27. novembrī notiks izglītojošs vebinārs ārstniecības personām "Rehabilitācijas nozīme onkoloģisko pacientu aprūpē"
“Neatvēlot budžeta līdzekļus efektīvai vēža pacientu rehabilitācijai, kā tas jau gadiem notiek Latvijā, samazinās diganostikā un ārstēšanā ieguldītās valsts naudas atdeve, ko nedrīkst pieļaut,” atzīst Latvijas Onkoloģijas pacientu organizāciju apvienības Onkoalianse valdes locekle Olga Valciņa.
Kaut gan Veselības ministrija onkoloģiju ir noteikusi par prioritāti un notiek uzlabojumi, situācija onkoloģisko pacientu rehabilitācijā joprojām ir kritiska. Jaunajā vēža ārstēšanas plānā jeb Onkoplānā 2022.-2024. gadam papildu finansējums šim mērķim nav paredzēts. Tāpēc daudziem tūkstošiem vēža pacientu arī turpmāk tiek liegta iespēja pilnvērtīgi atgriezties dzīvē pēc slimības, operācijas vai uzlabot dzīves kvalitāti slimības laikā, norāda O. Valciņa.
Lai sekmētu izpratni par rehabilitācijas nozīmi onkoloģisko pacientu aprūpē un diskutētu par šī procesa efektīvu organizēšanu, Onkoalianse, Latvijas Rehabilitācijas profesionālo organizāciju apvienība (LRPOA) un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Rehabilitācijas klīnika 27. novembrī organizē izglītojošu vebināru tiešsaistē veselības aprūpes profesionāļiem "Rehabilitācijas nozīme onkoloģisko pacientu aprūpē".
“Onkoloģisko pacientu rehabilitācija ir ļoti svarīgs sabiedrības veselības jautājums visās attīstītajās valstīs. Vēža pacientu skaits pieaug gan globāli, gan Latvijā, jo vēzi mūsdienu medicīna spēj atklāt arvien agrāk, uzlabojas ārstēšanas rezultāti un vēža pacientu mūža ilgums. Taču vienlaikus palielinās onkoloģisko pacientu skaits ar ļoti daudzveidīgiem funkcionēšanas traucējumiem - fiziskiem, emocionāliem, kognitīviem u.c. Ja šiem pacientiem valsts nespēj nodrošināt efektīvu rehabilitāciju, diemžēl diagnostikā un ārstēšanā ieguldītās naudas atdeve samazinās. Valsts vēža slimnieku ārstē un daudzos gadījumos veiksmīgi, bet pēc tam liedz pilnvērtīgi atgriezties sabiedrībā - strādāt, maksāt nodokļus, audzināt bērnus,” uzsver O.Valciņa.
Kā norāda RSU prof. Aivars Vētra, LRPOA prezidents, gan onkoloģisko slimību ārstēšanas laikā, gan ļoti bieži pēc ārstēšanas dzīves kvalitāte vēža slimniekiem ierobežoto funkcionēšanas spēju dēļ vairs nav tik augsta kā pirms saslimšanas. Ļaundabīgie audzēji ir arī viens no galvenajiem invaliditātes cēloņiem - Latvijā 24% pieaugušo pirmreizējās invaliditātes cēlonis 2019. gadā bija ļaundabīgie audzēji, liecina Veselības ministrijas dati.
Lai uzlabotu rehabilitācijas pieejamību onkoloģiskajiem pacientiem, svarīgs ir netikai finansējums, bet arī zināšanas, kas Latvijā vēža pacientu ārstniecības procesā iesaistītajiem pietrūkst, atzīst A. Vētra.
Tāpēc Latvijas II Nacionālā rehabilitācijas kongresa laikā 27. novembrī no plkst. 9-13 tiek plānots īpaša sēde – tiešsaistes bezmaksas vebinārs par to, kas ir onkoloģiskā rehabilitācija, kāpēc tā ir svarīga un kā šo procesu būtu jāorganizē Latvijā. Uz pasākumu aicināti ne tikai rehabilitācijas speciālisti, bet arī onkologi, ģimenes ārsti un pacientu pārstāvji.
“Latvijā ir jāpanāk tāda sistēma, lai, izrakstoties no stacionāra, nevis pacientam vai viņa tuviniekiem jāsāk meklēt, kur iet un kā turpināt atlabšanu, bet pacients nonāk profesionālas multidisciplināras komandas uzraudzībā, saņem saskaņotu ārstēšanas un rehabilitācijas plānu vismaz nākamajiem 3-6 mēnešiem ar koordinatoru, kas uzrauga procesu, ja vajag, piezvana, atgādina un palīdz ātrāk atveseļoties,” uzsver O. Valciņa.
Vairāk par vebināru "Rehabilitācijas nozīme onkoloģisko pacientu aprūpē" var uzzināt šeit.
Lai pieteiktos dalībai vebinārā un saņemtu pieejas saiti, reģistrēties var līdz 27. novembrim pulksten 9.00 šeit, izvēloties kategoriju “Citi interesenti” un promocode ailē ievadot kodu: onkorehab.