medicine.lv skaitļos

Lietotāji online220
Aktīvie uzņēmumi12101
Nozares raksti1567
Ekspertu atbildes21477
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai: Stāsta speciālisti : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai: Stāsta speciālisti

Starptautiskajā Diabēta dienā speciālisti atgādina – diabēta ārstēšana prasa disciplīnu un skaidru plānu, taču tas ir to vērts. Rūpīga diabēta kontrole var samazināt nopietnu – pat dzīvībai bīstamu – komplikāciju risku.

“Pirmreizējos pacientus biedē cukura diabēta kontroles pasākumi, kas, savā ziņā, ir modrība par savu veselības stāvokli 24 stundas diennaktī. Daudzus uztrauc, ka, iespējams, visu atlikušo mūžu būs jālieto medikamenti. Tomēr, mums, ārstiem un citām aprūpes personām, vissvarīgākais ir pasargāt šos pacientus no komplikācijām, jo tieši tās var visvairāk pazemināt dzīves līmeni. Tādēļ izpratne pat cukura diabēta radītājiem sarežģījumiem ir pats būtiskākais, kas jāizskaidro, kā arī jādara viss, lai kopā ar pacientu, šos riskus mazinātu,” uzsver endokrinoloģe, Latvijas Diabēta federācijas vadītāja, medicīnas zinātņu doktore Indra Štelmane.

Iedalījums

Cukura diabēts ir hroniska vielmaiņas slimība, kam raksturīgs paaugstināts cukura līmenis asinīs. Izšķir vairākus šīs slimības tipus.

Biežāk sastopamie cukura diabēta tipi ir 1. tips un 2. tips. Ar 1. tipa cukura diabētu saslimst bērnībā vai pusaudža vecumā, vai gados jauni cilvēki, bet var saslimt arī jebkurā citā vecumā.  Arī 2. tipa cukura diabēts, kas ir biežāk sastopams, var attīstīties jebkurā vecumā, lai gan tas biežāk tiek atklāts pēc 45 gadiem cilvēkiem ar lieko svaru un mazkustīgu dzīves veidu.

Banner 280x280 Banner 280x280

Prediabēts nozīmē, ka cukura līmenis asinīs ir augstāks par normālu, taču tas vēl nav pietiekami augsts, lai to uzskatītu par 2. tipa cukura diabētu.

Gestācijas diabēts pirmo reizi tiek diagnosticēts grūtniecības laikā. Augsta cukura līmeņa dēļ, tas var ietekmēt grūtniecību un mazuļa veselību.

10 stratēģijas komplikāciju riska samazināšanai

Cukura diabēta ilgtermiņa komplikācijas attīstās pakāpeniski. “Jo diabēts ir ilgāk un, jo nevīžīgāk tiek kontrolēts cukura līmenis asinīs, jo lielāks ir komplikāciju risks,” ārstes sacīto papildina “Mēness aptiekas” farmaceite Juta Namsone. Viņas ieskatā, farmaceits ir pieejamākais veselības aprūpes speciālists, kurš var palīdzēt pacientam būt līdzestīgam cukura līmeņa noteikšanā un medikamentu lietošanā, izskaidrojot jautājumus, kas uztraukumā palikuši ārstam vizītes laikā neuzdoti.

“Līdzestība tiešām ir no svara, jo diabēta komplikācijas var izraisīt funkcionālus traucējumus vai pat letālas sekas,” nopietni uztvert cukura diabēta kontroli aicina endokrinoloģe: “Kopīgiem – mediķu un pacientu – spēkiem jāpanāk, lai katrs, kuru skāris cukura diabēts, aktīvi piedalītos diabēta kontrolē un tādējādi piedzīvotu daudz veselīgāku nākotni.”

1. Izturies atbildīgi

Diabēta aprūpes speciālisti, piemēram, endokrinologs, ģimenes ārsts, diabēta aprūpes māsa, uztura speciālists un farmaceits, var palīdzēt apgūt diabēta aprūpes pamatus un piedāvāt atbalstu. Tas, cik atbildīgi to izpildīsi, ir atkarīgs no tevis paša.

