medicine.lv skaitļos

Lietotāji online42
Aktīvie uzņēmumi12859
Nozares raksti12103
Ekspertu atbildes21477
5 mīti un patiesība par sanatorijām : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

5 mīti un patiesība par sanatorijām

Baltijas valstis agrāk visā Padomju Savienībā bija ekskluzīva, izslavēta labsajūtas un veselības uzlabošanas vieta, kur atradās vairākas sanatorijas. Kaut arī sanatoriju skaits ir sarucis, dažas no tām vēl joprojām darbojas, tiek atjaunotas un modernizētas. Par spīti uzlabojumiem, joprojām sabiedrībā valda daudz dažādu mītu un kļūdainu pieņēmumu. Kas ir sanatorijas, kādus pakalpojumus tās piedāvā, un kādēļ ar tām saistās tik daudz stereotipu un aizspriedumu, skaidro medicīnas SPA "Eglės sanatorija" un sanatorijas "Tulpės" pārstāvji.

Sanatorija ir ārstniecības un profilakses iestāde, kurā slimnieku ārstēšanai galvenokārt izmanto dabiskos faktorus (klimatu, minerālūdeņus, dūņas u. c.). Visbiežāk sanatorijas specializējas dažādu slimību ārstēšanā: vielmaiņas traucējumu, nervu sistēmas, elpošanas orgānu, ginekoloģisku, gastroenteroloģisku un citu slimību ārstēšanā. Tomēr mūsdienās sanatorijās dabīgā ārstēšana tiek apvienota ar tehnoloģijām, kas sniedz plašākas iespējas un daudzpusīgākas ārstēšanas metodes.

Mīts #1 Sanatorijas apmeklē tikai vecāka gadagājuma cilvēki

Šis mīts pastāv, jo gandrīz ikviena vecmāmiņa ir devusies uz sanatoriju, lai uzlabotu veselību. Patiesībā sanatorijās atpūšas dažāda vecuma un profesiju cilvēki. Protams, liela daļa vecāka gadagājuma cilvēku izvēlas apmeklēt sanatorijas, lai uzlabotu savu veselību, taču mūsdienās, kad jauniešu vidū veselīgs dzīvesveids kļūst aizvien populārāks, abas sanatorijas novērojušas, ka katru gadu palielinās gados jaunāko klientu skaits, un ka aptuveni 70–80% cilvēku nav pensijas vecuma cilvēki. Medicīnas speciālisti ir izstrādājuši dažādas labsajūtas programmas, kuras ir paredzētas ne tikai noteiktu slimību ārstēšanai, bet arī dažādu cilvēka ķermeņa traucējumu profilaksei – imunitātei, locītavu elastībai, mugurkaula, nervu sistēmas iespējamo izmaiņu novēršanai utt. Neatkarīgi no vecuma, došanās uz sanatorijām ir lieliska profilakse un rehabilitācija visiem, kas pakļauti stresam un citiem negatīviem faktoriem.

Mīts #2 Sanatorijās tiek pasniegtas bezgaršīgas maltītes

Daudzi cilvēki visticamāk domā, ka sanatorija ir kaut kas līdzīgs slimnīcai, un lielākā daļa zina, ka slimnīcas ēdieni nav tik garšīgi. Tieši pretēji – sanatorijās ēdieni ir veselīgi un tiem ir īpašas prasības, bet tas nenozīmē, ka ēdiens ir bezgaršīgs. Jā, ir īpaša uztura ēdienkarte, un ēdiens ir bez garšvielām, bez sāls un pipariem, tas nav cepts pannā ar eļļu. Šāda pārtika ir veselīga un parasti piemērota cilvēkiem, kuriem ir gremošanas problēmas vai līdzīgi veselības traucējumi. Taču ir arī daudz dažādu ēdienu, kas ir patiešām garšīgi: liellopa gaļas steiki, cūkgaļas ēdieni, zivis un daudz dažādu dārzeņu. Sanatorijas saviem klientiem piedāvā arī desertus – pīrāgus, kūkas, saldās maizītes, saldējumu u. c.

