5 lietas, kas notiks ar tavu ķermeni, pārtraucot lietot alkoholu
Alkohols nonāk asinsritē jau tajā brīdī, kad esi iedzēris tikai dažus malkus, bet tā pārstrāde var organismam aizņemt pat vairākas diennaktis. Regulāri lietojot alkoholu un pārsniedzot dienā pieļaujamo devu, tiek būtiski ietekmētas teju visas ķermeņa orgānu sistēmas, un laika gaitā var attīstīties vairāk nekā 60 dažādas saslimšanas, tai skaitā vēzis un smadzeņu darbības traucējumi. Pārtraucot alkohola lietošanu, tu ievērojami uzlabosi ne vien savu pašsajūtu, bet arī veselību.
Ņem vērā, ka viena alkohola deva ir 12 grami absolūtā alkohola jeb 150 mililitri vīna vai 40 mililitri stiprā alkohola. Sievietes dienā nedrīkstētu izdzert vairāk par 1,3 devām, savukārt vīriešu pieļaujamā norma ir divas alkohola devas.
Samazināsies tavs svars
Viens alus kauss satur aptuveni 200 kaloriju, 50 grami degvīna – aptuveni 100 kaloriju, savukārt dažādi alkoholiskie kokteiļi var veidot teju pusi no dienā ieteicamās kaloriju normas, turklāt tajos atrodama arī bagātīga deva cukura. Kalorijas, ko tu uzņem, dzerot alkoholu, ir nevērtīgas – dzērienos nav uzturvielu, kas nepieciešamas, lai nodrošinātu ķermeni ar enerģiju vai palīdzētu tam funkcionēt – tāpēc organisms tukšās kalorijas noglabā tauku un salikto cukuru veidā. Lietojot alkoholiskos dzērienus regulāri, tu drīz vien pieņemsies svarā. Tāpat alkohola patēriņš ietekmē ķermeņa vielmaiņas ātrumu. Iedzerot alkoholu, organisms nekavējoties uzsāk kaitīgo vielu pārstrādi un izvadi, tādējādi atvēlot mazāk enerģijas citiem procesiem, kā rezultātā vielmaiņa palēninās. Pārtraucot lietot alkoholu, ķermeņa dabiskie procesi normalizēsies, un tev izdosies vieglāk kontrolēt svaru un atbrīvoties no liekajiem kilogramiem.
Samazināsies tavs holesterīna līmenis
Pārmērīgs daudzums alkohola, gluži tāpat kā produkti, kas satur taukus un sāli, spēj būtiski paaugstināt holesterīna līmeni, tādā veidā veicinot sirds un asinsvadu slimības. Ročesteras universitātes zinātnieki, veicot pētījumu ar pelēm, secināja, ka tiem dzīvniekiem, kam divas dienas tika dotas vairākas alkohola devas, holesterīna līmenis pieauga par 20%, salīdzinājumā ar tiem dzīvniekiem, kas alkoholu nesaņēma. Speciālisti norāda, ka alkohola negatīvā ietekme uz holesterīna līmeni novērojama arī tad, ja cilvēks iedzer vienu divas reizes nedēļā, konkrētajā alkohola lietošanas reizē būtiski pārsniedzot dienā pieļaujamo devu.
Normalizēsies tavs asinsspiediens
Tiek maldīgi uzskatīts, ka alkohols mazina stresu un ļauj ķermenim atslābināties, taču patiesībā alkoholiski dzērieni negatīvi iedarbojas uz asinsspiedienu. Bristoles universitātes zinātnieku pētījums apliecina, ka tiem cilvēkiem, kas regulāri lieto alkoholu, ir par 7 mmHg augstāks spiediens nekā tiem, kas alkoholu nelieto vispār vai ievēro dienā pieļaujamo normu. Kādā citā pētījumā secināts, ka 340 mililitri vīna paaugstina asinsspiedienu par 2,4 mmHg. Ņem vērā, ka pastāvīgas asinsspiediena svārstības nodara būtisku kaitējumu sirds un asinsvadu veselībai, savukārt ilgtermiņā paaugstināts asinsspiediens var izraisīt tādas veselības problēmas kā insults, nieru mazspēja un pat aklums.
Uzlabosies tavs miegs
Daļa cilvēku ir pārliecināti, ka alkohols palīdz viņiem aizmigt, tāpēc glāze vīna vai stiprā dzēriena pirms gulētiešanas viņiem jau kļuvusi par gluži ikdienišķu rituālu. Patiesībā alkohols būtiski kaitē miega kvalitātei – naktsmiers ir saraustīts, tev neizdodas ieslīgt dziļajā miega fāzē, bet pēc pamošanās ķermenis nav pilnvērtīgi atjaunojies un tev trūks enerģijas. Lai gan atteikšanās no alkohola iesākumā var radīt grūtības aizmigt, pēc kāda laika miega kvalitāte ievērojami uzlabosies.
Tavi treniņi kļūs efektīvāki
Regulāri uzņemot alkoholu, ķermenis nespēj uzņemt tam nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas, kā rezultātā tev trūkst enerģijas un samazinās fizisko aktivitāšu efektivitāte. Pārstrādājot uzņemto alkoholu, organisms tāpat nespēj veltīt pienācīgu enerģiju muskuļu masas palielināšanai.