medicine.lv skaitļos

Lietotāji online276
Aktīvie uzņēmumi11976
Nozares raksti1540
Ekspertu atbildes21477
10 izplatītākie mīti par HIV infekciju : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

10 izplatītākie mīti par HIV infekciju

Publicitātes foto

HIV ir infekcijas slimība, no kuras pasargāts nav neviens. Diemžēl sabiedrībā pastāvošo aizspriedumu dēļ mēs to esam ierindojuši nepareizo saslimšanu sarakstā, turpinot ticēt un vairot arī apkārtējo ticību mītiem saistībā ar HIV.

Vēl vairāk – mūsu attieksme ne vienmēr ir iejūtīga un iecietīga pret tiem, kam atklāta HIV infekcija, liekot viņiem to slēpt no apkārtējiem, baidoties tikt atstumtiem. Kāpēc? Jo kāds taču teica, ka inficēties ar HIV var arī sarokojoties? Ticēt mītiem vai faktiem – tā ir Tava izvēle!

MĪTS NR.1: Es nelietoju narkotikas, neesmu homoseksuāls un nenodarbojos ar prostitūciju – HIV uz mani neattiecas!
PATIESĪBA: HIV ir infekcija, kas var skart jebkuru no mums! Šobrīd Latvijā biežākais reģistrētais inficēšanās ceļš ir heteroseksuālais, tas ir, dzimumattiecībās starp vīrieti un sievieti. Visbiežāk jaunie HIV infekcijas gadījumi tiek reģistrēti jaunu cilvēku vidū vecumā no 18 – 49 gadiem.

MĪTS NR.2: Inficēties ar HIV var sadzīves kontaktu ceļā – skūpstoties, apskaujoties, sarokojoties, lietojot kopīgus sadzīves priekšmetus.
PATIESĪBA: Ar HIV nevar inficēties sadzīves kontaktu ceļā, insektu vai dzīvnieku kodumu rezultātā. Zinātniski ir pierādīti trīs inficēšanās ceļi, kā HIV infekcija tiek pārnesta no vienas personas citai – dzimumakta laikā ar inficētu personu, ja netiek lietots prezervatīvs, no inficētām asinīm un citiem bioloģiskiem šķidrumiem, ja tie satur asinis, kā arī HIV infekcija var tikt nodota no mātes bērnam grūtniecības, dzemdību vai zīdīšanas laikā.

Banner 280x280

MĪTS NR.3: Es izmantoju kontracepcijas metodes, tāpēc esmu pasargāts no inficēšanās ar HIV!
PATIESĪBA: Ne visas kontracepcijas metodes pasargā no inficēšanās ar HIV! Patiesībā, vienīgā kontracepcijas metode, kas pasargā no inficēšanās ar HIV un citām seksuāli transmisīvajām infekcijām, ir prezervatīvs. Tā efektivitāti pret HIV ir apliecinājuši vairāki pētījumi. Tomēr, prezervatīvs nepasargā simtprocentīgi, jo tas var saplīst vai noslīdēt, it īpaši, ja to izmanto nepareizi.

MĪTS NR.4: Ja man nav dzimumattiecību, es nevaru inficēties ar HIV.
PATIESĪBA: Ar HIV var inficēties no inficētām asinīm un citiem bioloģiskiem šķidrumiem, ja tie satur asinis, arī veicot skaistumkopšanas procedūras, ja nav pareizi sterilizēti instrumenti pēc to saskares ar inficētām asinīm. Īpaši tas attiecas uz tādām skaistumkopšanas procedūrām kā tetovēšana un pīrsings.

MĪTS NR.5: Kontaktēšanās ikdienā ar HIV inficētu personu palielina HIV inficēšanās risku.
PATIESĪBA: Ikdienas saskarsmē ar HIV inficētu cilvēku nav nepieciešama īpaša piesardzība, jo sadzīves kontaktos infekcija neizplatās. Nav pamata bažīties par inficēšanās iespēju, uzturoties HIV inficētā cilvēka tuvumā, kopā pusdienojot, sarokojoties, apskaujoties, apmeklējot kopīgus pasākumus vai izmantojot vienu tualeti u.tml.

MĪTS NR.6: Es zinātu, ja manam partnerim būtu HIV!
PATIESĪBA: HIV infekcijai nav specifisku simptomu. HIV infekcija attīstās lēni, un tā var būt nemanāma daudzus gadus, kuru laikā cilvēks izskatās un jūtas pilnīgi vesels. HIV infekcijas simptomi liek par sevi manīt tad, kad attīstījies imūndeficīta sindroms jeb AIDS. Inficēšanās periods var ilgt no diviem līdz pat sešiem mēnešiem, savukārt infekcijas attīstības posms var ilgt pat 12 gadus. Taču ņem vērā, ka 10-50% gadījumu, kad cilvēks ir inficējies ar HIV, var novērot simptomus, kas ir līdzīgi gripai – paaugstināta ķermeņa temperatūra, drudzis, sauss klepus un citi vīrusu infekcijām raksturīgi simptomi, kas dažu dienu laikā pāriet. Visdrošākais risinājums Tev un Tavam partnerim ir veikt HIV eksprestesu un noskaidrot HIV testa rezultātu!