Lai veiksmīgi sadzīvotu ar cukura diabētu, apņemies:

 • uzzināt visu iespējamo par diabētu,
 • veselīgu uzturu un fiziskās aktivitātes padarīt par daļu no savas ikdienas,
 • uzturēt veselīgu svaru,
 • kontrolēt cukura līmeni asinīs un ievērot veselības aprūpes speciālista norādījumus,
 • lietot zāles, kā norādījis ārsts, un lūgt padomu un palīdzību pieejamam veselības aprūpes pakalpojuma sniedzējam, kad tā ir nepieciešama.

2. Nesmēķē

Smēķēšana palielina 2. tipa cukura diabēta un dažādu diabēta komplikāciju risku, tostarp:

 • samazina asins plūsmu kājās un pēdās, kas var izraisīt infekcijas, nedzīstošas čūlas un iespējamu amputāciju;
 • pasliktina cukura līmeņa kontroli asinīs;
 • veicina sirds slimību attīstību,
 • rada insulta risku;
 • ietekmē acu veselību, kas var izraisīt aklumu;
 • iespējami nervu bojājumi, nieru slimības, priekšlaicīga nāve.

Izvairies no smēķēšanas vai atmet smēķēšanu, ja smēķē. Runā ar savu veselības aprūpes speciālistu par veidiem, kā atmest smēķēšanu, vai cita veida tabakas lietošanu. Arī aptiekās pieejams līdzekļu klāsts, kas var būt palīdzīgs grūtajā atmešanas gaitā, piemēram, bezrecepšu tabletes ar aktīvo vielu citizīnu. Arī plāksteri, ārstnieciskās košļājamās gumijas un aerosoli var palīdzēt. To devas jāpielāgo individuāli, vadoties pēc konkrētā bezrecepšu medikamenta lietošanas instrukcijas. Pacientiem ar cukura diabētu, lietojot nikotīnu, ir stingrāk jāuzrauga cukura līmenis asinīs. Nepaliec viens laikā, kad mēģini atmest smēķēšanu – runā par to ar tuviniekiem, ārstu, farmaceitu.

3. Kontrolē asinsspiedienu un holesterīna līmeni

Tāpat kā diabēts, augsts asinsspiediens var bojāt asinsvadus. Bažas rada arī augsts holesterīna līmenis, jo diabēta gadījumā izraisītie bojājumi bieži ir bīstamāki un ātrāk attīstās. Kad šie apstākļi ir vienlaikus, tie var izraisīt infarktu, insultu vai citus dzīvībai bīstamus apstākļus.

Veselīga diēta ar samazinātu tauku saturu un zemu sāls saturu, izvairīšanās no pārmērīga alkohola patēriņa un regulāras fiziskās aktivitātes var palīdzēt kontrolēt augstu asinsspiedienu un holesterīna līmeni. Ja nepieciešams, ārsts var arī ieteikt lietot recepšu medikamentus. “Līdztekus aptiekā ir pieejami uztura bagātinātāji, kas var uzlabot sirds un asinsvadu veselību. Holesterīna pazemināšanai īpaši noderīgs ir monakolīns K, kas iegūts no fermentēta sarkanā rauga rīsa. Sirds veselībai vērtīgs ir hidroksitirozols (iegūts no olīvu lapu sausā ekstrakta), kas ir spēcīgs antioksidants. Noderīgi var būt arī citi vitamīni un minerālvielas, tai skaitā hroms, B grupas vitamīni, holīns, kanēlis, kurkuma, D3 vitamīns,” stāsta farmaceite.  

4. Ieplāno regulāras veselības pārbaudes, tai skaitā vizīti pie acu ārsta

Foto: Freepik.com/ freepik

Ja tev ir diabēts vai prediabēts, papildus ikgadējām veselības pārbaudēm ieplāno divas līdz četras vizītes pie speciālista.

Šo vizīšu laikā izrunā sekojošus jautājumus.

