21. gadsimta dzīvesveids, nauda, stress un tā ietekme uz mūsu veselību
Foto: Pexels.com
Pēc Amerikas Psiholoģijas asociācijas (APA) domām, naudas, patēriņa kredītu un citu finanšu pienākumu izraisītais stress var radīt nopietnas veselības problēmas. Tas arī pastiprina kaitīgu ieradumu veidošanos. Mūsdienu dzīvesveida nestabilitātei un stresam bieži par pamatu ir nauda. Lai piekoptu veselīgu dzīvesveidu, ir jāvērš uzmanība uz to, kā mēs rīkojamies ar savām finansēm. Šeit ir apkopotas vispopulārākās veselības problēmas un to fiziskās izpausmes, kas rodas, dzīvojot nepārtrauktā finansiālā stresā.
Kas ir stress?
Stress ir mūsu organsima reakcija uz vides un situācijas izmaiņām, kas prasa tūlītēju reakciju. Kad cilvēks jūtas apdraudēts, viņa smadzenes sāk darboties autopilota un cīņas režīmā. Hormoni, kas izdalās organismā, izraisa ķermeņa sirdsdarbības ātruma, asinsspiediena un vispārējās enerģijas palielināšanos, lai ķermenis tādējādi varētu tikt galā ar izaicinājumu vai draudiem.
Stress par finanšu problēmām ir saistīts ar tādam veselības problēmām kā sirds slimības, migrēna un miega traucējumi, tas var pat palielināt diabēta attīstības risku. Stress ir saistīts arī ar trauksmi, depresiju, astmu, ādas problēmām un artrītu.
Sirds slimības
Viena no būtiskām stresa iezīmēm ir adrenalīna un kortizola veidošanās, tie ir hormoni, kas stimulē stresu. Palielināts šāds hormonu daudzums var būt kaitīgs jūsu veselībai. Lai arī nav pierādījumu par to, ka tieši stress izraisītu sirdsdarbības slimības, ir būtiski atzīmēt, ka trauksme un spriedze, ko izraisa stress, var saasināt jūsu slimību, īpaši tad, ja jums jau ir paaugstināts holesterīna līmenis vai asinsspiediens.
Migrēna
Migrēna ir smagas galvassāpes, kas var ilgt no vairākām stundām līdz pat vairākām dienām. Tā var izraisīt intensīvas pulsējošas sāpes vienā galvas daļā, un ir novērojami tādi simptomi kā vemšana, slikta dūša un neparasti augsta jutība pret skaņu un gaismu. Lai arī migrēnu cēloņi bieži tiek asociēti ar medikamentu lietošanu, hormonālām izmaiņām, miega traucējumiem vai pastiprinātu stilumatoru lietošanu, papildus šiem cēloņiem stress tiek dēvēts par vienu no migrēnu izraisītājiem. Amerikāņu pētījumi norāda, ka sievietes cieš no migrēnas trīs reizes vairāk nekā vīrieši.
Miega traucējumi
Ir skaidrs, ka miega kvalitāte ir svarīga. Stress pasliktina cilvēka spēju gūt kvalitatīvu miegu. Kad cilvēks ir stresa stāvoklī, viņu nepārtraukti nomoka domas par savām naudas problēmām vai citām problēmām. Tā vietā, lai atpūtinātu savas smadzenes un prātu, galvā notiek nepārtraukta problēmu analizēšana un risināšana, un tas neļauj jums gūt pietiekamu kvalitatīva miega daudzumu.
Finansiāla stresa ietekme var izpausties vairākos veidos. Pirmkārt, tas vienkārši neļauj cilvēkaam gūt pietiekami daudz miega. Amerikas Nacionālais miega fonds uzskata, ka cilvēkam, kas ir vidēji vecuma grupā no 18 līdz 64 gadiem, katru nakti ir jāguļ no septiņām līdz deviņām stundām. Otrkārt, personai ar bezmiegu var būt grūtības aizmigt, kā arī varbūt tendence pamosties pārāk agri un pamosties, joprojām jūtot nogurumu. Citi bieži sastopami miega traucējumi ir miegainība, miega apnoja un narkolepsija.
Diabēts
Stress izraisa cukura līmeņa paaugstināšanos asinīs – tas ir normāli, tomēr portāls Diabets.lv skaidro, ka nepārtraukts stress neatgriezeniski kaitē mūsu veselībai. Stresa hormoni, piemēram, kortizols, paaugstina cukura līmeni asinīs, lai nodrošinātu ķermeņa enerģiju. Lielākajai daļai cilvēku ir atgriezeniski mehānismi, kas pēc stresa situācijas normalizē cukura līmeni asinīs. Personai ar diabētu šie mehānismi nepastāv vai arī tie ir vāji, un tāpēc cukura līmenis asinīs saglabājas augsts. Hroniski augsts cukura līmenis asinīs var izraisīt virkni veselības problēmu, tostarp nieru darbības traucējumus, nervu bojājumus, aklumu un sirds un asinsvadu slimības. Citi simptomi ir bieža urinēšana, intensīvs izsalkums un slāpes, nogurums, patoloģiska svara zudums vai svara pieaugums, zilumi, kā arī pēdu un roku nejutīgums vai tirpšana.
Papildus stresam, protams, ir jāpievērš uzmanība arī savai diētai. Nesabalansēts uzturs ar piesātinātiem taukiem var palielināt diabēta un citus saslimšanas riskus.
Grūtības koncentrēties
Nepātraukts uztraukums par naudu, neatmaksātiem kredītiem, elektrības rēķiniem un citām nenokārtotām finansiālajām saistībām rada grūtības skaidri domāt un koncentrēties. Problēmas ar kognitīvām spējām samazina mūsu produktivitāti un neatstāj pietiekami daudz enerģijas citu svarīgu uzdevumu veikšanai. Citiem vārdiem sakot, finansiāls stress neļauj mums sasniegt vēlamos rezultātus gan profesionālajā, gan personīgajā dzīvē.
Padoms jums: novērtējiet savu finansiālo situāciju un to, vai nauda rada jums stresu. Pierakstiet veidus, kā jūs un jūsu ģimene varētu samazināt izdevumus vai efektīvāk pārvaldīt savu naudu. Pēc tam izveidojiet budžeta plānu, ko apņematies pildīt. Lai gan sākotnēji nešķiet, ka šis solis varētu radikāli mainīt jūsu attiecības ar naudu, finanšu plānošana igtermiņā palīdzēs jums uzlabot savas attiecības ar naudu, samazināt stresu jūsu ikdienā un pazeminās dažādus saslimšanas riskus.