19. jūlijā sāk nūjošanas apmācību Liepas pagasta Kaulu un locītavu saslimšanas asociācijas biedriem
19. jūlijā plkst. 11.00.uz savu pirmo nodarbību nūjošanā Cēsu rajona Liepas pagastā ieradīsies pirmie 20 Liepas pagasta kaulu un locītavu saslimšanu asociācijas biedri. Nodarbības vadīs Ligita Stabulniece – Pīpkalēja, sertificēta rehabilitācijas centra "Līgatne" fizioterapeite un nūjošanas apmācības speciāliste.
Nūjošanas jeb Nordic Walcing apmācības projekts tapis, pateicoties Eiropas Savienības piešķirtajiem līdzekļiem. Liepas pagasta KAULU, LOCĪTAVU UN SAISTAUDU SLIMNIEKU BIEDRĪBA ar nūjošanas palīdzību, kas ir efektīva rehabilitācijas un aktīvās atpūtas metode, vēlas vairot slimniekos dzīves prieku, mudināt baudīt dzīvi un uzlabot veselību
Kā informē Ella Jansone, Liepas pagasta KAULU, LOCĪTAVU UN SAISTAUDU SLIMNIEKU biedrības vadītāja, kaulu, locītavu un saistaudu saslimšanas Latvijā ir biežāk sastopamo slimnieku grupa tūlīt aiz sirds asinsvadu un audzēju slimnieku grupām. Ierobežotākā kustīguma dēļ dažkārt šie slimnieki jūtas nepilnvērtīgi, vientuļi, atstumti un mazvērtīgi. Viņiem ir grūtāk atrast piemērotāku un noturīgu darbu, atgūt pašapziņu, dzīvot pilnvērtīgi.
Kā norāda rehabilitācijas centra "Līgatne" fizioterapeite, nūjošanas apmācības vadītāja Ligita Stabulniece – Pīpkalēja, Nordic Walcing ir viens no jaunākajiem rehabilitācijas un vienlaikus arī aktīvās atpūtas veidiem, kas ir piemērots kaulu locītavu un saistaudu slimniekiem. "Pamatā tā ir pastaiga ar nūjām, ko viegli var apgūt ikviens jebkurā vecumā. Bieži šiem slimniekiem ir liegta iespēja skriet svaigā gaisā, braukt ar riteni vai skrituļslidām. Savukārt nūjošana ir ērts un vienkāršs rehabilitācijas veids, kas iekļauj sportiskas pastaigas ar speciāli veidotām atbalsta nūjām. Pastaigas laikā tiek nodarbināti 90% ķermeņa muskuļu. Ar nūjām var iet visur – pa ielu, meža takām, lauku ceļu. Tās laikā tiek vingrinātas daudzas muskuļu grupas, uzlabojas pašsajūta. Tas vairo dzīves prieku. Atšķirībā no parastās pastaigas, nūjošanā stipri vairāk tiek nodarbināta ķermeņa augšdaļa, turklāt stiprinās ne tikai sirds un elpošanas orgāni, bet tiek vairots arī roku, plecu, krūšu kurvja un pat muguras spēks un vispārējā muskuļu izturība. Pārvietošanās specifika ir iemesls, kādēļ tas ieteicams cilvēkiem ar ceļgalu un muguras problēmām."
Kā norāda pētījumi, ātri soļojot, stundas laikā cilvēks spēj sadedzināt ~350 kcal. soļojot ar nūjām, šis skaitlis var pieaugt līdz 450 – 500 kcal stundas laikā. Enerģijas patēriņš, salīdzinot ar parastu soļošanu, palielinās par 20%, sirds ritms paātrinās par 13%, samazinās sāpes un spriedze sprandas un plecu apvidū, kas ir būtiski sēdoša darba veicējiem, uzlabojas mugurkaula lokanība, nūjojot iesaistās daudzas muskuļu grupas (roku, plecu, krūšu); samazinās kāju locītavu, īpaši ceļgalu, slodze. Vērtīgi ir tas, ka šajā nodarbē nav vajadzīga īpaša iepriekšējā sagatavotība
Kopš 1930.tajiem gadiem biatlonistiem "iešanu ar nūjām" ir vasaras treniņmetode.
1996.gadā divi somu studenti uzrakstīja diplomdarbu par iešanu ar nūjām.
1997.gadā pirmoreiz tika lietots termins Nordic Walking.
1997.gadā Vācijā Andreas Wilhelm un Tommy Schoepf aizsāka ALFA tehnikas ideju, un tādējādi neoficiāli aizsākās INFO (International Nordic Fitness Organization) darbība.
2006. gadu var uzskatīt par Nordic walking jeb nūjošanas kustības sākumu Latvijā, kad pirmo reizi tika rīkots publisks nūjošanas pasākums Rīgā pie Kongresu nama.
Pašlaik pasaulē ir dažādas organizācijas, kas māca Nordic Walking jeb nūjošanu, bet 2 lielākās ir: starptautiskā Nordic Walking asociācija (International Nordic Walking Association), kas bāzējas Somijā un uzmanību vairāk pievērš tam, ka Nordic Walking ir kā vasaras treniņš slēpošanai. Otra organizācija, kas uzmanību vairāk pievērš cilvēka organismam un tā veselībai, ir starptautiskā Nordic Fitness organizācija (International Nordic Fitness Organization). Pēdējā organizācija bāzējas vairākās Centrāleiropas valstīs kā Vācija, Benilux valstis, Šveice, Austrija, Itālija, Spānija un citās.
Rehabilitācijas centrs "Līgatne" dibināts 20.gs 60 - ajos gados kā viens no kūrortu tīkla uzņēmumiem, kas apkalpoja politiskās elites un Valsts Drošības Dienesta darbiniekus ar plašu ūdensdziedniecības procedūru klāstu un loti labiem speciālistiem, daļa no kuriem strādā centrā vēl šodien. Kā ekskursiju objekts zem Rehabilitācijas centra saglabājies padomju politiskās elites slepenais bunkurs.
Rehabilitācijas centrs "Līgatne" sniedz viesnīcu, konferenču, semināru, ēdināšanas, rehabilitācijas, medicīniskā SPA pakalpojumus.