 • par savu diētu un fiziskajām aktivitātēm;
 • meklē ar diabētu saistītas komplikācijas, tostarp nieru, nervu bojājumu un sirds slimību pazīmes, kā arī pievērs uzmanību citām veselības problēmām;
 • pārbaudi savas pēdas, vai nav problēmu, kurām var būt nepieciešama ārstēšana;
 • pārbaudi, vai nav tīklenes bojājumu, kataraktas un glaukomas pazīmes.

5. Caurskati potēšanas pasi un seko līdzi savlaicīgai vakcinācijai

Cukura diabēts palielina risku saslimt ar noteiktām slimībām. Regulāra vakcinācija var palīdzēt tās novērst. Jautā savam ģimenes ārstam par vakcīnām pret šādām slimībām:

 • gripu;
 • pneimoniju;
 • B hepatītu;
 • Covid-19.

Painteresējies par citām vakcīnām, tostarp stingumkrampju vakcīnu.

6. Rūpējies par zobu veselību

Foto: Freepik.com/ ArthurHidden

Diabēts var izraisīt smaganu iekaisumu jeb gingivītu. Tīri zobus vismaz divas reizes dienā, neaizmirstot par zobu diegošanu, un ieplāno zobu pārbaudes un zobu higiēnista apmeklējumu vismaz divas reizes gadā. Zvani savam zobārstam, ja smaganas asiņo vai izskatās sarkanas vai pietūkušas. “Aptiekā iegādājamas ārstnieciskas zobu pastas, kas īpaši paredzētas smaganu veselībai un satur vismaz 1450 ppm (fluora vienības). Paradontozes gadījumā var izmantot arī mutes skalojamos līdzekļus, kuru sastāvā ir hlorheksidīna diglukonāts 0,06% un nātrija flourīds 0,0553% (250 ppm floura vienības). Iegādājies zobu suku ar maigiem sariņiem (soft vai extra soft) un maini tās regulāri!” aicina farmaceite.

7. Pievērs uzmanību savām pēdām

Augsts cukura līmenis asinīs var samazināt asins plūsmu ekstremitātēs un bojāt pēdu nervus. Neārstēti pušumi un tulznas var izraisīt nopietnas infekcijas. Uz diabēta fona tas viss var izraisīt sāpes, tirpšanu vai jutības zudumu pēdās.

Lai novērstu pēdu problēmas:

 • katru dienu mazgā kājas remdenā ūdenī. Izvairies no kāju mērcēšanas, jo tas var padarīt ādu sausu;
 • rūpīgi nosusini kājas, īpaši pirkstu starpas;
 • mitrini pēdu un potīšu ādu ar krēmu, losjonu vai vazelīnu. Pētījumos pierādīts, ka diabēta pēda zaudē nevis taukus, bet gan ūdeni, tāpēc primāri ieteicams līdzeklis ar urīnvielu. Tā veicina ūdens piesaisti ādas raga slānī. Nelieto eļļas vai krēmus starp pirkstiem — papildu mitrums var izraisīt infekciju. Līdzekļus pēdu kopšanai iegādājies aptiekā un lūdz padomu farmaceitam;
 • ik dienu pārbaudi, vai uz pēdām nav ādas sabiezējumu, tulznas, čūlas, apsārtuma vai pietūkuma;
 • konsultējies ar speciālistu, ja ir sāpes vai cits pēdas bojājums, kas neizzūd vai nesadzīst dažu dienu laikā. Ja uz pēdas ir čūla, nekavējoties sazinieties ar savu ārstu;
 • nestaigā basām kājām;
 • uzmanies no ādas un nagu sēnīšu infekcijas. Vispirms jādodas pie speciālista – dermatologa, podologa, kas nozīmē atbilstošu terapiju. Aptiekā var iegādāties krēmus, kas paredzēti ādas sēnītei un satur klotrimazolu, naftifīnu hidrohlorīdu, terbinafīnu. Naga sēnīšu gadījumā piemērota būs nagu speciālā laka, kas satur ciklopiroksu vai terbinafīnu.

