10 simptomi, kas var liecināt par endometriozi
Endometrioze ir saslimšana, kas var skart sievietes reproduktīvajā vecumā. Lai gan slimības simptomi spēj ievērojami pasliktināt dzīves kvalitāti, sievietēm nereti trūkst informācijas par šo kaiti, kā dēļ viņas laikus nemeklē ārsta palīdzību.
Endometriozes gadījumā dzemdes gļotādas šūnas nonāk vai veidojas ārpus to normālās atrašanās vietas – dzemdes. Tās var nokļūt gan citos vēdera dobuma orgānos, piemēram, olnīcās, zarnās vai urīnpūslī, gan ārpus vēdera dobuma, piemēram, plaušās un nierēs. Menstruāciju laikā šie audi asiņo, līdzīgi kā dzemdes dobuma gļotāda, taču netiek izvadīti no organisma, radot spēcīgas sāpes un iekaisumu. Ir iespējams izšķirt vairākas atšķirīgas endometriozes formas, un šai saslimšanai ir četras attīstības stadijas.
Endometriozes cēloņi joprojām nav skaidri zināmi. Tiek uzskatīts, ka saslimšanu veicina ģenētiskie faktori, nepiemērota kontracepcija, mazkustīgs dzīvesveids un citas ginekoloģiskas slimības. Endometriozi iespējams atklāt ginekoloģiskās apskates laikā vai magnētiskās rezonanses izmeklējumos, taču vienīgais veids, kā to diagnosticēt precīzi, ir laparaskopija – neliela operācija, kuras laikā iespējams veikt ķirurģiskas manipulācijas.
Pievērs uzmanību slimības simptomiem un nepieciešamības gadījumā vērsies pēc palīdzības pie speciālista!
Sāpīgas menstruācijas
Viens no visbiežāk sastopamajiem endometriozes simptomiem ir izteiktas sāpes menstruāciju laikā, kā arī periodā pirms un pēc tām. Sāpes var sākties jau nedēļu pirms ovulācijas un turpināties nedēļu pēc menstruāciju beigām, taču nereti vislielāko diskomfortu pacientes izjūt tieši menstruāciju laikā. Sāpju intensitāte var atšķirties, radot gan vieglas, pastāvīgas sāpes, gan krampjveida lēkmes.
Pārmērīga asiņošana menstruāciju laikā
Endometrioze spēj izraisīt stipru menstruālo asiņošanu, kas var turpināties ilgāk nekā nedēļu. Pārmērīgā asiņošana var veicināt strauju dzelzs līmeņa pazemināšanos, tādējādi izraisot nogurumu, matu izkrišanu un anēmiju.
Muguras sāpes
Muguras sāpes iespējams īpaši izteikti just menstruāciju laikā, kad to cēlonis ir dzemdes kontrakcijas un krampjveida sāpju lēkmes. Tāpat šo nepatīkamo simptomu var izraisīt rētaudi, kas veidojas tajos orgānos, ko skārusi endometrioze.
Sāpes dzimumakta laikā
Endometriozei skarot reproduktīvos orgānus, sieviete var izjust sāpes dzimumakta laikā. Tāpat mīlēšanās laikā iespējams netīši skart rētaudus, kā rezultātā var tikt nodarīts kaitējums muskuļiem.
Neauglība
Aptuveni 30%-40% endometriozes pacienšu nespēj ieņemt mazuli vispār vai piedzīvo spontāno abortu grūtniecības laikā. Pilnvērtīga grūtniecība iespējama pēc tam, kad endometrioze medikamentozi vai ķirurģiski izārstēta.
Sāpes urinācijas laikā
Ja endometrioze skar urīnceļus, tai skaitā urīnpūsli, nieres vai urīnizvadkanālu, sieviete var izjust asas sāpes urinācijas laikā. Atsevišķas pacientes sūdzas arī par asiņu piejaukumu urīnam, sāpēm nierēs un biežu urinēšanu.
Sāpes iegurnī
Endometriozes raisītās pārmaiņas var izraisīt hroniskas sāpes iegurnī. Simptomi var parādīties ne tikai kustoties, bet arī atrodoties miera stāvoklī.
Nogurums
Ķermenim reaģējot uz slimību, sievietes nereti piedzīvo izteiktu nogurumu un nespēku, kas īpaši saasinās menstruāciju laikā.
Diskomforts fizisko aktivitāšu laikā
Viens no endometriozes simptomiem ir sāpes iegurnī, kas var saasināties, izpildot darbības, kur iesaistīti vēdera muskuļi. Sāpes tāpat var parādīties arī cita veida fizisku aktivitāšu laikā, piemēram, skrienot vai pastaigājoties. Retos gadījumos endometriozes šūnas var nokļūt plaušās, izraisot asiņu atklepošanu un elpas trūkumu. Ja endometrioze skārusi sēžas nervu, paciente var piedzīvot arī gūžas un kāju sāpes.
Vēdera izejas traucējumi
Endometriozes rezultātā iespējams novērot atšķirīga veida vēdera izejas traucējumus – aizcietējumus vai caureju. Tāpat endometriozes pacientēm ir lielāks risks saslimt ar kairināto zarnu sindromu – kaiti, kam raksturīgas nekontrolētas muskuļu saraušanās zarnas, kas, savukārt, veicina gremošanas un vēdera izejas traucējumus.