10 pārmaiņas organismā, pārstājot lietot cukuru
Cukurs ir viens no biežāk lietojamiem produktiem visā pasaulē, taču diemžēl tā regulāra lietošana var atstāt negatīvas sekas uz veselību. Atteikties no cukura un to saturošiem produktiem nav viegli, taču tas ir vērtīgs ieguldījums tavā veselībā.
Labāks noskaņojums
Paaugstināts cukura līmenis asinīs ir tiešā veidā saistīts ar sliktu noskaņojumu, depresiju un garastāvokļa svārstībām. Parasti neilgi pēc tam, kad tiek apēsts kāds saldums, garastāvoklis uzlabojas, taču ilgstošā laika periodā cukurs pavājina organisma spējas cīnīties ar stresu un izvada no organisma tās vielas, kas atbild par labu noskaņojumu, piemēram, dopamīnu.
Tā vietā, lai ātri remdētu kāri pēc saldumiem, apēdot kādu našķi, pamēģini no tā atturēties un vairāk lieto uzturā produktus, kas ir bagātināti ar triptofānu, piemēram, putnu gaļu, olas, riekstus. Šie produkti palīdz organismam aktīvi izstrādāt laimes hormonu serotonīnu.
Lēnāks novecošanās process
Atteikšanās no cukura neradīs brīnumus un nepagriezīs laiku atpakaļ, taču tādējādi ir iespējams būtiski palēnināt novecošanās procesus. Cukurs veicina dažādu kaitīgu vielu veidošanos organismā, rezultātā kavējot kolagēna un elastīna izstrādi – šīs vielas ir būtiski nepieciešamas ādas skaistumam un veselībai. Tāpat dažādi pētījumi liecina, ka cukurs ir viens no aknes veidošanās cēloņiem. Secinājums – atteikšanās no cukura ir ļoti vienkāršs veids, kā saglabāt jaunību un skaistumu. Lai efekts būtu vēl lielāks, uzturā iekļauj vairāk C vitamīnu saturošus produktus.
Vieglāka atbrīvošanās no liekā svara
Visiem cukuru saturošiem produktiem, kā likums, ir augsts tauku saturs – to sastāvā ir daudz ogļhidrātu un līdz ar to arī kaloriju, bet šīs vielas, kā zināms, ir viens no galvenajiem svara palielināšanās iemesliem. Samazinot cukura un saldumu lietošanu, iespējams atbrīvot organismu no šīm kaitīgajām vielām, kā arī būtiski atvieglot centienus uzturēt skaistu figūru un veselīgu ķermeņa svaru.
Imunitāte
Tā kā cukurs ir viens no galvenajiem dažādu iekaisuma procesu veicinātājiem, tas atstāj negatīvu ietekmi uz imūno sistēmu. Ja cukura līmenis asinīs ir paaugstināts, organisms kļūst vājāks un samazinās tā spēja pretoties infekcijām. Rezultātā kā minimums palielinās risks biežāk saaukstēties un inficēties ar gripas vīrusu. Tāpat cukurs paaugstina asinsspiedienu, kas vēl vairāk ietekmē imunitāti.
Cukurs samazina arī "labā" holesterīna līmeni organismā, kā rezultātā paaugstinās sirds un asinsvadu slimību, sirdslēkmju un infarkta varbūtība.
Regulāri lietojot uzturā lielu cukura daudzumu, palielinās iespējamība saslimt arī ar diabētu. Cukurs pazemina arī kognitīvās spējas, kas var draudēt ar Alcheimera slimības attīstību.
Lai nostiprinātu savu veselību, uzturā vairāk jālieto produkti, kas bagātināti ar antioksidantiem, piemēram, lasi, mandeles, plūmes un žāvētas aprikozes.
Uzlabotas koncentrēšanās spējas
Pētījumā, kuru veica Kalifornijas Universitātes zinātnieki, atklājās, ka cukurs būtiski samazina prāta spējas un traucē mācībām. Saldumi "aizmiglo" apziņu, traucējot koncentrēties uz konkrētiem mērķiem un uzdevumiem. Lai būtu vieglāk koncentrēties, var, piemēram, iemācīties meditācijas paņēmienus, kā arī pārskatīt savu uzturu – tajā vajadzētu iekļaut tādus produktus kā kurkumu, pākšaugus, zivi, svaigus augļus un dārzeņus, zaļumus un citus olbaltumvielu un B, C, D, E, P grupas vitamīnu avotus. Labi palīdzēs arī pastaigas svaigā gaisā un fiziskas aktivitātes.
Kvalitatīvāks miegs
Regulāra cukura lietošana var izraisīt nogurumu un enerģijas trūkumu un tai pat laikā kļūt par miega traucējumu iemeslu. Atteikšanās no cukura ļaus vieglāk atslābināties un līdz ar to arī ātrāk iemigt. Atjaunot enerģijas krājumus var ar barojošu un veselīgu pārtiku, kas arī pozitīvi iedarbojas uz naktsmieru.
Enerģija
Daudziem no mums ir kaitīgs ieradums – tiklīdz jūtam, ka sāk trūkt enerģijas, iedzeram kādu saldu gāzētu/negāzētu dzērienu vai apēdam šokolādes batoniņu. Jāsaprot, ka cukurs tikai uz īsu brīdi ļauj justies enerģiskam, taču, tāpat kā kofeīns, tas sniedz tikai īslaicīgu efektu, pēc kura rodas straujš spēku zudums. Organisms ļoti ātri sadedzina šos uzņemtos "sliktos" ogļhidrātus, kā dēļ arī rodas garastāvokļa un enerģijas svārstības.
Daudzi veiktie pētījumi pierāda, ka cukura pārpilnība organismā tieši pretēji var būt cēlonis straujam spēku zudumam, kas traucē efektīvi veikt savus ikdienas darbus. Pārmērīgs cukura daudzums organismā bloķē tā spējas uzturēt enerģijas krājumus optimālā līmenī.
Lai saglabātu enerģiju visas dienas garumā, vajadzētu uzturā lietot saliktos ogļhidrātus, kurus satur, piemēram, pākšaugi, pilngraudu makaroni un putras.
Pazemināts vēža attīstības risks
Dažādās valstīs veiktie pētījumi par cukura ietekmi uz veselību liecina, ka cukurs ir kā barības avots vēža šūnām. Tāpēc tā daudzuma samazināšana ikdienas uzturā var novērst dažādu onkoloģisku saslimšanu risku un aizkavēt ļaundabīgu šūnu veidošanos un izplatību organismā.
Aknu veselība
Fruktoze un glikoze var izraisīt toksisku efektu aknās, ko var salīdzināt ar stāvokli, kas rodas, pārmērīgi lietojot alkoholu. Tāpat cukura lietošana, tai skaitā, dzerot saldos dzērienus lielos daudzumos, par 25–33 % palielina žultsakmeņu veidošanās risku aknās. Lai no tā izvairītos, ieteicams atturēties no saldajiem dzērieniem, to vietā dzerot dabīgas sulas vai ūdeni. Tāpat būtu labi regulāri attīrīt aknas, lai samazinātu dažādu aknu saslimšanu risku.
Labāka zobu veselība
Zināms, ka cukura lietošana veicina baktēriju vairošanos mutes dobumā, kariesa attīstību un citas zobu veselības problēmas, tāpēc, maksimāli samazinot cukura un to saturošu produktu lietošanu uzturā, tu parūpēsies arī par savu zobu veselību.