10 simptomi, kas var liecināt par olnīcu vēzi
Olnīcu vēzis ir viens no audzējiem, kas visbiežāk izrādās nāvējošs. Statistika apliecina, ka letāls iznākums paredzams vairāk nekā pusē saslimšanas gadījumu. Galvenais cēlonis augstajai mirstībai ir tas, ka sākotnējās stadijās šai slimībai trūkst pārliecinošu simptomu, tādējādi olnīcu vēzis nereti tiek atklāts novēloti.
Olnīcu vēzis visbiežāk tiek konstatēts sievietēm, kas sasniegušas 50 gadu vecumu. Vidējais saslimšanas vecums ir 63 gadi. Paaugstinātā riska grupā ir sievietes, kuru asinsradinieces slimojušas ar olnīcu vai krūts vēzi – olnīcu vēzi iespējams pārmantot ģenētiskā ceļā. Atsevišķi pētījumi apliecina, ka pastāv arī citi riska faktori, kas var veicināt saslimšanu, piemēram, vēla menopauze vai pāragri sākušās menstruācijas. Tāpat tiek uzsvērts, ka palielināts saslimšanas risks ir sievietēm, kas nav dzemdējušas. Vairāki zinātnieki norāda, ka saslimšanas risku iespējams samazināt, lietojot morālo kontracepciju.
Saslimšanas sākumā olnīcu vēzis noris teju nemanāmi. Audzēju iespējams atklāt ginekoloģiskās izmeklēšanas laikā, konstatējot palielinātas olnīcas, kā arī veicot ultrasonogrāfisko izmeklēšanu.
Sievietēm riska grupā ieteicams aptuveni reizi gadā veikt onkomarķiera CA-125 noteikšanu – tā ir specifiska viela, kas var pastiprinātā daudzumā izdalīties asinīs olnīcu vēža gadījumā.
Pirmie simptomi visbiežāk parādās tikai tad, kad vēzis izplatījies no olnīcām un mazā iegurņa uz vēdera dobumu. Tā kā pazīmes var šķist gluži ikdienišķas, tām nereti netiek pievērsta pienācīga uzmanība. Ieklausies brīdinājuma signālos – ja minētie simptomi parādās neierasti bieži vai turpinās ilgās par divām nedēļām, nekavējoties vērsies pie ārsta!
Pievērs uzmanību šīm pazīmēm:
*Neparasta vēdera uzpūšanās;
*Sāpes vēderā; iegurņa sāpes vai neliela ginekoloģiska asiņošana;
*Apgrūtināta ēšana; pārēšanās sajūta, šķebināšana pat pēc pavisam nelielas maltītes;
*Slikta dūša; gremošanas traucējumi; pastiprināta gāzu veidošanās;
*Aizcietējumi vai caureja;
*Izteikts nogurums;
*Spiediena sajūta pakrūtē;
*Elpas trūkums;
*Muguras sāpes;
*Svara pieaugums.