5 fakti, kas jāzina par varikozām vēnām
Viena no vēnu galvenajām funkcijām ir asins plūsmas vadīšana uz sirdi, tādējādi nodrošinot atkārtotu asins cirkulāciju ķermenī. Ja vēnas ir veselas, tajās atrodamie vārstulīši neļauj asinīm plūst pretējā virzienā, bet, rodoties vēnu paplašinājumam, vārstulīši vairs nespēj darboties pilnvērtīgi, kā rezultātā vēnas piebriest un kļūst grubuļainas. Varikozas vēnas ir problēma, kas skar teju katru ceturto pasaules iedzīvotāju vecumā no 40 līdz 80 gadiem.
Varikozas vēnas nav tikai kosmētisks defekts
Par vēnu varikozi visbiežāk liecina to vizuālās pārmaiņas. Vēnas ir palielinātas un pietūkušas, skaidri izspiežas zem ādas un nereti kļūst zilganas. Īpaši skaidri vēnas saskatāmas brīdī, kad pacients atrodas stāvus. Daļa vēnu varikozes pacientu neizjūt nekādas sāpes vai diskomfortu, tāpēc uzskata, ka vēnu paplašināšanās ir vien vizuāls defekts. Vērts iegaumēt, ka, slimībai attīstoties, var parādīties virkne nepatīkamu simptomu, tai skaitā sāpes, smaguma sajūta, muskuļu krampji, dedzināšana un nieze. Ja varikoze netiek atbilstoši ārstēta, palielinās pacienta risks sasirgt ar daudz nopietnākām slimībām, piemēram, vēnu mazspēju vai trombozi.
Vēnu varikozi ir iespējams novērst
Tiek uzskatīts, ka varikozas vēnas skar lielu daļu senioru, proti, ir daļa no dabiskā novecošanās procesa, tomēr tas tā nebūt nav. Lai gan vecums patiesi ir viens no vēnu varikozes riska faktoriem, rūpējoties par vēnu veselību, no saslimšanām iespējams izvairīties.
Iemesls, kāpēc vēnu varikoze vairumā gadījumu piemeklē tieši cilvēkus gados, ir vēnu elastības mazināšanās. Vēnu vārstulīši vairs nespēj pilnvērtīgi darboties, kā rezultātā rodas vēnu paplašinājumi. Tāpat varikozes veidošanos ietekmē tādi faktori kā iedzimtība, paaugstināts ķermeņa svars un ilgstoša atrašanās stāvus vai sēdus pozīcijā. Lai izvairītos no vēnu saslimšanām, jānovērš tām kaitējošie faktori. Ja ikdienas darbs saistīts ar ilgstošu sēdēšanu vai stāvēšanu, jāapsver iespēja iegādāties speciālas kompresijas zeķes. Tāpat vēnām palīdzēs fiziskās aktivitātes – pastaigas, nūjošana, peldēšana. Pamanot pirmos varikozes simptomus, laikus jāmeklē ārsta palīdzība, un pie speciālista jāvēršas arī tad, ja novērojama ilgstoša smaguma sajūta vai tūska kājās.
Vēnu varikoze biežāk skar sievietes
Vēnu paplašināšanās skar aptuveni desmit līdz 15 procentus vīriešu un teju pusi sieviešu. Paaugstināts vēnu varikozes risks sievietēm saistāms ar dažādiem hormonālajiem procesiem, kas organismā norisinās grūtniecības, menstruālā cikla un menopauzes laikā. Īpaši augsts varikozes veidošanās risks ir grūtniecēm – līdz ar hormonālajām pārmaiņām palielinās spiediens uz kājām, kā rezultātā samazinās vēnu sieniņu tonuss. Tāpat varikozes iespējamību palielina hormonālā kontracepcija un atsevišķi medikamenti, kuru sastāvā ir ievērojams daudzums sievišķo hormonu.
Varikozas vēnas ne vienmēr izskatās tā, kā tev šķiet
Vēnu varikoze var skart kapilārās vēnas, tādējādi neietekmējot asins plūsmu kājās. Šajā gadījumā vēnas nebūs pietūkušas, taču uz ādas veidosies smalks un saskatāms vēnu zīmējums. Arī zemādas vēnu varikoze var nebūt saskatāma ar neapbruņotu aci. Saslimšana var attīstīties dziļi zem ādas, turklāt varikozās vēnas nebūs saskatāmas arī tad, ja starp muskuli un ādu ir liels daudzums taukaudu.
Varikozas vēnas iespējams ārstēt, tādējādi uzlabojot dzīves kvalitāti
Vēnu varikozi nedrīkstētu atstāt bez ievērības ne vien tāpēc, ka laika gaitā tā palielina dažādu saslimšanu risku, bet arī tā iemesla dēļ, ka paplašinātas vēnas var radīt būtisku diskomfortu un ierobežot pacienta ikdienas aktivitātes. Varikozas vēnas iespējams ne tikai operēt, bet arī sašaurināt un aizvērt, tādējādi atņemot tām spēju funkcionēt. Procedūras vairumā gadījumu neaizņem pārlieku daudz laika, turklāt pacients var atsākt ierasto ritmu jau tajā pašā dienā vai dažas dienas vēlāk.