5 nepatiesi mīti par veselīgu uzturu
Foto: Stock.XCHNG
Mūsu priekšstati par veselīgu uzturu formējās ne tikai no drošiem un uzticamiem avotiem – nereti, veidojot ēdienkarti, tiek ņemti vērā radu un draugu padomi, interneta forumos populāra informācija un citi resursi, kas ne vienmēr atspoguļo realitāti.
Vairāki izplatīti viedokļi par to, kas tad īsti ir veselīgs un kas ne, ne tuvu neatbilst patiesībai un, izslēdzot atsevišķus ēdienus no uztura, tu vari nodarīt sev lielāku kaitējumu nekā labumu.
Rupjmaize ir veselīgāka nekā baltmaize
Bieži vien rupjmaize ir izgatavota no tiem pašiem rafinētajiem graudiem, kas tiek izmantoti, cepot baltmaizi, pievienojot tiem pārtikas krāsvielu. Dod priekšroku pilngraudu vai dažāda veida graudu maizei un izvēlies maizi, kuras konsistence ir drīzāk irdena nekā cieta – tas nozīmē, ka tajā ir mazāk rafinēto graudu, bet vairāk barības vielu.
Pilnpiena produkti veicina sirds slimību risku un aptaukošanos
Pilnpiena produkti satur ievērojamu daudzumu tauku un kaloriju, līdz ar to nereti maldīgi tiek uzskatīti par neveselīgiem. Tomēr pētījumi apliecina, ka samērīgā daudzumā šie produkti ir ieteicami – vērtīgās īpašības līdzsvaro negatīvo ietekmi, tādējādi to lietošana uzturā palīdz novērst dažādas saslimšanas un uzlabot veselību.
Olu dzeltenumi kaitē holesterīna līmenim
Holesterīns ir dabīga viela, ko ikdienā izstrādā tavs organisms. Ja tu uzņem to ar veselīgu pārtiku, tavs ķermenis to ražo mazāk, savukārt, lietojot uzturā neveselīgos taukus, organisms izdala vairāk holesterīna. Olas, kas ir bagātīgs olbaltumvielu, vitamīnu un minerālu avots, tavai veselībai nāks tikai par labu.
Tauku lietošana uzturā veicina liekā svara veidošanos
Tauki satur aptuveni deviņas kalorijas, kamēr olbaltumvielas un ogļhidrāti – aptuveni četras. Tomēr ņem vērā, ka ķermenim tauki nepieciešami, lai iegūtu enerģiju, tāpēc izvēlies veselīgos taukus – riekstus, avokado, olīveļļu un kokosriekstu eļļu, bet izslēdz no ēdienkartes neveselīgas uzkodas.
Kafija nodara kaitējumu tavai veselībai
Pastāv uzskats, ka kofeīns, kas tik ievērojamā daudzumā atrodams kafijā, kaitē veselībai. Taču, ja vien nepārsniegsi vēlamo devu, tas neko ļaunu tev nenodarīs. Tāpat kafija satur antioksidantus un, kā norāda zinātnieki, spēj mazināt depresijas, diabēta, Alcheimera un Parkinsona slimības risku.