11 lietas, kas notiek ar tavu ķermeni pastaigas laikā
Regulāras pastaigas spēj ne tikai uzlabot tavu pašsajūtu un veselību, bet arī paildzināt mūžu, pasargāt no dažādām saslimšanām, kā arī palīdzēt cīņā ar lieko svaru.
Pastaiga ir vērtīga fiziskā aktivitāte, ko iespējams viegli iekļaut ikdienas ritmā. Šai nodarbei nav nepieciešama fiziskā sagatavotība vai speciāls ekipējums, turklāt pozitīvu ietekmi uz tavu ķermeni spēj radīt pat pavisam neilga soļošana mēreni intensīvā tempā. Uzlabo savu fizisko un garīgo veselību, vienlaikus gūstot jaunus iespaidus vai pavadot laiku patīkamās sarunās!
Paātrinās vielmaiņa
Veicot fiziskās aktivitātes, tavs ķermenis patērē papildu enerģiju, kā rezultātā tava vielmaiņa sāk darboties intensīvāk. Pētnieki uzsver, ka vēlamo efektu nodrošina pat nesteidzīga, aptuveni stundu ilga pastaiga.
Kāju muskuļi kļūst spēcīgāki
Pastaigājoties tiek nodrošināts intensīvs treniņš taviem kāju muskuļiem, īpaši apakšstilbiem. Ja staigāšanai nodosies regulāri, drīz vien tavas kājas kļūst spēcīgākas un izturīgākas. Lai uzlabotu rezultātu, izvēlies pastaigas pa kalnainu apvidu vai intensīvu kāpšanu pa trepēm.
Ķermenis dedzina taukus
Pastaigas laikā paātrinās tava vielmaiņa un sirdsdarbība, kā rezultātā ķermenis pastiprināti dedzina taukus, tādējādi palīdzot tev atbrīvoties no liekajiem kilogramiem. Ņem vērā, ka šādam efektam nepieciešams saglabāt vienmērīgu ātrumu, turklāt soļot tādā tempā, lai sirds sistos nedaudz straujāk nekā ierasts. Pastaiga tāpat ir lielisks veids, kā saglabāt veselīgu svaru ilgtermiņā. Hārvārdas universitātes zinātnieki apliecina, ka tās sievietes, kas ik dienas dodas vismaz stundu garā pastaigā, spēj veiksmīgi saglabāt vēlamo figūru un izvairīties no tauku uzkrāšanās vidukļa apvidū.
Uzlabojas gremošanas sistēmas darbība
Virkne pētījumu apliecina, ka pastaiga uzreiz pēc tam, kad ieturēta maltīte, spēj būtiski uzlabot gremošanas sistēmas darbību. Kustība stimulē gremošanas trakta darbu, tādējādi ļaujot tam vieglāk sagremot uzņemto pārtiku un efektīvāk izvadīt to no organisma. Turklāt pastaiga tāpat pazemina cukura līmeni, kas dabiski pieaudzis pēc ēšanas, tā samazinot sirds slimību un diabēta risku.
Ķermenis atbrīvojas no spriedzes
Fiziskās aktivitātes sasilda muskuļus, bet vienmērīgā kustība palīdz tos izstaipīt, tādējādi atbrīvojot tevi no saspringuma un tā radītajām muskuļu sāpēm.
Samazinās stresa līmenis
Pastaigas ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā atbrīvoties no ikdienas stresa un trauksmes un pat mazināt depresijas simptomus. Prinstonas universitātes zinātnieki secinājuši, ka pastaigas laikā notiek ķīmiskas reakcijas smadzeņu nervu šūnās, kas aktivizē nomierinošos impulsus, tādā veidā mazinot satraukumu.
Ķermenis uzņem vērtīgo D vitamīnu
D vitamīns nodrošina kaulu un audu augšanu, stiprina zobus, normalizē sirdsdarbību un nervu sistēmas funkcijas, kā arī veic virkni citu svarīgu uzdevumu, kas ļauj tev saglabāt labu veselību un pašsajūtu. Lai gan nelielu daļu vērtīgā vitamīna devas iespējams saņemt ar sabalansētu un veselīgu uzturu, D vitamīna galvenais avots ir saules gaisma. Dodies pastaigā, lai uzņemtu ķermenim vajadzīgo vielu, taču neaizmirsti uzklāt līdzekli pret saules apdegumiem!
Sirds kļūst stiprāka
Staigāšana ietilpst aerobo vingrojumu grupā, proti, tas ir samērā zemas intensitātes ilgstošs treniņš, kas stiprina galveno ķermeņa orgānu sistēmu – sirdi, plaušas, asinsvadus, balsta kustību sistēmu, kā arī endokrīno un imūno sistēmu. Soļošana veicina sirdsdarbību un asins cirkulāciju, tā nodrošinot organismam papildu skābekli un barības vielas, kā arī mazinot sirds un asinsvadu slimību risku nākotnē.
Uzlabojas noskaņojums
Pastaigas laikā ķermenis izdala papildu devu laimes hormona endorfīna, kas ievērojami uzlabo tavu garastāvokli un pašsajūtu. Saskaņā ar Austrālijas zinātnieku pētījumu, tie darbinieki, kas pusdienlaikā devās 30 minūšu ilgā pastaigā, atlikušo dienas daļu bija daudz enerģiskāki nekā tie, kas pusdienlaiku pavadīja iekštelpās.
Tu samazini dažādu saslimšanu risku nākotnē
Pastaiga uzlabo asinsriti, tādā veidā mazinot kognitīvo traucējumu, piemēram, Alcheimera slimības risku. Tāpat staigājot tiek nostiprināti kauli, palīdzot atvairīt tādas saslimšanas kā osteoporoze un osteoartrīts. Visbeidzot vērts ielāgot, ka, saskaņā ar dažādiem pētījumiem, pastaigas spēj ievērojami samazināt dažādu onkoloģisko slimību iespēju, piemēram, krūts un prostatas vēzi.