlēties, kļūstot uzņēmīgāks pret vīrusiem.
Pirmkārt, īpaši nozīmīgi ikdienas maltītes padarīt sabalansētas, papildus cenšoties no savu ieradumu saraksta izslēgt ātrās ēdināšanas restorānu apmeklējumu un neveselīgus našķus aizstājot ar citām, veselīgākām, alternatīvām.
Pastāv arī daži produkti, kurus būtu īpaši ieteicams iekļaut savā ēdienkartē laikā, kad saslimšana ar gripu norisinās visbiežāk. Starp tiem atradīsim treknas zivis, kas satur Omega3 taukskābes, ķiplokus, citrusaugļus un greipfrūtus, kā arī dzērienu sarakstam būtu vērtīgi pievienot tepat Latvijā audzētas zāļu tējas. Tomēr, ja rodas sajūta, ka ar ikdienā uzņemtajiem produktiem organisms netiek apgādāts ar visiem tam nepieciešamajiem vitamīniem un vielām stipras imunitātes uzturēšanai, var palietot kādus homeopātiskus līdzekļus, aptiekamā nopērkamus greipfrūtu sēklu, priežu skuju, propolisa vai ehinācijas preparātus. Tāpat visos vecumos organismu spēcinās zivju eļļa – būtu vērtīgi, ja tās lietošana gripas saslimstības periodā būtu regulāra.
Otrkārt, stipras imunitātes uzturēšanā noteicošs būs regulārs un cilvēka vecumam atbilstošs miega režīms. Kamēr bērniem nepieciešamas no deviņām līdz pat divpadsmit miega stundām dienā, optimāls gulēšanas laiks pieaugušajiem būtu astoņas stundas. Tomēr, ja esam ilgstoši neizgulējušies, iespējams, kādu dienu jāpaguļ pat ilgāk, lai atjaunotu normālu imunitātes un nervu sistēmas darbību.
Kā var palīdzēt darba vietas un piederumu dezinfekcija?
Ikdienā tik ļoti pierodam pie mums apkārt esošajiem darba piederumiem darba vietā un mājās, ka arvien mazāk uzmanības pievēršam tam, cik bieži tie tiek notīrīti un dezinficēti. Tā kā datora klaviatūra, pele un darba galda virsma atrodas nepārtrauktā saskarē ar mums, tā ir lieliska vieta, kur vairoties dažādām baktērijām un "glabāties" vīrusiem. Kad strādājam, rokas, kas tikko bijušas uz datora klaviatūras, neviļus pieskaras arī sejai, un šāds ir gluži vienkāršs ceļš vīrusam, pa kuru nokļūt mūsu organismā.
Lai izvairītos no saslimšanas ar gripu, būtu vēlams regulāri notīrīt savu darba vietu un dezinficēt savus darba piederumus ar īpašu dezinfekcijas līdzekli vai salvetēm. To pašu noteikti vajadzētu atkārtot arī ar viedtālruni, kas citādi var kļūt par lielisku baktēriju pārnēsātāju.
Rūpes par roku higiēnu
Ir lielāka iespējamība, ka saslimšana ar gripu var paiet secen arī tad, ja ikdienā atceramies regulāri nomazgāt rokas. Rokas būtu jāmazgā ar siltu ūdeni un ziepēm, un tam jākļūst par rituālu, kad atgriežamies mājās no sabiedriskām vietām, ik reizi pēc labierīcību apmeklēšanas un pirms ēdienreizēm. Pie regulāras roku mazgāšanas jāradina arī bērni, kas lielu daļu savas dienas pavada bērnudārzā vai skolā, nepārtraukti atrodoties ciešā kontaktā ar citiem. Tāpat būtu vēlams iegādāties arī roku dezinfekcijas līdzekli, ko izmantot gadījumā, ja ziepes un ūdens kādā situācijā nav pieejami. Šāda veida līdzekļi mitro salvešu vai gēla veidā parasti ir pieejami aptiekās un pat lielveikalos, turklāt to iepakojums ir parocīgs līdzņemšanai.
Visbeidzot, laikā, kad gripa un citi vīrusi visaktīvākie, jāpievērš īpaša uzmanība savai pašsajūtai. Šajā laikā daudzi cilvēki mēdz izjust nogurumu un nespēku, kas dažreiz varētu signalizēt arī par imunitātes pazemināšanos. Šādā gadījumā ieteicams konsultēties ar farmaceitu par kādiem vitamīniem, ko palietot organisma spēcināšanai – īpaši vērtīgi būs A, C un D vitamīni. Ja tomēr jūti, ka pašsajūta gripas sezonas laikā izteikti pasliktinājusies – parādījušās iesnas, paaugstināta temperatūra, klepus, sāpes kaklā, muskuļu sāpes un/vai galvassāpes, ieteicams konsultēties ar ģimenes ārstu par tālāko zāļu lietošanu.
Neaizmirsīsim, ka rūpes par savu veselību ir katra paša rokās. Ieradumi ir mūsu ikdienas pamatā, un, lai izdotos no gripas veiksmīgi izvairīties, svarīgi šos ieradumus apzināti veidot veselīgus un organismu spēcinošus.
Informācijas avots: http://aptiekas.apotheka.lv/5-padomi-ka-izvairities-no-saslimsanas-ar-gripu/