12 iemesli, kāpēc tu nejūties izgulējies
Lai pilnvērtīgi darbotos, tavam ķermenim nepietiek ar veselīgu uzturu un regulārām fiziskām aktivitātēm – tam nepieciešams arī kvalitatīvs miegs. Tomēr tas nebūt nav tik vienkārši, kā tev šķiet.
Miega kvalitāte atkarīga no daudziem faktoriem, kuru kombinācija ļauj tev uzņemt enerģiju, stiprina tavu veselību un veic citas organismam būtiskas funkcijas. Tev jāguļ pietiekami daudz stundu, jāatrodas pietiekami komfortablos apstākļos un telpā, kur tu guli, jābūt pareizai temperatūrai un trokšņu un apgaismojuma līmenim. Gluži neviļus tu vari pieļaut kļūdas savā naktsmiera rituālā, tādējādi ietekmējot savu pašsajūtu un veselību.
Tu guli uz pārāk mīksta spilvena
Tavam spilvenam vajadzētu balstīt galvu un kaklu tā, lai tavs mugurkauls miegā atrastos taisni. Ja tas ir augstāks, galva un pleci ir izvirzīti uz priekšu vai pārāk atliekti, kā rezultātā nemitīgi tiek sasprindzinātas noteiktas muskuļu grupas, neļaujot ķermenim atslābināties un pilnvērtīgi atpūsties. Savukārt mugura šādā pozīcijā neatradīsies taisni, radot spiedienu uz mugurkaula diskiem vai nerviem un veicinot muguras sāpes nākamajā dienā.
Tu guli uz veca matrača
Lielākā daļa atsperu matraču saglabā kvalitāti piecus līdz desmit gadus, un šo laiku ietekmē arī tavs svars un tas, cik daudz laika tu pavadi guļot. Ja izmanto matraci, kas savu laiku jau nokalpojis, tavs mugurkauls nesaņem nepieciešamo balstu, un visticamāk tu pamostoties jutīsi sāpes mugurā vai plecos.
Tu guli uz pārlieku mīksta vai cieta matrača
Arī pārāk mīksts matracis nespēs pienācīgi atbalstīt tavu mugurkaulu, savukārt pārāk ciets nepielāgosies tavam ķermenim, un no rīta tu jutīsi plecu un muguras stīvumu.
Tu guli uz vēdera
Guļot uz vēdera, tev nemitīgi ir pagriezta galva – tikai tā tu vari elpot. Tādējādi tavs mugurkauls nemitīgi ir izliekts. Laika gaitā tev var rasties nopietnas kakla un muguras sāpes, kā arī dažādi miega traucējumi. Ja tiešām nespēj gulēt citādi, noliec zem vēdera plānu spilvenu, lai atslogotu muguru.
Tu katru dienu ej gulēt citā laikā
Noteikts režīms palīdz tavam ķermenim ievērot bioloģisko ritmu – tas zina, kad ir laiks gulēt, bet kad – celties. Tādējādi tas ievēro miega fāzes, kas nepieciešams, lai tu justos izgulējies un piecelties no rīta tev ir daudz vieglāk.
Tu pārāk ilgi guli brīvdienās
Darbdienās tu neizgulies, tāpēc centies atgūt iekavēto brīvdienās, nereti guļot pat līdz pusdienlaikam. Taču šis ieradums tev kaitē vairāk nekā tev šķiet – izjuks bioloģiskais ritms, un darbdienās tu jutīsies vēl sliktāk. Tāpat pētījumi apliecina, ka, regulāri neizguļoties, nopietni tiek traumētas smadzenes, kas negatīvi ietekmē koncentrēšanās spēju un citas nozīmīgas funkcijas. Ilgi guļot brīvdienās, tu šos bojājumus nenovērsīsi.
Tu dodies gulēt ar pilnu vēderu
Divas stundas pirms gulētiešanas ēst nebūtu ieteicams – iespējamie gremošanas traucēkļi neļaus tev pilnvērtīgi izgulēties, un no rīta tu jutīsies miegains. Pirms miega izvairies no taukskābēm un ceptiem vai asiem ēdieniem. Labāk izvēlies kādu vieglu uzkodu.
Tu pirms miega lieto alkoholu
Glāze alkoholiska dzēriena var tev palīdzēt labāk aizmigt, taču tās ietekmē tu vari vairakkārt mosties nakts laikā. Ja dodies uz pasākumu, kur plāno lietot alkoholu, labāk sāc agri un nedzer pāris stundas, pirms esi paredzējis doties gulēt.
Tava gultasveļa ir sintētiska
Porolona matrači vai satīna gultasveļa saglabā ķermeņa siltumu, kā rezultātā temperatūra ir paaugstināta, un tu guli sliktāk. Izvēlies dabīgus materiālus, piemēram, linu vai kokvilnu.
Tu guli nepiemērotos apstākļos
Tavu miegu ietekmē arī temperatūra, skaņas un gaismas. Neguli istabā, kur ir pārlieku auksts vai karsts un noteikti aizver aizkarus vai žalūzijas, pirms dodies gulēt.
Pirms gulētiešanas tu lieto datoru, telefonu vai skaties televīziju
Ekrāna izstarotā zilā gaisma aktivizē tavas smadzenes un traucē ķermeņa dabīgajam miega ciklam. Īpaši traucējošs ir telefons – saņemot zvanu vai īsziņu nakts vidū, gaisma caur plakstiņiem sasniedz tavas smadzenes, stimulējot nervu sistēmu un smadzenes. Tāpat ieteicams neskatīties televīziju vismaz stundu pirms gulētiešanas – tā tu ļausi smadzenēm atpūsties un sagatavoties miegam.
Tu guli ar mājdzīvnieku
63% cilvēku, kas guļ kopā ar mājdzīvnieku, guļ sliktāk, liecina pētījumi.