10 simptomi, kas liecina par vairogdziedzera darbības traucējumiem
Cilvēka kakla priekšējā daļā ir izvietots viens no būtiskākajiem iekšējās sekrēcijas dziedzeriem – vairogdziedzeris. Kopā ar citiem dziedzeriem tas veido organisma endokrīno sistēmu, un tā galvenais uzdevums ir izstrādāt bioloģiski aktīvās vielas – hormonus, kas izdalās asinīs, regulējot vielmaiņu un nodrošinot orgānu darbību.
Ja vairogdziedzeris dažādu iemeslu dēļ izdala pārlieku daudz, vai pārāk maz hormonu, cilvēka ķermenis vairs nespēj pilnvērtīgi funkcionēt. Parādās virkne nepatīkamu simptomu, kas būtiski iespaido dzīves kvalitāti, piemēram, pastiprināts nogurums, liekā svara problēmas un citi. Vairums cilvēku, ko piemeklējuši vairogdziedzera darbības traucējumi, par tiem pat nenojauš – šī diagnoze visbiežāk tiek uzstādīta tad, ja pacients vērsies pie ārsta citu sūdzību dēļ. Tomēr, ieklausoties savā ķermenī un pievēršot pienācīgu uzmanību dažādu pazīmju kopumam, iespējams problēmu diagnosticēt laikus un atbilstoši ārstēt, tādējādi atgūstot enerģiju un uzlabojot pašsajūtu.
Ņem vērā, ka izteikts enerģijas trūkums vai slikts garastāvoklis reizēm ir gluži normāla parādība, kā cēlonis var būt meklējams tavā ikdienas ritmā vai ieradumos. Tomēr, ja ievēro, ka regulāri izjūti vairākus no vairogdziedzera traucējumiem raksturīgajiem simptomiem, tie nav pārejoši un pastāvīgi atkārtojas, vērsies pie ārsta. Kopā ar speciālistu jums izdosies atrast simptomu cēloni un nozīmēt ārstēšanu.
Svara pieaugums vai zudums
Ja veselīgs uzturs un regulāras fiziskās aktivitātes nepalīdz atbrīvoties no liekajiem kilogramiem, iespējams, pie vainas ir palēnināta vairogdziedzera darbība. Kad vairogdziedzeris izdala pārāk maz hormonu, vielmaiņa funkcionē ievērojami lēnāk, un līdz ar to ķermenis nespēj sadedzināt kalorijas.
Savukārt tad, ja vairogdziedzera darbība ir paātrināta, tavs svars kritīsies. Novērojot strauju svara zudumu, kas notiek neatkarīgi no taviem ikdienas ieradumiem, vērsies pie speciālista.
Pārmērīgi zems vai augsts enerģijas līmenis
Pastāvīgs nogurums un zems enerģijas līmenis var liecināt par dažādām kaitēm, piemēram, anēmiju vai iekaisumu, tomēr tā ir arī viena no visbiežāk sastopamajām pazīmēm, kas norāda uz traucētu vairogdziedzera darbību. Nogurums intensitāte var būt dažāda – tu vari pastāvīgi justies pavisam nedaudz saguris vai arī just pilnīgu spēku izsīkumu.
Ja vairogdziedzeris izdalīs pārāk daudz hormonu, tu jutīsi pastiprinātu trauksmi un nemieru.
Miega traucējumi
Kad vairogdziedzera funkcijas ir pazeminātas, tu pastāvīgi vari justies miegains un justies noguris jau uzreiz pēc pamošanās. Miegs var būt saraustīts.
Garastāvokļa svārstības
Kad vairogdziedzera izdalīto hormonu daudzums ir palielināts, tu šķietami bez iemesla vari justies nomākts un pat depresīvs.
Ja hormonu ir pārlieku daudz, tu vari izjust pastiprinātu aizkaitinātību, nervozitāti, dusmas.
Palielināta apetīte vai ēstgribas trūkums
Palēninoties vielmaiņai, var pazust apetīte – ķermenis signalizē, ka tam nav nepieciešams tik daudz kaloriju. Tajā pašā laikā tu vari izjust pēkšņu kāri pēc saldumiem un ogļhidrātiem – vieglākā veida, kā uzņemt papildu enerģiju, lai mazinātu nogurumu.
Ja vairogdziedzera darbība būs paātrināta, tu vari izjust milzīgu ēstgribu un negūt sāta sajūtu. Ķermenim vajadzīga papildu enerģija, jo uzņemtās kalorijas tiek pastiprinātā tempā iztērētas.
Palēnināta vai paātrināta gremošana
Ja visi tavi ķermeņa procesi darbojas palēninātā režīmā, lēnāka kļūst arī tavas gremošanas sistēmas darbība. Tā rezultātā rodas aizcietējumi, vēdera uzpūšanās un pastiprināti veidojas gāzes.
Gluži pretēji notiek tad, ja dziedzeris darbojas ātrāk nekā vajadzētu – vēdera izeja var kļūt šķidra.
Ginekoloģiskas problēmas
Vairogdziedzerim ir būtiska loma menstruālā cikla norisē kā arī visos pārējos procesos, kas saistīti ar sieviešu ginekoloģisko un hormonālo sistēmu. Ja vairogdziedzeris nedarbojas kā nākas, menstruācijas var kļūt neregulāras vai smagākas nekā ierasts. Atsevišķi pētījumi tāpat apliecina, ka traucēta vairogdziedzera darbība ir saistīta ar neauglību un palielina spontānā aborta iespēju.
Locītavu sāpes
Zema vairogdziedzera aktivitāte var būt saistīta ar hroniskām locītavu sāpēm.
Augsts holesterīna līmenis
Arī tad, ja ēd veselīgi, tavs holesterīna līmenis kļūs augstāks gadījumā, ja vielmaiņa nespēs pienācīgi apstrādāt uzņemtos taukus.
Karstuma vai aukstuma sajūta
Vairogdziedzeris tāpat ir atbildīgs par tava ķermeņa temperatūru. Ja hormonu būs pārāk mazs, tev nemitīgi būs auksti, ja pārāk daudz – tev būs karsti normālā temperatūrā.