5 padomi, kā ceļojumā izvairīties no laika joslu maiņas sindroma
Dodoties ceļojumā, strauja laika joslu maiņa var radīt nepatīkamas sajūtas – miegainību, miega traucējumus, nogurumu, galvassāpes, koncentrēšanās spēju zudumu, gremošanas traucējumus un citus simptomus. Šādu stāvokli sauc par laika joslu maiņas sindromu (no angļu valodas – jet lag). Cilvēka organisms ir pieradis, ka diennaktī ir 24 stundas, taču, šķērsojot laika zonas, dienas faktiskais ilgums mainās, ietekmējot organisma cirkadiāno jeb miega-nomoda ritmu. Tāpēc rakstā sniegti daži vērtīgi padomi, ko ņemt vērā gan pirms lidojuma, gan tā laikā, kā arī ierodoties galamērķī, lai pilnvērtīgi izbaudītu ceļojumu un gūtu tikai pozitīvas emocijas.
Pieradini organismu pie jaunā dienas režīma
Lai izvairītos no sliktas pašsajūtas, miegainības un noguruma ceļojuma laikā, ieteicams laikus sagatavoties un pamainīt savus gulētiešanas ieradumus. Piemēram, ja plāno doties uz Austrumiem, liecies gulēt un mosties pāris stundas vēlāk, savukārt, ja dosies uz Rietumiem – pretēji. Tādējādi tu pieradināsi savu organismu pie jaunā režīma, kas tevi sagaida, ierodoties galamērķī.
Izgulies pirms ceļojuma
Dažas dienas pirms lidojuma ieteicams kārtīgi izgulēties, lai ceļojuma laikā justos atpūties un izvairītos no noguruma un aizkaitinājuma, ko parasti izraisa nepietiekams miegs. Arī lidojuma laikā, ja nepieciešams, pāris stundas paguli. Jo labāk atpūties būsi pirms ceļojuma un lidojot vairākas stundas lidmašīnā, jo enerģiskāks un mundrāks jutīsies, apmeklējot ieplānotos tūrisma objektus.
Dzer daudz šķidruma
Atrodoties lielā augstumā, gaisa mitruma līmenis ir ievērojami zemāks nekā uz zemes, un organisms ir vairāk pakļauts dehidratācijai, kā rezultātā var rasties galvassāpes, nogurums, miegainība un citi nepatīkami simptomi. Lai no tiem izvairītos, lidojuma laikā dzer daudz ūdens un izvairies no alkoholiskiem un enerģijas dzērieniem, kā arī kafijas – šie dzērieni veicina organisma atūdeņošanos un var vēl vairāk veicināt slikto pašsajūtu.
Izkusties lidojuma laikā
Sēdēšana vairāku stundu garumā lidojuma laikā negatīvi ietekmē asinsriti. Tāpēc lidojuma laikā centies ik pa laikam izkustēties – izstaipīt kājas un rokas, pastaigāties pa lidmašīnas salonu. Tādējādi tu uzturēsi ķermeni tonusā un izvairīsies no stīvuma sajūtas un locītavu sāpēm, nokļūstot galapunktā.
Melatonīns pirms miega
Tā kā, mainoties laika joslām, miega cikls tiek traucēts, ceļojumā ieteicams paņemt līdzi melatonīna kapsulas (protams, pirms tam konsultējoties ar ģimenes ārstu). Melatonīns ir dabisks hormons, ko izstrādā smadzeņu dziedzeris epifīze – tas rada miegam labvēlīgus apstākļus, samazinot iemigšanas laiku un atvieglojot izjūtas, kas saistītas ar diennakts ritma izmaiņām. Pirmajās dienās pēc ierašanās galamērķī neilgi pirms gulētiešanas iedzer vienu miligramu melatonīna, lai ātrāk iemigtu un labi izgulētos pirms nākamajā dienā paredzētās atpūtas programmas. Nav ieteicams lietot iemigšanai paredzētos recepšu medikamentus – kaut arī šādi līdzekļi efektīvi palīdz aizmigt, pēc pamošanās tie rada izteiktu noguruma sajūtu un vājumu, kas var būtiski ietekmēt tavus dienas plānus un sabojāt atpūtu.