4 ieteikumi, kā laikus novērst sāpes locītavās
Gandrīz trešā daļa Latvijas iedzīvotāju pēdējā gada laikā ir saskārušies ar locītavu sāpēm, liecina jaunākā "Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss" dati. Visbiežāk jeb 34% gadījumu locītavu sāpes piemeklē iedzīvotājus, kuri par maz nodarbojas ar fiziskajām aktivitātēm. Vairāk par locītavu sāpju iemesliem un veidiem, kā no tām izvairīties, stāsta aptieku tīkla "Apotheka" farmaceite Anna Kivleniece.
"Locītavas ir viens no svarīgākajiem balsta un kustību orgānu sistēmas elementiem, kas nodrošina iespēju pārvietoties. Lai locītavas kalpotu ilgi, tām nepieciešams sabalansēts uzturs, pietiekama fiziskā slodze, kustības un veselīgs dzīvesveids kopumā. Diemžēl mūsdienās bieži par to tiek aizmirsts, un ar sāpēm locītavās saskaras arvien jaunāki cilvēki," stāsta farmaceite.
Sāpēs locītavās – arī gados jaunu cilvēku problēma
Visbiežāk tiek uzskatīts, ka sāpes locītavās ir izplatītas vecāka gada gājuma cilvēkiem, taču, lai arī skrimšļi patiešām ar gadiem nodilst, mūsdienu dzīvesveida iespaidā locītavu sāpes nereti skar arī jaunus cilvēkus. Viens no izplatītākajiem sāpju iemesliem ir artrīts un dažādi tā paveidi. Artrīts rada nepatīkamas sāpes, kas var traucēt pat ikdienišķās darbībās, un to izārstēt nav iespējams vienā dienā, tāpēc jau savlaicīgi jādomā par dzīvesveida ietekmi uz veselību. "Kā liecina statistika, diemžēl ar reimatoīdo artrītu slimo arvien jaunāki cilvēki, vidēji sākot jau no 25 gadu vecuma," atzīst farmaceite.
Riska faktori – traumas, mazkustīgs dzīvesveids, smēķēšana un alkohols
Sāpes locītavās var izraisīt arī dažādas traumas, mazkustīgs dzīvesveids apvienojumā ar lieko svaru un vielmaiņas traucējumi, kas saistāmi arī ar kalcija un D vitamīna nepietiekamu uzņemšanu. Arī alkohola lietošana un smēķēšana var pastiprināt sāpes, jo to ietekmē paātrinās iekaisuma process un skrimšļa nodilšana. To apliecina arī pētījuma dati, kur 33% iedzīvotāju, kas savu dzīvesveidu novērtējuši kā neveselīgu, atzīst, ka pēdējā gada laikā saskārušies ar locītavu sāpēm. Taču jāņem vērā, ka arī pārlieku liela slodze un profesionāls sports var izraisīt sāpes locītavās.
Četri padomi, kā izvairīties no sāpēm locītavās
#1 Veselīgs uzturs
Lai laicīgi izvairītos no locītavu sāpēm, svarīgi sekot līdzi ēdienkartei – nepieciešams pietiekamā līmenī uzņemt kalciju un D3 vitamīnu, kā arī vērtīgās taukskābes. Visvairāk kalcija atrodams piena produktos, mandelēs, valriekstos, kā arī ziedkāpostos un brokoļos, savukārt D3 vitamīns visvairāk atrodams treknajās zivīs. Nepieciešamības gadījumā uzņemt kalciju, D3 vitamīnu un vērtīgās taukskābes iespējams arī ar uztura bagātinātājiem, pirms tam konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu.
#2 Locītavas saudzējošas aktivitātes
Sēdoša darba darītajiem ieteicams ik pēc 45 minūtēm darba ieturēt 15 minūšu pauzi, lai izkustētos, kā arī vismaz vienu reizi nedēļā nodarboties ar kādu sporta veidu, vislabāk locītavas saudzējošu, piemēram, peldēšanu, ūdens aerobiku vai riteņbraukšanu. Labi palīdz arī līdzsvara un stiepšanas vingrinājumi, kur nav nepieciešams specializēts ekipējums un ko var izpildīt mājas apstākļos.
#3 Ārstnieciskā vingrošana
Ārstnieciskā vingrošana ir labs locītavu izkustināšanas veids, kas palielina locītavu stabilitāti, stiprina muskuļus un fizisko izturību un līdz ar to palēnina osteoartrīta attīstību. Lai vingrojumi būtu efektīvi un pareizi izpildīti, vislabāk tos piemeklēt kopā ar fizioterapeitu.
#4 Svara samazināšana
Liekais svars rada papildu nevēlamu slodzi locītavām, līdz ar to spiediens uz bojāto skrimsli palielinās, kas padziļina problēmu un rada sāpes, kustinot locītavu. Bez tam tauku šūnas izstrādā hormonu, kas ietekmē skrimšļa vielmaiņu, un tas lēnāk atjaunojas.
"Sāpes locītavās var liecināt arī par hroniskām saslimšanām, piemēram, osteoartrītu, kas ir skrimšļa nodilšana vecuma ietekmē, podagras artrītu jeb sāļu izgulsnēšanos locītavās vai reimatoīdo artrītu – autoimūnu saslimšanu, kad organisms uzbrūk veselajiem audiem. Tāpēc, ja novērojamas sāpes locītavās, ieteicams savlaicīgi meklēt speciālista palīdzību," brīdina farmaceite.