3. Antivielas pret B šūnu membrānu saistošiem proteīniem - Rituximab
Ar gēnu inženierijas palīdzību ir radīta himēriska peles/cilvēka monoklonāla antiviela, kas ir glikozēta imūnglobulīna veidā ar cilvēka IgG1 konstantiem posmiem un peles vieglās ķēdes un smagās ķēdes dažādām posmu sekvencēm. Antiviela tiek iegūta no zīdītāju (Ķīnas kāmja olnīcu) šūnu suspensijas kultūras un attīrīta ar afinitātes hromatogrāfiju un jonu apmaiņu, ietverot specifiskas vīrusu inaktivācijas un atdalīšanas procedūras.
Tā specifiski saistās pie neglikozēta fosfoproteīna-transmembrānu antigēna CD20, kas atrodas uz pre-B un nobriedušiem B limfocītiem. CD20 atrodas gan uz normālām, gan ļaundabīgām B šūnām, bet nav uz asinsrades cilmšūnām, pro-B šūnām, normāliem plazmocītiem un citos normālos audos. Ir pierādīts, ka šī antiviela, saistoties pie B limfocītu CD20 antigēna, rada šūnu bojāeju apoptozes rezultātā. Pacientiem ar reimatoīdo artrītu tika novērota tūlītēja B šūnu skaita samazināšanās perifērās asinīs jau pēc divām šīs antivielas infūzijām, kas veiktas ar 14 dienu intervālu. Perifērās asinīs B šūnu skaits sāka palielināties sākot ar 24. nedēļu, un pēc 40. nedēļas lielākai daļai pacientu novēroja daudzuma atjaunošanos, lietojot šo antivielu gan monoterapijā, gan kopā ar metotreksātu.
Jaunā antiviela kombinācijā ar metotreksātu ir indicēta pieaugušu pacientu ar smagu aktīvu RA ārstēšanai, kuriem bijusi neatbilstoša atbildreakcija uz citiem sintētiskajiem SMARM, kā arī vienu vai vairākiem terapijas kursiem ar audzēja nekrozes faktora (TNF) inhibitoru, vai to nepanesamība. Tā kā trūkst datu par drošību un efektivitāti, tās neiesaka lietot bērniem un pusaudžiem.
(http://www.ema.europa.eu/humandocs/PDFs/EPAR/Mabthera/emea-combined-h165lv.pdf)
Irina Kajuna,
Roche Latvia SIA
www.artrits.lv