5 mīti un patiesība par sanatorijām
Baltijas valstis agrāk visā Padomju Savienībā bija ekskluzīva, izslavēta labsajūtas un veselības uzlabošanas vieta, kur atradās vairākas sanatorijas. Kaut arī sanatoriju skaits ir sarucis, dažas no tām vēl joprojām darbojas, tiek atjaunotas un modernizētas. Par spīti uzlabojumiem, joprojām sabiedrībā valda daudz dažādu mītu un kļūdainu pieņēmumu. Kas ir sanatorijas, kādus pakalpojumus tās piedāvā, un kādēļ ar tām saistās tik daudz stereotipu un aizspriedumu, skaidro medicīnas SPA "Eglės sanatorija" un sanatorijas "Tulpės" pārstāvji.
Sanatorija ir ārstniecības un profilakses iestāde, kurā slimnieku ārstēšanai galvenokārt izmanto dabiskos faktorus (klimatu, minerālūdeņus, dūņas u. c.). Visbiežāk sanatorijas specializējas dažādu slimību ārstēšanā: vielmaiņas traucējumu, nervu sistēmas, elpošanas orgānu, ginekoloģisku, gastroenteroloģisku un citu slimību ārstēšanā. Tomēr mūsdienās sanatorijās dabīgā ārstēšana tiek apvienota ar tehnoloģijām, kas sniedz plašākas iespējas un daudzpusīgākas ārstēšanas metodes.
Mīts #1 Sanatorijas apmeklē tikai vecāka gadagājuma cilvēki
Šis mīts pastāv, jo gandrīz ikviena vecmāmiņa ir devusies uz sanatoriju, lai uzlabotu veselību. Patiesībā sanatorijās atpūšas dažāda vecuma un profesiju cilvēki. Protams, liela daļa vecāka gadagājuma cilvēku izvēlas apmeklēt sanatorijas, lai uzlabotu savu veselību, taču mūsdienās, kad jauniešu vidū veselīgs dzīvesveids kļūst aizvien populārāks, abas sanatorijas novērojušas, ka katru gadu palielinās gados jaunāko klientu skaits, un ka aptuveni 70–80% cilvēku nav pensijas vecuma cilvēki. Medicīnas speciālisti ir izstrādājuši dažādas labsajūtas programmas, kuras ir paredzētas ne tikai noteiktu slimību ārstēšanai, bet arī dažādu cilvēka ķermeņa traucējumu profilaksei – imunitātei, locītavu elastībai, mugurkaula, nervu sistēmas iespējamo izmaiņu novēršanai utt. Neatkarīgi no vecuma, došanās uz sanatorijām ir lieliska profilakse un rehabilitācija visiem, kas pakļauti stresam un citiem negatīviem faktoriem.
Mīts #2 Sanatorijās tiek pasniegtas bezgaršīgas maltītes
Daudzi cilvēki visticamāk domā, ka sanatorija ir kaut kas līdzīgs slimnīcai, un lielākā daļa zina, ka slimnīcas ēdieni nav tik garšīgi. Tieši pretēji – sanatorijās ēdieni ir veselīgi un tiem ir īpašas prasības, bet tas nenozīmē, ka ēdiens ir bezgaršīgs. Jā, ir īpaša uztura ēdienkarte, un ēdiens ir bez garšvielām, bez sāls un pipariem, tas nav cepts pannā ar eļļu. Šāda pārtika ir veselīga un parasti piemērota cilvēkiem, kuriem ir gremošanas problēmas vai līdzīgi veselības traucējumi. Taču ir arī daudz dažādu ēdienu, kas ir patiešām garšīgi: liellopa gaļas steiki, cūkgaļas ēdieni, zivis un daudz dažādu dārzeņu. Sanatorijas saviem klientiem piedāvā arī desertus – pīrāgus, kūkas, saldās maizītes, saldējumu u. c.
Mīts #3 Sanatorijās ir garlaicīgi un nav ko darīt
Šis mīts var biedēt jauniešus un vecākus, kuri atpūšas ar bērniem. Sanatorijas visbiežāk atrodas kūrortos, tātad sanatorijas apmeklētājiem ir pieejami arī visi kūrorta piedāvājumi. Protams, prioritāte ir labsajūtas procedūras, tai skaitā baseini, saunas, masāžas un citas ķermeņa kopšanas procedūras. Kūrorta infrastruktūra apmeklētājus mudina būt aktīviem un iesaistīties dažādās aktivitātēs, piemēram, dažādus maršrutus, lai apskatītu dažādus apskates objektus. Tāpat kūrortu teritorijā norisinās dažādi pasākumi: koncerti, festivāli, galda spēļu un filmu vakari kultūras centros, sanatorijās un medicīnas SPA. Vai vēljoprojām liekas, ka garlaikosies? Garlaicībai noteikti šeit nebūs vietas.
Mīts #4 Uz sanatorijām dodas tikai, lai ārstētos
Atpūta sanatorijā nāk par labu arī veseliem cilvēkiem. Steidzīgā dzīves ritma, nepilnvērtīga uztura dēļ visiem cilvēkiem (īpaši gados jauniem) ir nepieciešams uzlabot veselību nevis tāpēc, ka viņi ir slimi, bet gan tāpēc, ka viņu ķermenim un prātam ir nepieciešams atpūsties. Protams, pastāv sanatorijas, kas specializējas noteiktu slimību ārstēšanā un profilaksē, bet papildus tām ir arī milzīgs skaits veselības kūrortu tikai kvalitatīvai atpūtai, kas piedāvā jogu, peldbaseinus, SPA procedūras, masāžas, kosmetologu pakalpojumus, sporta nodarbības, dažādu jomu speciālistu lekcijas un daudz ko citu.
Sanatorijas ir paredzētas visiem – gan pieaugušajiem, gan bērniem –, lai atpūstos un uzlādētos ar jaunu enerģiju, uzlabotu veselību, jo uzturēšanās sanatorijās ietver izmeklējumus, kas palīdz identificēt problēmas pašā sākotnējā stadijā un palīdz tās atrisināt.
Mīts #5 Sanatorijās ir nepieciešams pavadīt vairākas nedēļas
Ikviens, kurš sanatorijā ierodas, lai atpūstos un vairotu labsajūtu, pats izvēlas, cik ilgi vēlas uzturēties sanatorijā – sākot no dažām labsajūtas procedūrās pavadītām stundām līdz dažām dienām nedēļas vidū vai nedēļas nogalē. Tie, kuri vēlas sajust labsajūtas procedūru efektu, sanatorijā pavada vismaz septiņas dienas.