12 faktori, kas ietekmē sievietes auglību
Sievietes reproduktīvo sistēmu ietekmē ne tikai bioloģiskais vecums, bet arī dzīvesveids un dažādi ārējie faktori. Noskaidro, kā palielināt izredzes ieņemt veselīgu mazuli, veicot nelielas korekcijas savā ikdienā.
Liekais svars
Papildu kilogrami maina sievietes hormonālo sistēmu, līdz ar to tie spēj ietekmēt arī bērniņa ieņemšanas procesu. Turklāt speciālisti norāda, ka, jo lielāks ir liekais svars, jo vairāk tiek samazinātas olnīcu dabiskās funkcijas, tādējādi veicinot neauglības risku.
Nepietiekams ķermeņa svars
Sievietēm ar zemu ķermeņa masu trūkst leptīna – hormona, kas kontrolē ēstgribu un sāta sajūtu. Šī hormona deficīts tāpat rada izmaiņas menstruālajā ciklā. Ir svarīgi atcerēties, ka normāls ķermeņa svars, kas tiek uzturēts ar pareizu uzturu un mērenām fiziskajām aktivitātēm, ir viens no būtiskākajiem auglības faktoriem.
Vecums
Aptuveni desmit gadus pirms menopauzes ovulācijas kļūst retākas, un olšūnu skaits samazinās, līdz ar to palikt stāvoklī ir krietni grūtāk. Tomēr šis faktors katrai sievietei ir atšķirīgs – dažas var saskarties ar grūtībām ieņemt mazuli jau pēc 35 gadu vecuma, savukārt citas saglabās auglību vēl 45 gadu vecumā.
Iedzimtība
Katrai sievietei ir noteikts skaits olšūnu. To skaitu ietekmē arī ģenētiskie faktori, tāpēc ir vērts noskaidrot, cik gados menopauzi piedzīvoja tava mamma. Tomēr ņem vērā, ka auglību ietekmē arī dažādi ārējie faktori, līdz ar to tava situācija var atšķirties no tās, kas ierasta tavā ģimenē.
Pakļautība ķimikālijām
Regulāra saskarsme ar piesārņotājiem, pesticīdiem un dažādiem rūpnieciskiem savienojumiem samazina pāra spēju ieņemt bērnu pat par 29%. Turklāt dažādas ķimikālijas tāpat saistāmas ar agrīnas menopauzes iestāšanos. Ņem vērā, ka dažādas kaitīgas vielas atrodamas produktos, kas var šķist gluži nevainīgi, piemēram, dažādās skaistumkopšanas precēs, smaržās un nagu lakās.
Smēķēšana
Smēķēšana spēj ne tikai nopietni kaitēt augļa attīstībai, bet ietekmē arī izredzes palikt stāvoklī. Saskaņā ar pētījumiem, smēķēšana ir galvenais cēlonis 13% neauglības gadījumu.
Cigarešu dūmi traucē hormonu līdzsvaram un kaitē DNS. Turklāt smēķēšana ietekmē tavu auglību arī tad, ja to dari tikai retu reizi vai esi pasīvs smēķētājs.
Alkohols
Pastiprināta alkohola lietošana, proti, ja ik dienu tiek izdzerts vairāk nekā viens alkoholisks dzēriens, traucē olnīcu funkcijām. Tāpat jāatceras, ka alkohola lietošana ir īpaši kaitīga grūtniecēm – alkohola lietošana pirmajā grūtniecības periodā saistāma ar priekšlaicīgu dzemdību risku.
Barošana ar krūti
Lai gan viedoklis, ka tu nevari ieņemt bērniņu tikmēr, kamēr baro ar krūti, ir uzskatāms par mītu, tas tiešām šajā periodā ir daudz grūtāk. Tomēr tas nav neiespējami, tāpēc to nevajadzētu izmantot kā vienīgo kontracepcijas metodi.
Tas, cik ilgi turpināt zīdīšanu, jāpārrunā ar savu ārstu. Tomēr atsevišķi pētījumi liecina, ka pēc bērniņa piedzimšanas būtu ieteicams nogaidīt vismaz 18 mēnešus, pirms ieplānot nākamo grūtniecību. Pretējā gadījumā pastāv priekšlaicīgu dzemdību risks.
Pārmērīgas fiziskās aktivitātes
Sportošana palīdz tev uzturēt sevi formā, kā arī sniedz spēku un enerģiju – lietas, kas tev būs nepieciešamas, ja vēlies ieņemt bērniņu. Tomēr pārlieku liela slodze spēj negatīvi ietekmēt ovulāciju. Svarīgākā pazīme, ka tu sporto pārāk daudz, ir izmaiņas menstruālajā ciklā – ja menstruācijas pazūd, kļūst vieglākas vai īsākas, konsultējies ar savu ārstu.
Vairogdziedzera darbības traucējumi
Atsevišķi speciālisti uzskata, ka traucēta vairogdziedzera darbība cieši saistāma ar grūtībām ieņemt mazuli. Lai gan vairogdziedzeris spēj būtiski ietekmēt tavu veselību un pašsajūtu, tu par tā problēmām vari pat nenojaust, ja vien neveic speciālas pārbaudes.
Veselības problēmas
Neauglības cēlonis var būt dažādas ginekoloģiskas problēmas vai autoimūnas saslimšanas, kuru gadījumā ķermenis var nepieņemt apaugļoto olšūnu vai atgrūst partnera spermatozoīdus. Tomēr ir daudzi gadījumi, kad sievietes ar šādām saslimšanām bez grūtībām ieņem un iznēsā veselu bērniņu.
Seksuālu saslimšanu vēsture
Dažādas seksuāli transmisīvas slimības, piemēram, hlamīdijas vai gonoreja, var traucēt sievietes auglībai pat vairākus gadus pēc tam, kad tās veiksmīgi izārstētas. Turklāt hlamīdijas var radīt bojājumus olvados, tajā pašā laikā neuzrādot nekādus ārējus simptomus, līdz ar to slimība netiek laikus pamanīta un ārstēta.
Jāatzīmē, ka dažādas maksts infekcijas, piemēram, piena sēnīte, auglību nekādi neietekmē.
Foto: Phallinn Ooi / flickr.com