Organiskās sintēzes institūtam izdevies panākt sešu zinātnieku atgriešanos Latvijā
Rīga, 28.febr., LETA. Latvijas Organiskās sintēzes institūtam izdevies panākt sešu zinātnieku atgriešanos Latvijā, šodien žurnālistiem teica institūta Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas vadītāja Maija Dambrova.
Zinātnieku atgriešanos Latvijā nodrošinājis institūta īstenotais projekts "InnovaBalt", kas ir institūta apjomīgākais Eiropas Savienības projekts zinātniskās kapacitātes stiprināšanai. Projekta finansējums bija 4,7 miljoni eiro. Tā norises periods bija no 2013.gada septembra līdz 2017.gada februāra beigām.
Projekts noslēdzies šodien, tas palīdzējis institūtam iegūt starptautisku atzinību, jaunus kontaktus un projektus, augsta līmeņa starptautiskas publikācijas, kā arī jaunas iekārtas.
Kā uzsvēra institūta direktors Osvalds Pugovičs, Latvijas zinātnieki ir ļoti pieprasīti Eiropas un pasaules mērogā.
"Jaunie pētnieki regulāri saņem prakses un darba piedāvājumus labākajās ārvalstu augstskolās, institūtos un prestižos uzņēmumos. Tas viņiem nodrošina svarīgu starptautisko pieredzi, bet Latvijas zinātnes attīstībai būtu nepieciešams nodrošināt viņiem iespēju atgriezties mājās. Tagad arī Organiskās sintēzes institūtam ir interesanti zinātniskie projekti, modernas laboratorijas un motivējošs atalgojums, kā arī iespēja konkurēt ar ārvalstu piedāvājumiem. Mums izdevās panākt, ka Latvijā atgriežas Latvijas zinātnieki no Vācijas, Francijas, Šveices, Beļģijas un ASV," norādīja Pugovičs.
Pateicoties iespējai sevi parādīt Eiropas mērogā trīs ar pusi gadu garumā, institūts ir pieaicināts strādāt pie 18 jauniem projektiem ar kopējo finansējumu 2,2 miljoni eiro.
Projekts īstenošanas laikā no 2013.gada septembra līdz 2017.gada februāra beigām institūta zinātniekiem bija iespēja doties 76 pieredzes apmaiņas braucienos, kopā ar jauniepazītiem ārvalstu speciālistiem iegūtas 37 zinātniskās publikācijas augstākā ranga žurnālos, saņemti divi patenti, pie sevis uzņemti un rekrutēti 75 pētnieki, noorganizēti 12 semināri un konferences, kā arī būtiski papildināts laboratoriju tehniskais nodrošinājums ar piecām jaunām iekārtām. Unikālākā no tām spēj noteikt izmaiņas dzīvā organismā molekulārā līmenī, un tāda šobrīd ir pasaulē vienīgā, norādīja Dambrova.
Organiskās sintēzes institūts ir spēcīgākais zāļu jaunrades institūts Baltijā. Institūtā tiek radīti un līdz ražošanai novesti 18 medikamenti, institūtam pieder 163 patenti. Tā pamatnodarbošanās ir pētījumu veikšana farmakoloģijā, organiskajā ķīmijā, molekulārajā bioloģijā un bioorganiskajā ķīmijā. Organiskās sintēzes institūtā strādā vairāk nekā 300 darbinieku, un šogad tas atzīmē savu 60. pastāvēšanas gadadienu.