5 nepatiesi mīti par novecošanas procesu
Novecošana nereti saistās ar dažādām veselības problēmām, dzīves kvalitātes zudumu un citām nepatīkamām blakusparādībām. Tomēr, ieviešot nelielas izmaiņas ikdienas ieradumos, ir iespējams saglabāt lielisku pašsajūtu un dzīvesprieku.
Mīts: Sāpošas locītavas ir daļa no novecošanas procesa
Patiesība: Aktīvs dzīvesveids ļauj novērst sāpes locītavās
Austrālijas Medicīnas skolas zinātnieki ilgstoši pētīja sievietes vecumā no 40 līdz 67 gadiem. Pētījumu gaitā viņi secināja, ka tām sievietēm, kas vismaz reizi divās nedēļās 20 minūtes nodarbojas ar fiziskajām aktivitātēm ceļgalos bija vairāk skrimšļaudu, un tie noārdījās mazāk, tādējādi neradot diskomfortu. Pētnieki uzskata, ka tieši sportošana mazina iespēju saslimt ar artrītu.
Mīts: Novecojot kauli kļūst trausli un ķermeņa stāja – saliekta
Patiesība: Osteoporozi iespējams novērst, savlaicīgi pievēršoties profilaksei
Osteoporoze ir kaulu slimība, kuras laikā kauli zaudē vērtīgās minerālvielas, kļūst poraini un samazinās to blīvums. Rezultātā rodas dažādi lūzumi. Pēc 30 gadu vecuma, ķermenis sāk zaudēt kalciju, līdz ar to risks saslimšanai palielinās. Tomēr šī slimība nav neizbēgama. Laikus domājot par tās profilaksi, nodarbojoties ar fiziskajām aktivitātēm, uzņemot papildu kalciju un D vitamīnu, kā arī ievērojot citus veselīga dzīvesveida pamatprincipus.
Mīts: Novecošana nogalina libido
Patiesība: Seksuālās dzīves kvalitāti nosaka veselības stāvoklis
Impotence un libido zudums parasti saistāms ar dažādām medicīniskām problēmām – augstu asinsspiedienu, sirds slimībām, diabētu, depresiju un citām. Būtiskākais priekšnosacījums, lai uzlabotu savu veselību un tādējādi uzlabotu savu seksuālo dzīvi, ir sevis uzturēšana formā. Pat neliels skrējiens vai svaru treniņš dažās reizes nedēļā spēj paveikt ievērojamus uzlabojumus.
Pētnieki norāda, ka neliels libido kritums parasti novērojams, tikai sasniedzot 75 gadu vecumu.
Mīts: Novecošanas procesu nosaka gēni
Patiesība: Novecošanos visvairāk ietekmē dzīvesveids
Lai gan gēniem piemīt zināma vara pār mūsu novecošanas procesu, visvairāk to tomēr ietekmē mūsu dzīvesveids – fizisko aktivitāšu daudzums, ēšanas paradumi, pakļautība ķīmisko vielu iedarbībai un citi.
Mīts: Smadzenes pārstāj attīstīties
Patiesība: Smadzenes aug un attīstās, kamēr tu tās stimulē
Smadzenēs turpina veidoties jaunas šūnas, un tās turpina augt tik ilgi, kamēr tu tām radi vajadzīgo stimulāciju – apgūsti jaunas prasmes un iemaņas, nodarbojies ar hobijiem un veic citas nodarbes, kas liek smadzenēm intensīvi darboties.