10 simptomi, kas liecina par menopauzes tuvošanos
Aptuveni 45-55 gadu vecumā sievietes organisms piedzīvo būtiskas pārmaiņas – olnīcu funkcijas izsīkst, ovulācija vairs nenotiek, un iestājas menopauze. Šis process norit pakāpeniski, tāpēc par gaidāmajām pārmaiņām organisms signalizē jau divus līdz desmit gadus pirms menopauzes iestāšanās.
Menopauzes iestāšanās laiks katrai sievietei ir individuāls. To nosaka ne vien ģenētika un organisma īpatnības, bet arī ikdienas ieradumi un citi ārējās vides faktori. Stabilu menopauzi iespējams diagnosticēt tad, kad kopš pēdējām menstruācijām pagājis gads, bet laiku pirms menopauzes iestāšanos dēvē par premenopauzi. Šis periods parasti iestājas laika posmā no 40-45 gadiem, un tam raksturīgi vairāki specifiski simptomi, kas liecina par to, ka sievietes dzīvē tuvojas jauns cikls.
Premenopauzes simptomiem var būt dažāda intensitāte, tu vari piedzīvot tos visus vai saskarties tikai ar dažiem. Atsevišķos gadījumos premenopauzes pazīmes nav novērojamas vispār. Ja tevi māc šaubas par savu veselību vai esi pamanījusi ko neierastu, konsultējies ar savu ginekologu!
Menstruālā cikla traucējumi. Tavs menstruālais cikls var kļūt neregulārs, un dažus mēnešus menstruācijas var iztrūkt pavisam, lai pēc tam atkal parādītos. Asiņu plūsma var būt vājāka vai stiprāka nekā ierasts.
Karstuma viļņi un svīšana naktīs. Aptuveni 75-85% sieviešu premenopauzes laikā piedzīvo dažāda ilguma un intensitātes karstuma viļņus. Tāpat iespējams novērot izteiktu svīšanu nakts laikā.
Miega traucējumi. Premenopauzes laikā iespējams izjust nogurumu un nespēku. Naktsmiers var būt traucēts, turklāt miega kvalitāti būtiski ietekmē karstuma viļņi.
Garastāvokļa svārstības. Hormonālās pārmaiņas, ko piedzīvo tavs ķermenis, var izraisīt spējas garastāvokļa svārstības, vieglu aizkaitināmību un pat depresiju. Tev var būt grūtāk pārvarēt stresu un trauksmes sajūtu.
Maksts sausums. Samazinoties estrogēna līmenim, var samazināties maksts audu dabiskais mitruma līmenis un elastība, kā rezultātā dzimumakts var sagādāt sāpes un diskomfortu.
Samazināta auglība. Premenopauzes laikā ovulācija kļūst neregulāra, un līdz ar to samazinās grūtniecības iespējamība. Tomēr ņem vērā, ka apaugļošanās tāpat ir iespējama, tāpēc izsargāties nepieciešams līdz brīdim, kad ārsts diagnosticējis menopauzi.
Pazemināts libido. Saskaroties ar nepatīkamajiem simptomiem, kā arī maksts sausumu, sievietēm nereti pazeminās dzimumtieksme. Konsultējies ar savu ginekologu, izvēloties palīglīdzekļus, kas ļaus novērst diskomfortu, un dalies savās izjūtās ar partneri.
Ķermeņa un ādas pārmaiņas. Krītoties estrogēna līmenim, samazinās muskuļu masa, un palielinās ķermeņa tauku procents. Tāpat hormonālās svārstības var ietekmēt tavu ādu – tā var kļūt plānāka un zaudēt daļu elastības.
Migrēna. Tu vari piedzīvot intensīvas galvassāpes, kas nereti koncentrējas tikai vienā galvas pusē. Sāpes var parādīties arī vienā no acīm, redze var migloties, iespējams novērot nelabumu un vemšanu.
Holesterīna līmeņa svārstības. Hormonālās pārmaiņas var paaugstināt tavu holesterīna līmeni, tāpēc pievērs papildu uzmanību ēdienkartei, iekļaujot uzturā pietiekami daudz svaigu augļu un dārzeņu, kā arī izvairoties no trekniem produktiem un našķiem.