Mīts #3 Sanatorijās ir garlaicīgi un nav ko darīt

Banner 280x280

Šis mīts var biedēt jauniešus un vecākus, kuri atpūšas ar bērniem. Sanatorijas visbiežāk atrodas kūrortos, tātad sanatorijas apmeklētājiem ir pieejami arī visi kūrorta piedāvājumi. Protams, prioritāte ir labsajūtas procedūras, tai skaitā baseini, saunas, masāžas un citas ķermeņa kopšanas procedūras. Kūrorta infrastruktūra apmeklētājus mudina būt aktīviem un iesaistīties dažādās aktivitātēs, piemēram, dažādus maršrutus, lai apskatītu dažādus apskates objektus. Tāpat kūrortu teritorijā norisinās dažādi pasākumi: koncerti, festivāli, galda spēļu un filmu vakari kultūras centros, sanatorijās un medicīnas SPA. Vai vēljoprojām liekas, ka garlaikosies? Garlaicībai noteikti šeit nebūs vietas.

Mīts #4 Uz sanatorijām dodas tikai, lai ārstētos

Atpūta sanatorijā nāk par labu arī veseliem cilvēkiem. Steidzīgā dzīves ritma, nepilnvērtīga uztura dēļ visiem cilvēkiem (īpaši gados jauniem) ir nepieciešams uzlabot veselību nevis tāpēc, ka viņi ir slimi, bet gan tāpēc, ka viņu ķermenim un prātam ir nepieciešams atpūsties. Protams, pastāv sanatorijas, kas specializējas noteiktu slimību ārstēšanā un profilaksē, bet papildus tām ir arī milzīgs skaits veselības kūrortu tikai kvalitatīvai atpūtai, kas piedāvā jogu, peldbaseinus, SPA procedūras, masāžas, kosmetologu pakalpojumus, sporta nodarbības, dažādu jomu speciālistu lekcijas un daudz ko citu.

Sanatorijas ir paredzētas visiem – gan pieaugušajiem, gan bērniem –, lai atpūstos un uzlādētos ar jaunu enerģiju, uzlabotu veselību, jo uzturēšanās sanatorijās ietver izmeklējumus, kas palīdz identificēt problēmas pašā sākotnējā stadijā un palīdz tās atrisināt.

Mīts #5 Sanatorijās ir nepieciešams pavadīt vairākas nedēļas

Ikviens, kurš sanatorijā ierodas, lai atpūstos un vairotu labsajūtu, pats izvēlas, cik ilgi vēlas uzturēties sanatorijā – sākot no dažām labsajūtas procedūrās pavadītām stundām līdz dažām dienām nedēļas vidū vai nedēļas nogalē. Tie, kuri vēlas sajust labsajūtas procedūru efektu, sanatorijā pavada vismaz septiņas dienas.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

2024. gada rudenī “IKEA Group” uzdevumā tika veikta tiešsaistes aptauja 57 valstīs, tostarp arī Latvijā, lai noskaidrotu, kāda ir miega kvalitāte šo valstu iedzīvotājiem. Tika secināts, ka apmēram 40% Latvijas iedzīvotāju vismaz 3-4 dienas nedēļā pamostas noguruši. Tā ir kļuvusi par ikdienu daudziem – modinātājs noskan, ķermenis it kā ir pamodies, bet ir jūtams nogurums pēc miega. 

Raksta turpinājumā apskatīsim, kas ietekmē mūsu enerģijas līmeni un kāpēc pat “labs miegs” ne vienmēr nozīmē pilnvērtīgu atpūtu. 

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

Jūlijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt cietos sejas attīrītājus – rozā mālu sejas attīrītāju normālai un jutīgai ādai un attīrītāju ar tējas koka eļļu kombinētai un taukainai ādai.

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem bija unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.