23. martā notiks Pasaules Tuberkulozes dienai veltīta diskusija
Latvijas Tuberkulozes apkarošanas biedrība sadarbībā ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” plaušu slimību speciālistiem 23. martā organizēs publisku starpnozaru diskusiju, lai aktualizētu un pārrunātu ar tuberkulozes (TB) saslimstības pieaugumu saistītos izaicinājumus un problēmas valstī, kā arī diskutētu par nepieciešamajiem risinājumiem un pasākumiem TB izplatības kontrolei sabiedrībā un TB skarto cilvēku atbalstam.
TB joprojām ir viena no nāvējošākajām infekcijas slimībām. Katru dienu pasaulē vidēji 4400 cilvēku zaudē dzīvību TB dēļ un apmēram 30 000 cilvēku saslimst ar šo novēršamo un ārstējamo slimību. COVID-19 pandēmija, karš un konflikti pasaulē, kā arī sociāli ekonomiskā nevienlīdzība ir būtiski faktori, kas ir ietekmējuši gadu gaitā sasniegto progresu cīņā par TB izskaušanu un radījuši vēl lielāku slogu slimības skartajiem cilvēkiem, īpaši neaizsargātākajās sabiedrības grupās. PVO savā jaunākajā Globālajā TB uzraudzības ziņojumā uzsvēra, ka pirmo reizi vairāk nekā desmit gadu laikā ir pieaugusi paredzamā saslimstība un mirstība no TB.
Arī Latvijā TB kā sabiedrības veselības problēma savu aktualitāti nav zaudējusi - globālā situācija, notikumi pasaulē un sociālekonomiskie apstākļi rada nopietnu TB epidemioloģisko apdraudējumu.
Pēdējā desmitgadē saslimstība ar TB pakāpeniski samazinājās. Tomēr plaušu slimību speciālisti norāda uz satraucošām tendencēm, kas novērotas COVID-19 pandēmijas ēnā - 2020. gadā jaunatklāto ar TB saslimušo cilvēku skaits strauji samazinājās līdz pat 20 %, kas liecināja par nepietiekamu un novēlotu diagnostiku. Visu šo faktoru rezultātā nereti pacienti nonāca mediķu redzeslokā jau ar smagām un ielaistām slimības formām.
2022. gadā Rīgā un Pierīgā novērojams būtisks ar TB saslimušo cilvēku skaita pieaugums par 47 % (no 82 saslimušajiem 2021. gadā uz 121 saslimušajiem 2022. gadā), kas daļēji varētu būt skaidrojams arī ar COVID-19 pandēmijas radītajām sekām. Kopš 2018. gada Latvijā netiek nodrošināta pilnvērtīga TB epidemioloģiskā uzraudzība, kas sniegtu iespēju analizēt saslimstības tendences un plānot atbilstošus profilaktiskos pasākumus efektīvākai TB kontrolei sabiedrībā.
Speciālisti vērš uzmanību arī uz citām būtiskām problēmām nozarē, kā, piemēram, informācijas un izpratnes trūkums sabiedrībā par TB slimību, tās diagnostikas un ārstēšanas iespējām būtiski ietekmē agrīnu slimības atklāšanu un izplatības kontroli sabiedrībā. Tāpat Latvijā netiek nodrošināts pietiekams psihosociālais atbalsts TB skartajiem cilvēkiem ārstēšanās laikā, kas būtiski ietekmē pacientu emocionālo veselību un sociālos apstākļus, kā arī pacientu līdzestību ārstēšanai un sekmīgus ārstēšanas rezultātus. Un, visbeidzot, arī speciālistu trūkums reģionos rada bažas par pēctecību un pilnvērtīgu TB pacientu aprūpi.
Pasaules Tuberkulozes dienai veltītās diskusijas mērķis ir:
- pārrunāt TB epidemioloģisko situāciju Latvijā,
- aktualizēt problēmas, ar kurām pacienti un speciālisti saskaras cīņā ar TB,
- vērst uzmanību uz novēloto TB diagnostiku un risinājumiem šīs problēmas novēršanai,
- veicināt sabiedrības informētību par TB savlaicīgai slimības atklāšanai.
Norises vieta: klātienē TPSC Rīgas Ambulatorajā nodaļā, Lielvārdes ielā 68, K7 un attālināti - Zoom platformā (ar tiešraidi Biedrības Facebook kontā).
Dalībnieki: Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, Latvijas Tuberkulozes apkarošanas biedrība, Latvijas Sarkanais Krusts, Slimību profilakses un kontroles centrs, Veselības ministrija, Liepājas Reģionālā slimnīca, Rīgas dome, TB pacientu pārstāvji, moderators: Aidis Tomsons.
Ikviens interesents ir laipni aicināts pievienoties diskusijai attālināti un uzdot sev interesējošos jautājumus par TB.
Zoom links – https://us06web.zoom.us/j/87259884776?pwd=Y1NCNVcraHRSRHNERkF4ZW5xOFp1UT09
Parole: 419729
Tiešraide – https://www.facebook.com/TBbiedriba