Vitamīni, ko nepieciešams uzņemt regulāri
Dažādos vecuma posmos nepieciešamo uzturvielu veids un daudzums ir atšķirīgs. Tomēr ir atsevišķas vielas, kas ir īpaši būtiskas tavam organismam, tāpēc tās nepieciešams uzņemt regulāri.
Omega-3
*Omega-3 pieder pie neaizvietomajo taukskābju grupas. Tās palīdz regulēt pareizu smadzeņu darbību, nodrošināt atmiņas un veiktspējas funkciju, samazina augstu asinsspiedienu un mazina iekaisuma procesus. Tāpat Omega-3 mazina risku saslimt ar vēzi, sirds un asinsvadu slimībām un artrītu.
*Avoti: Visparocīgāk Omegas-3 taukskābes iespējams uzņemt, ik dienu dzerot zivju eļļu – šķidrā veidā vai kapsulās. Taču tās tāpat atrodamas treknajās zivīs, piemēram, lasī, tuncī, sardīnēs un skumbrijā, kā arī augu un riekstu eļļās.
Kalcijs
*Kalcijs ietilpst kaulu un zobu sastāvā, taču tas tāpat nepieciešams sirds, asinsrites, muskuļu un nervu darbībai. Neuzņemot papildu kalcija devu, organisms sāk iegūt kalciju no skeleta, radot draudus veselībai. Jau sasniedzot 25 gadu vecumu, kauli sāk zaudēt blīvumu, tāpēc kalcija uzņemšana ir īpaši būtiski, lai pasargātu sevi no dažādām saslimšanām, piemēram, osteoporozes – smagas kaulu slimības, kam raksturīgi trausli kauli un pastiprināts lūzumu risks.
*Īpaši svarīgi uzņemt papildu kalciju ir pēc 50 gadu vecuma.
*Avoti: Piena produkti, īpaši piens, siers un jogurts, un tumši zaļo lapu dārzeņi, piemēram, brokoļi un kāposti
Dzelzs
*Dzelzs nodrošina organismu ar skābekli un tādējādi arī ar tam nepieciešamo enerģiju. Tas palīdz ķermenim veidot sarkanos asinsķermenīšus, atbalsta imūnsistēmu un kognitīvās funkcijas un regulē ķermeņa temperatūru. Tam ir būtiska nozīme šūnu augšanas un attīstības procesā, tāpēc grūtniecības laikā dzelzi ieteicams uzņemt papildus.
*Avoti: Liesa, sarkanā gaļa, vista, tītars, zivis, graudaugi, pākšaugi, pilngraudi, veseli graudi, tumši zaļo lapu dārzeņi.
Magnijs
*Magnijam ir būtiska loma šūnu funkcionēšanā un dalīšanās procesā, dažādu vielu darbības nodrošināšanā, un enerģijas veicināšanā. Tas uztur normālu muskuļu un nervu darbību un palīdz regulēt sirdsdarbību un cukura līmeni asinīs.
*Avoti: zaļie dārzeņi, pākšaugi, rieksti, sēklas un nerafinēti veseli graudi.
D vitamīns
*D vitamīns regulē kalcija daudzumu, palīdz tam uzsūkties un nostiprina imūnsistēmu. Tāpat D vitamīns ir noderīgs dažādām veselības problēmām, piemēram, diabētam, atsevišķiem vēža veidiem, depresijai un sirds slimībām.
*Labākais D vitamīna avots ir saulesgaisma, taču tas atrodams arī treknajās zivīs, piemēram, lasī un tuncī. Nelielās devās tas ir arī liellopu aknās, sierā un olu dzeltenumos, taču tie nenodrošina ķermeni ar dienā nepieciešamo D vitamīna devu.
B vitamīns
*B vitamīnam ir vairāki veidi – B1, B2, B3, B5, B6, B7 un B12. Sievietes veselībai visbūtiskākie ir B6 (piridoksīns) un B12 (ciānkobalamīns). B6 piedalās aminoskābju un tauku vielmaiņā, savukārt B12 piedalās asins veidošanā, stimulē aknu un nervu sistēmas darbību.
*B vitamīns tāpat piedalās sarkano asinsķermenīšu veidošanā un stiprina imūnsistēmu, visi B vitamīna veidi nodrošina smadzeņu funkcijas, kā arī nodrošina ķermeni ar enerģiju. B vitamīns tāpat ir būtisks nagu, matu un ādas veselībai, kā arī nodrošina olbaltumvielu sintēzi.
*B6 atrodams avokado, banānos, pākšaugos, graudos, gaļā un sēklās, savukārt B12 – sierā, olās, zivīs, gaļā un pienā.
Folijskābe
*Folijskābe jeb B9 vitamīns ietilpst B vitamīnu grupā, tomēr šī viela ir īpaši būtiska. Tā nepieciešama imūnsistēmas, sirds un asinsvadu sistēmas, kā arī centrālās nervu sistēmas pilnvērtīgais attīstībai un darbībai. Tā samazina dažādas novecošanas sekas, novēršot atmiņas zudumu un uzlabojot smadzeņu darbību, darbojas dažādu saslimšanu – vēža, sirds slimību – profilaksei, uzlabo ādas, matu un nagu stāvokli, kā arī darbojas kā dabisks antidepresants.
*Avoti: spināti, lapu salāti, sparģeļi, citrusaugļi, melones, zemenes, pākšaugi, olas un aknas.
A vitamīns
*A vitamīns veicina pareizu acu attīstību un darbību, tas nepieciešams imūnsistēmai un ādas veselības uzturēšanai. Tas stiprina nervu šūnas un palīdz organismam pretoties infekcijām.
*Avoti: zaļie, oranžie un dzeltenie dārzeņi, tomāti, lielākā daļa augļu, piena produkti, aknas un zivis. Aprikozēs, brokoļos sarkanajos piparos un citos augļos un dārzeņos atrodamais beta karotīns organismā pārveidojas par A vitamīnu.
E vitamīns
*E vitamīns organismā pilda antioksidanta funkciju, un, līdzīgi kā citi vitamīni, ietekmē visa organisma darbību, palēlina novecošanos un palīdz novērst zarnu trakta traucējumus.
*Avoti – lazdu rieksti, zemesriekstu sviests, kukurūzas eļļa, saulespuķu sēklas, kvieši.
C vitamīns
*C vitamīns ir nepieciešams visdažādākos organisma procesu nodrošināšanai. Tāpat tas uzlabo atsevišķas smadzeņu funkcijas, piemēram, koncentrēšanās spēju un modrību.
*Avoti: visi augļi un dārzeņi, īpaši brokoļi, citrusaugļi, kivi, sarkanie pipari, kartupeļi, zemenes un tomāti.