5 ieteikumi, kas palīdzēs izvairīties no Alcheimera slimības
Ar Alcheimera slimību visā pasaulē sirgst aptuveni 20 miljoni cilvēku. Tā ir izplatītākā demences forma – progresējoša nervu sistēmas saslimšana, kas neatgriezeniski bojā smadzeņu šūnas.
Alcheimera slimības agrīni simptomi lielākoties parādās cilvēkiem pēc 65 gadu vecuma, taču atsevišķos gadījumos tos iespējams novērot arī jaunākiem pacientiem. Slimības sākuma stadijā cilvēkam parādās atmiņas traucējumi, pasliktinās spriestspēja, ierastas darbības var sagādāt grūtības. Mainās slimnieka personība – viņš var kļūt nervozs, viegli aizkaitināms, egoistisks. Cilvēks vairs nespēj orientēties telpā, plānot laiku, atcerēties nozīmīgus notikumus, nereti atsakās no komunikācijas un ierastajām nodarbēm.
Alcheimera slimību nav iespējams pilnībā izārstēt, taču, laikus to diagnosticējot, iespējams palēnināt tās progresu un paildzināt pacienta dzīves kvalitāti. Par saslimšanas cēloņiem zinātnieki nav vienisprātis. Tiek uzskatīts, ka Alcheimera slimību veicina tādi faktori kā iedzimtība, galvas traumas un dažādas saslimšanas, piemēram, asinsrites traucējumi un cukura diabēts. Tāpat slimības veidošanos ietekmē virkne ikdienišķu faktoru – cilvēka uzturs, fizisko aktivitāšu daudzums un dzīvesveids. Lai izvairītos no saslimšanas nākotnē, ir svarīgi ievērot vairākus priekšnoteikumus un ievērot padomus Alcheimera slimības profilaksei.
Iekļauj ēdienkartē zivis
Pētījumi apliecina, ka zivīs atrodamās Omega-3 taukskābes spēj ievērojami samazināt Alcheimera slimības risku un saslimšanas gadījumā palēnina tās progresu. Pārliecinies, ka tavā uzturā ir pietiekami daudz šo vērtīgo vielu – ēd treknas zivis, piemēram, lasi, foreles vai sardīnes. Labs Omega-3 taukskābju avots ir arī valrieksti, olas un linsēklas.
Nodarbojies ar sportu
Fizisko aktivitāšu laikā smadzeņu šūnām tiek nodrošināta papildu asins un skābekļa plūsma, tādā veidā veicinot to darbību un mazinot saslimšanu risku.
Vingrini prātu
Zinātniskajā izdevumā "Archives of Neurology" publicēts pētījums norāda, ka Alcheimera slimības iespējamību samazina regulāri prāta vingrinājumi, īpaši krustvārdu mīklas. Zinātnieki uzsver, ka dažādas prāta spēles un vingrinājumi cilvēkam nepieciešami kā agrā jaunībā, tā brieduma gados, tādējādi nodrošinot smadzenēm regulāru treniņu un novēršot neiroloģisku saslimšanu risku nākotnē.
Uzturi veselīgu ķermeņa svaru
Amerikas Neiroloģijas akadēmijas pētnieki uzsver, ka paaugstināts ķermeņa svars cieši saistīts ar Alcheimera slimības risku. Aptaukošanās veicina virkni saslimšanu, tai skaitā Alcheimera slimību.
Samazini cukura patēriņu
Aizkuņģa dziedzera hormons insulīns ietekmē vairāku orgānu darbību, tai skaitā iedarbojas uz smadzeņu funkcijām. Uzņemot pārlieku daudz cukura, var veidoties insulīna rezistence – organisms vairs nespēj adekvāti reaģēt uz insulīnu, tādējādi veicinot tādas saslimšanas kā 2.tipa cukura diabēts un sirds slimības. Atsevišķi pētnieki uzskata, ka insulīna rezistence ietekmē arī Alcheimera slimības risku.