8. Apsver aspirīna lietošanu

Ja tev ir diabēts un citi kardiovaskulāri riska faktori, piemēram, smēķē vai ir augsts asinsspiediens, ārsts var ieteikt katru dienu lietot aspirīnu nelielās devās, lai palīdzētu samazināt infarkta un insulta risku. Jautā ārstam, vai šāda terapija tev ir piemērota, tostarp, kāda deva būtu jālieto.

9. Atsakies no alkohola pilnībā vai ievēro mērenību, to lietojot

Foto: Freepik.com/ freepik

Alkohols var izraisīt augstu vai zemu cukura līmeni asinīs atkarībā no tā, cik daudz dzer un / vai ēd vienlaikus. Ja nolem svētku reizē iedzert kādu glāzi, dari to ar mēru, kas nozīmē ne vairāk kā vienu dzēriena devu dienā sievietēm un divas – vīriešiem.

Ja dzer, tad tikai maltītes vai uzkodu laikā un neaizmirsti ikdienas kaloriju skaitā iekļaut kalorijas no jebkura alkohola malka. Tāpat ņem vērā, ka alkohols, pat labu brīdi pēc lietošanas, var pazemināt cukura līmeni asinīs, īpaši cilvēkiem, kuri lieto insulīnu.

10. Uztver stresu nopietni

Ja esi stresa stāvoklī, ir viegli atstāt novārtā savu parasto diabēta aprūpes rutīnu. Lai pārvaldītu stresu, definē robežas, prioritāros uzdevumus, apgūsti relaksācijas paņēmienus un pietiekami daudz guli. “Diabēta kontrole ir darbs, taču ne slogs, ja gribi ilgu, veselīgu mūžu. Ja esi gatavs darīt savu daļu, diabēts netraucēs aktīvai, veselīgai dzīvei,” atzīst medicīnas zinātņu doktore.

Raksta sagatavošanai izmantoti Meijo klīnikas medicīnas vietnes materiāli.

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Endokrinoloģija / diabēts":

Uzņēmumi nozarē "Endokrinoloģija / diabēts"

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

Nedēļas tēma

Jaunās māmiņas ādas skaistums

Jaunās māmiņas ādas skaistums

Grūtniecības laikā vai arī pēc bērniņa piedzimšanas māmiņas āda var izmainīties. Un tas ir pavisam dabisks un normāls process. Dr. Mauriņa klīnikas dermatoloģe Dr. Juta Maskalāne stāsta, kā rīkoties, ja tiek pamanītas pārmaiņas, kas būtu jādara un ar ko jākonsultējas. 

Aktuālie piedāvājumi

Parūpējies par sevi un atklāj saudzīgu intīmās higiēnas kopšanu

Parūpējies par sevi un atklāj saudzīgu intīmās higiēnas kopšanu

Intīmā higiēna – atklāj saaudzīgu ikdienas intīmās higiēnas kopšanu un aizmirsti par kairinošu sajūtu savā intīmajā zonā!

Kas jāņem vērā, izvēloties cimdus?

Kas jāņem vērā, izvēloties cimdus?

Izvēloties vienreizlietojamos cimdus, svarīgi ņemt vērā jomu, kurā tie tiks izmantoti, kā arī iespējamie darba riski. Uzzināsim dažādu materiālu cimdu priekšrocības un trūkumus! 

Ja vaigi zied... jeb rozācija

Ja vaigi zied... jeb rozācija

Dinsbergas klīnikas dermatoloģe Dr. Jūlija Boļšakova: Rozācija Latvijā ir izplatīta, taču likvidēšana iespējama ar lāzerprocedūru.

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Griffonia" nervu sistēmas atbalstam

Testa rezultāti:

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvāja izmēģināt produktu “Griffonia”.

SILMACHY saudzīgas intīmās higiēnas ziepes

SILMACHY saudzīgas intīmās higiēnas ziepes

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt dabīgas un saudzīgas ziepes intīmajai higiēnai.

