21% agrīnās stadijas melanomas netiek diagnosticētas pandēmijas rezultātā atlikto vizīšu dēļ
"Ziema ir bijusi bailīga," secina dermatologs Raimonds Karls, dermatoloģijas klīnikas "Derma Clinic Riga" vadītājs, norādot, ka pat iepriekš apzinīgie pacienti, kas regulāri veica ādas jaunveidojumu profilaktiskās pārbaudes, pēdējā gada laikā ir izvairījušies no ārstniecības iestādes apmeklējuma.
Pēc jaunākajiem Eiropas ārstu-dermatologu iniciatīvas "Euromelanoma 2021" datiem, pašlaik 21% agrīnās stadijas melanomas netiek diagnosticētas dēļ pandēmijas atliktajiem ārsta apmeklējumiem.
"Vizīšu skaits laika periodā novembris – februāris samazinājās par 75%. Šajā laikā mēs klīnikā biežāk redzējām tos pacientus, kuriem ādas veidojumu problēma ir jau saasinājusies. Dermatoloģijā ir audzēji, kas aug lēni, bet melanoma nav tas gadījums. Tā pirmajā mēnesī izaug līdz pusmilimetram (dziļumā), bet jau nākošajos - turpina augt straujāk, līdz pat milimetram mēneša laikā, t.i., trīs līdz četros mēnešos no relatīvi mazkaitīga veidojuma ir iespējams iedzīvoties agresīvā audzējā. Pie tam, svarīgi zināt - melanoma nesāp! Tāpēc laiks melanomas gadījumā ir ļoti izšķirošs", uzsver dermatologs.
Vislabākais laiks ādas veidojumu pārbaudei ir pirms vasaras, kamēr nav sācis veidoties iedegums. "Cilvēkiem, kuriem uz ādas ir daudz dzimumzīmju, tagad ir īstais laiks pārbaudīties un, nepieciešamības gadījumā veikt apskati, izmantojot speciālu datorprogrammu ar skeneri jeb mākslīgo intelektu, un uztaisīt ādas pasi. Dermatologa pārbaudes ir drošas, tiek ievērotas visas epidemioloģiskās prasības, apmeklējumi notiek pēc pieraksta, kā arī 95% personāla ir vakcinēti pret Covid-19 vīrusu", uzsver klīnikas vadītājs.
Tā pat dermatologs atgādina, ka melanoma nav vienīgais ļaundabīgais ādas veidojums. Ļoti plaši mūsu valsts iedzīvotāju vidū ir izplatīta ādas bazalioma - audzējs, kurš nav tik agresīvs, kā melanoma, bet sastopams ļoti bieži. Diagnosticējot vēlīni un neārstējot savlaicīgi, var radīt ievērojamas problēmas. "Citi veidojumi, kuriem ir vērts vērst uzmanību ir aktīniskās (saules) keratozes. Tie ir priekšvēstneši nopietnai saslimšanai - plakanšūnu vēzim, un ir tieši saistīti ar dzīves laikā sakrāto ultravioleto starojumu. Tāpēc pavasaris ir ne tikai laiks pārbaudīt savas ādas stāvokli, bet arī atcerēties un sākt rūpēties par ādas saules aizsardzību", atgādina ārsts.