5 ēdieni, kas uzlabos zarnu veselību
Lai pasargātu organismu no dažādām saslimšanām, ķermenis liek lietā īpašu aizsardzības mehānismu – imūnsistēmu. Tā kā lielākā daļa imūnās sistēmas šūnu izvietotas zarnu gļotādā, traucējumi šajā gremošanas sistēmas orgāna darbībā var veicināt nopietnas veselības problēmas.
Zarnu darbību ietekmē vairāki faktori, tai skaitā ikdienas uzturs, fizisko aktivitāšu intensitāte, dažādās saslimšanas un infekcijas, kā arī atsevišķi medikamenti. Visbiežāk par traucētu zarnu darbību liecina pastāvīga vēdera uzpūšanās, pastiprināta gāzu uzkrāšanās un problēmas ar vēdera izeju – aizcietējumi vai caureja. Nopietnākos gadījumos slimnieks var piedzīvot dažādas ādas problēmas, autoimūnas saslimšanas, infekciju slimības un citas veselības problēmas.
Lai stiprinātu vai uzlabotu zarnu veselību, ir svarīgi šo orgānu nodrošināt ar pietiekamu daudzumu tam nepieciešamo uzturvielu, kā arī uzņemt produktus, kas atjaunos zarnu vides līdzsvaru un veicinās labvēlīgo baktēriju vairošanos un augšanu. Iekļauj ēdienkartē produktus, kas palīdzēs tavām zarnām funkcionēt pilnvērtīgi.
Kefīrs
Kefīrs, līdzīgi kā citi raudzētā piena produkti, satur ievērojamu daudzumu salikto ogļhidrātu un ogļhidrātu polimērus oligosaharīdus, kas baro labvēlīgās baktērijas, tādējādi veicinot to augšanu un stiprinot organisma imunitāti. Ņem vērā, ka raudzētie piena produkti jāuzglabā zemā temperatūrā – aktīvās vielas ir jutīgas pret siltumu, un pievērs uzmanību, lai tevis izvēlētajiem produktiem nav pārlieku augsts cukura līmenis. Cukurs bojā zarnu mikrofloru un, uzņemts pārmērīgā daudzumā, nodara kaitējumu tavai veselībai kopumā.
Grieķu jogurts
Arī grieķu jogurts tāpat kā kefīrs nodrošina organismam nepieciešamo probiotiku devu. Turklāt tas ir bagātīgs olbaltumvielu avots, kas apgādā tevi ar aminoskābēm un uzlabo vielmaiņas darbību. Pirms iegādājies grieķu jogurtu rūpīgi izpēti etiķetes. Atsevišķi ražotāji par grieķu jogurtu mēdz dēvēt visparastāko jogurtu ar piedevām.
Skābēti kāposti
Skābēti kāposti palīdz ražot labvēlīgās baktērijas, tādā veidā stiprinot gremošanas sistēmas darbību. Dod priekšroku pašgatavotiem kāpostiem – pasterizētos produktos labo baktēriju praktiski nav.
Artišoki
Artišoki ir īpaši spēcīgi probiotiķi. Tie satur īpašas uzturvielas, kas baro gremošanas sistēmas labvēlīgajās baktērijas. Līdzīgs efekts piemīt arī banāniem, lēcām un sparģeļiem.
Miso zupa
Miso zupas buljons ir viena no Austrumu virtuves tradicionālajām maltītēm. Miso ir sojas pupiņu pasta, kas ir zupas galvenā sastāvdaļa un piešķir ēdienam īpašu aromātu. Fermentētās sojas pupiņas ir bagātīgs labvēlīgo baktēriju avots, turklāt atsevišķi pētījumi apliecina, ka tās spēj pasargāt no vēža un palēnināt tauku šūnu veidošanos. Izvēlies bioloģiski audzētas pupiņas, lai izvairītos no kaitīgām piedevām un ģenētiski audzētas sojas.