Testa rezultāti: HealthAid Ginkovital® veselīgai asinsritei

Testa rezultāti: HealthAid Ginkovital® veselīgai asinsritei

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja izmēģināt uztura bagātinātāju "Ginkovital®" perifērās asins cirkulācijas un kognitīvo funkciju veicināšanai.

"BestBerry" BIO Irbeņu mizas ekstrakts veselības atbalstam

Novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA „BestBerry” piedāvā testēt BIO Irbeņu mizas ekstraktu veselības atbalstam.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Vitabiotics" uztura bagātinātāji no Anglijas: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

"Vitabiotics" – labākie uztura bagātinātāji no Anglijas! "Vitabiotics" pārstāv populāros zīmolus – "Perfectil", "Wellwoman", "Wellman", "Neurozan", "Cardioace", "Pregnacare", "Menopace" un citus.

Kosmētikas interneta veikals Amarina.lv: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Kosmētikas interneta veikals Amarina.lv: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Kosmētikas interneta veikals Amarina.lv ir domāts katrai sievietei, kura grib izskatīties pievilcīga, eleganta un skaista! "Amarina" jau vairāk nekā 12 gadus piedāvā saviem klientiem augstas kvalitātes preces, savlaicīgi reaģējot uz pārmaiņām skaistuma industrijas tirgū. 

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Kontakti

 1. +371 67770711
 2. +371 67770727
 3. serviss@latvijastalrunis.lv
 4. https://medicine.lv/
 5. +371 67770557
 6. redakcija@medicine.lv

Darba laiks

 • P.800-1700
 • O.800-1700
 • T.800-1700
 • C.800-1700
 • P.800-1600
 • S.-
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 40003050681
 2. 27.12.1991
 3. 17.10.2003
 4. Rīga, Blaumaņa iela 38/40, LV-1011
 5. 2022

Apraksts

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība.

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība, ambulatorā palīdzība, ambulance, stacionārs, acu ārsts, ārstu komisijas, ārstu privātprakses, privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnika, poliklīnikas, veselības centri, dermatoloģija, diagnostika, elpceļu, plaušu slimības, endokrinoloģija, diabēts, fitoterapija, fleboloģija, vēnu saslimšana, gastroenteroloģija, gremošanas sistēma, ginekoloģija, dzemdības, kardioloģija, sirds un asinsvadu slimības, laboratorija, medicīnas iekārtas, instrumenti, piederumi, palīglīdzekļi, medicīnas literatūra, narkoloģija, atkarību ārstēšana, neiroloģija, nervu sistēmas saslimšanas, onkoloģija, ļaundabīgie audzēji, osteopātija, osteoporoze, otorinolaringoloģija, otolaringologs, LORS, pediatrija, bērnu veselība, plastiskā ķirurģija, rekonstruktīvā ķirurģija, podoloģija, pēdu aprūpe, vakcinācija, psiholoģija, psihoterapija, psihiatrija, reimatoloģija, kaulu, locītavu un saistaudu slimības, seksopatoloģija, seksuālā veselība, slimnīca, slimnīcas, stacionārs, traumatoloģija, ortopēdija, ķirurģija, triholoģija, matu veselība, uroloģija, veneroloģija, ādas veselība, zobārstniecība, mutes veselība, farmācija, homeopātija, medikamentu ražošana, aptiekas, rehabilitācija, fizioterapija, pirts, sauna, skaistumkopšanas salons, SPA, Biokosmētika, frizētavas, sanitārie dienesti, sociālā aprūpe, solārijs, veselības apdrošināšana, veselīgs uzturs, produktu testi, produktu atsauksmes, ziņas, medicīna enciklopēdija, digitālie pakalpojumi, reklāmraksti, baneri, biznesa profils, SEO, medicīnas ziņas, veselības padomi.


Vairāk

Saistītie resursi

Foto 7

medicine.lv aktuālie piedāvājumi
medicine.lv jautājumi un atbildes
medicine.lv meklēšana uzņēmumos
medicine.lv populārā medicīnas enciklopēdija pme
medicine.lv raksti
medicine.lv vizuālā reputācijas kampaņa
medicine.lv ziņas

Mājas lapa internetā