26. aprīlī notiks bezmaksas seminārs "Sabiedrības veselība un intelektuālais īpašums - aktualitātes, vajadzības un to risinājums"
Pandēmijā nacionālajās patentu iestādēs saņemts rekordaugsts patentu pieteikumu skaits par dažādiem risinājumiem saistībā ar Covid-19, proti, mazliet vairāk nekā 20 mēnešos saņemti teju 5300 patentu pieteikumu, teikts Pasaules intelektuālā īpašuma organizācijas (WIPO) ziņojumā.
"Pandēmija izraisīja vēl nepieredzētu globālās zinātnes aprindu, tostarp arī uzņēmumu un jaunuzņēmumu mobilizāciju veselības jomā. Ņemot vērā tēmas aktualitāti, Patentu valde šā gada 26. aprīlī, dienā, kad visā pasaulē svin Intelektuālā īpašuma dienu, rīko semināru "Sabiedrības veselība un intelektuālais īpašums - aktualitātes, vajadzības un to risinājums, informēja Patentu valdes direktors Agris Batalauskis.
Bezmaksas seminārs norisināsies 26. aprīlī no plkst. 10.00 līdz 13.30. Tajā aicināti piedalīties pētnieki, uzņēmēji, īpaši tie, kas saistīti ar veselības un farmācijas jomām, studenti, patentpilnvarnieki, slimnīcas un medicīnas centri, tehnoloģiju pārneses centri, politikas veidotāji un citi interesenti. Ikvienam semināra dalībniekam būs iespēja uzdot sevi interesējošos jautājumus.
Spēcīga intelektuālā īpašuma sistēma var sekmēt finansējuma piesaisti zinātnei un tā veicināt inovācijas. Tas jo īpaši attiecas uz farmācijas nozari, kas ir atkarīga no patentu aizsardzības, lai atbalstītu un finansētu savus ieguldījumus medicīnas pētniecībā.
Seminārā apspriedīs arī riskus, sekas un izaicinājumus, kurus var radīt viltoti farmaceitiskie produkti, kā arī aktualitātes papildu aizsardzības sertifikātu jomā un citas nozares tēmas.
Seminārs notiek kā klātienē Tieslietu ministrijas telpās, tā arī attālināti. Tiesa, klātienes vietu skaits ir ierobežots. Reģistrācijas saite pieejama šeit.
Semināra mērķis ir apskatīt intelektuālā īpašuma un veselības nozares galvenās aktualitātes, īpašu uzsvaru liekot uz aktuālo nozares vajadzību un problēmu izzināšanu un intelektuālo īpašumu kā rīku, kas var palīdzēt tās risināt. Lektoru vidū ir eksperti ar ilggadēju pieredzi no dažādām valstīm. Piemēram, WIPO eksperts Hans Georgs Bartels, Eiropas Patentu iestādes Biotehnoloģiju direktore, Dr. Aliki Ničogiannopoulou, Nīderlandes Patentu iestādes pārstāvis, Dr. Martijn de Lange un Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja eksperts Nātans Vajsmans.
Attīstīta veselības nozare ir neaizstājams sabiedrības labbūtības elements, bez kura nav iedomājama veiksmīga un ilgtspējīga sociālās drošības sistēma. Nav noslēpums, ka veselības nozare pēdējos gados ir saskārusies ar arvien spēcīgākiem izaicinājumiem un nerimstošu spriedzi. Veselības nozarē vērojama nemitīga vajadzību mainība.
"Eiropas Intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu novērošanas centra publicētais pārskats atklāj, ka Covid-19 pandēmija ir ietekmējusi bīstamu viltotu preču tirdzniecību. Vairumā gadījumu krīze ir pastiprinājusi pastāvošās tendences, jo īpaši attiecas uz viltotām zālēm un citām augsta riska nozarēm. Līdz ar to pavisam noteikti ir pamats aktualizēt intelektuālā īpašuma nozīmi veselības un farmācijas jomā," teica Batalauskis.
Seminārā tiks nodrošināts tulkojums latviešu un angļu valodā. Dalībniekiem būs iespēja izvēlēties audio kanālu, lai varētu klausīties audio tulkojumu latviešu valodā.
Pēcpusdienā, noslēdzoties semināram, notiks svinīga konkursa “Gada preču zīme 2021” laureātu apbalvošanas ceremonija.