10 veselīgi produkti, kas satur mazāk nekā 40 kalorijas
Lai atbrīvotos no liekajiem kilogramiem, ir svarīgi ieturēt veselīgas un sabalansētas maltītes. Tomēr ieviest korekcijas ikdienas ēdienkartē nebūt nav tik vienkārši, kā varētu šķist – nepareizi plānojot ēdienreizes, tu pastāvīgi jutīsies noguris un izsalcis. Papildini maltītes ar šiem veselīgajiem mazkaloriju produktiem, tādējādi gūstot sāta sajūtu un enerģiju, bet neuzņemot papildu kalorijas!
*Produktiem norādīta kaloriju attiecība uz 100 gramiem
Rukola (25 kalorijas)
Uzturvielām bagātā rukola piešķirs viegli pikantu garšas niansi visa veida salātiem un zupām, vienlaikus nodrošinot bagātīgu šķiedrvielu, kālija, dzelzs, kalcija un magnija devu. Tāpat šis garšaugs satur ievērojamu daudzumu vērtīgo A, C un K vitamīnu. Atsevišķi pētījumi liecina, ka rukolas sastāvā esošās minerālvielas un antioksidanti spēj aizkavēt toksīnu uzsūkšanos, tādējādi uzlabojot ne vien pašsajūtu, bet arī libido.
Sparģeļi (20 kalorijas)
Sparģeļus iespējams lietot uzturā gan svaigā veidā, gan tvaicētus, vārītus vai sautētus. Tos iespējams pievienot salātiem un zupām, kā arī izmantot kā veselīgu uzkodu starp ēdienreizēm. Šo dārzeņu sastāvā ir aminoskābes, kas palīdz izvadīt no organisma lieko šķidrumu un paātrināt vielmaiņu, A, C, E, K un B6 vitamīni, folijskābe, dzelzs un varš.
Brokoļi (33 kalorijas)
Ar brokoļiem iespējams papildināt teju jebkuru ēdienu, lietojot tos svaigā, vārītā, tvaicētā vai ceptā veidā. Brokoļi tiek uzskatīti par pašu vērtīgāko no krustziežu dzimtas dārzeņiem – to nodrošinātais vitamīnu, šķiedrvielu un minerālvielu daudzums ir ievērojami plašāks nekā dažāda veida ziedkāpostiem un galviņkāpostiem. Tāpat šis zaļais dārzenis nodrošina organismu ar bagātīgu antioksidantu devu, tādējādi kalpojot dažādu ļaundabīgu audzēju un citu saslimšanu profilaksei.
Bietes (40 kalorijas)
Biešu pielietojums uzturā ir īpaši daudzveidīgs – tās iespējams ēst svaigā veidā, vārīgas, skābētas, sautētas vai tvaicētas, turklāt, pareizi uzglabājot, tās iespējams iekļaut ēdienkartē visa gada garumā. Izteiksmīgo krāsu bietēm piešķir betanīns – spēcīgs antioksidants, kas palīdz novērst sirds un asinsvadu saslimšanas, normalizēt holesterīna līmeni un aizkavēt kancerogēno šūnu attīstību. Tāpat bietes ir labs dzelzs, šķiedrvielu, folātu un kālija avots.
Puķkāposti (24 kalorijas)
Līdzīgi kā citi krustziežu dzimtas dārzeņi, puķkāposts nodrošina organismu ar ievērojamu vitamīnu un dažādu minerālvielu devu, aminoskābēm un šķiedrvielām.
Greipfrūti (40 kalorijas)
Greipfrūtu ieteicams lietot gan svaigā veidā, gan dzerot greipfrūtu sulu. Šis citrusauglis satur C vitamīnu, folijskābi un kāliju, ogļhidrātus un minerālvielas, un tam ir daudzveidīga ietekme uz cilvēka organismu. Greipfrūts stiprina imūnsistēmu, veicina vielmaiņu, līdzsvaro hormonālo sistēmu, uzlabo ādas stāvokli, kā arī sniedz enerģiju, turklāt spēj nodrošināt ilgstošu sāta sajūtu, kas īpaši nozīmīgi reizēs, kad iecerēts samazināt ikdienā patērēto kaloriju daudzumu.
Sēnes (10-40 kalorijas, atkarībā no izvēlētās šķirnes)
Sēnēs ir ievērojams daudzums olbaltumvielu, minerālvielu un vitamīnu, antioksidantu un šķiedrvielu. Latvijā bieži sastopamas gailenes, kas satur 12 kalorijas, sviestabekas, 18 kalorijas, bērzlapes, 23 kalorijas, un baravikas, 37 kalorijas. Daudzveidīgais sēņu klāsts ļauj ikvienam atrast sev tīkamo produktu un tā pagatavošanas veidu, tādējādi iekļaujot sēnes uzturā un nodrošinot organismu ar to sniegtajām vielām. Tiesa, sēnes nav ieteicams ēst biežāk nekā reizi nedēļā, un cilvēkiem ar gremošanas traucējumiem jāievēro īpaša piesardzība.
Tomāti (17 kalorijas)
Tomātu vērtīgākā viela ir likopēns – spēcīgs antioksidants, kas spēj pasargāt ādu no kaitīgā UV starojuma, aizkavēt virkni saslimšanu un pazemināt holesterīna līmeni. Tāpat tomātu sastāvā ir liels daudzums kālija, šķiedrvielu un vitamīnu.
Cukini (16 kalorijas)
Cukini satur niecīgu daudzumu kaloriju, taču spēj nodrošināt ilgstošu sāta sajūtu, kā rezultātā īpaši ieteicams cilvēkiem, kas vēlas atbrīvoties no liekajiem kilogramiem. Cukini stiprina imunitāti, aizkavē sirds un asinsvadu saslimšanas un ļauj normalizēt gremošanas sistēmas darbību. Līdzīgi kā kabačus, cukini var gan ēst svaigus, gan gatavot un uzglabāt ziemas sezonai.
Ķirbji (26 kalorijas)
Ķirbis satur pavisam nedaudz kalorijas, taču ļauj saņemt vajadzīgo vitamīnu, kālija, vara un citu minerālvielu devu. Pateicoties dabīgi saldajai garšai, ķirbis būs lieliska piedeva gan siltajiem ēdieniem, zupām un salātiem, gan dažādiem veselīgiem desertiem. Lai gan uzturā ierasts lietot ķirbja mīkstumu, nevajadzētu aizmirst par šī produkta sēklām – ķirbja sēklas uzlabo locītavu veselību un aizkavē onkoloģiskas saslimšanas.
Foto: pixabay.com