MĪTS NR.7: HIV pozitīvām sievietēm jāaizmirst par ģimenes veidošanu un bērniem!
PATIESĪBA: HIV infekcija nav šķērslis grūtniecībai un bērna nākšanai pasaulē. HIV inficētiem cilvēkiem, sadarbojoties ar ārstu (infektologu, ginekologu u.c.), jāplāno grūtniecība un jāizlemj jautājums par grūtniecības pārtraukšanu vai saglabāšanu. Risks nodot bērnam HIV infekciju, ievērojot visus ārstu norādītos profilakses pasākumus, ir ļoti zems.

MĪTS NR.8: Ja man ir HIV, mana dzīve ir galā!
PATIESĪBA: HIV infekciju nevar izārstēt, tomēr, ievērojot nozīmēto zāļu terapiju un ārsta norādījumus, ar to iespējams dzīvot tikpat ilgi kā personai, kurai nav HIV infekcija. Protams, ārstēšanās būs jāturpina visu mūžu, taču, lietojot nepieciešamos medikamentus un ievērojot veselīgu dzīvesveidu, slimību var kontrolēt un aizkavēt tās progresēšanu.

MĪTS NR.9: HIV tests ir laikietilpīga un sarežģīta procedūra.
PATIESĪBA: HIV tests ir asins analīzes, kuras mērķis ir noskaidrot, vai cilvēks ir inficējies ar HIV. HIV tests sevī ietver arī pirms testa un pēc testa konsultāciju. HIV eksprestesta procedūras ilgums ir aptuveni 30 minūtes. HIV testēšana ir anonīma un konfidenciāla. Bezmaksas HIV eksprestestu iespējams veikt HIV profilakses punktos visā Latvijā. Papildus informāciju var iegūt www.spkc.gov.lv sadaļā "HIV profilakse". Asinis izmeklēšanai uz HIV var nodot arī jebkurā laboratorijā Latvijā ar ģimenes ārsta nosūtījumu (maksājot pacienta iemaksu) vai bez ārsta nosūtījuma (maksas pakalpojums).

MĪTS NR.10: Es zinātu, ja man būtu HIV!
PATIESĪBA: Vai Tu esi veicis HIV testu, lai to varētu apgalvot? HIV eksprestestu ieteicams veikt reizi gadā, ja esi seksuāli aktīvs vai Tev ir bijusi saskare ar inficētām asinīm un citiem bioloģiskiem šķidrumiem, kas satur asinis.

Aicinām arī Tevi ticēt faktiem, nevis mītiem – esi HIV informēts, ievēro profilaksi un veic HIV testu, lai pasargātu sevi un sev mīļos!
 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Sāpes plecu locītavās – rīkojies, apmeklē fizioterapeitu!

Sāpes plecu locītavās – rīkojies, apmeklē fizioterapeitu!

Sāpes plecos var sagādāt diskomfortu, un kustību ierobežojums pazemina cilvēka dzīves kvalitāti. Sāpju ārstēšanas efektivitāte ir atkarīga no savlaicīgas saslimšanas diagnostikas un pacienta rīcības. Ir daži ieteikumi, kuri palīdzēs saprast, kā rīkoties un kur vērsties, lai veiksmīgi ārstētu sāpes plecos. 

Aktuālie piedāvājumi

Par labajām baktērijām. Kad un kāpēc tās lietot?

Par labajām baktērijām. Kad un kāpēc tās lietot?

LACTO SEVEN pienskābās baktērijas ir piemērotas visiem vecumā no viena gada vecuma. Un tās var lietot arī ikdienā. Izvēlies sev piemērotākās!

Jaunumi un tendences vēnu ārstniecībā. Vēnu apstrāde ar lāzeru

Jaunumi un tendences vēnu ārstniecībā. Vēnu apstrāde ar lāzeru

Pēdējā desmitgadē vēnu lāzerapstrādē bijis daudz jaunumu – gan lāzera aparātu, gan lāzera vadu, tāpat arī stratēģisku pieeju jomā. Lāzera loma fleboloģijā ir ievērojami pieaugusi. Par vēnu ārstēšanas metodēm stāsta Arnolds Kadišs, Dr. med., MBA, ķirurgs, flebologs, Dr. Kadiša vēnu klīnika. 

Holivudas pīlings vai kā padarīt ādu tīru dažos soļos

Holivudas pīlings vai kā padarīt ādu tīru dažos soļos

Kāpēc Holivudas pīlings? Tā ir iespēja pēc procedūras justies kā zvaigznei ar tīru un mirdzošu ādu. Uzzināsim par šo unikālo procedūru, kas derēs pat visjutīgākajai ādai! 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

MARUSHA eļļa sejas attīrīšanai un masāžai

MARUSHA eļļa sejas  attīrīšanai un masāžai

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt sejas attīrīšanas un masāžas eļļu ar rīsu, auzu un jojobas eļļām.

HealthAid® Alfalfa Leaf

HealthAid® Alfalfa Leaf

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvā izmēģināt uztura bagātinātāju "Alfalfa Leaf®".

Testa rezultāti: "MindSet” – sabalansēts aktīvo vielu komplekss smadzeņu darbības uzlabošanai

Testa rezultāti:

Augustā Medicine.lv redakcija sadarbībā ar starptautisku zīmolu "Coral Club" piedāvāja izmēģināt produktu smadzeņu darbības uzlabošanai “MindSet” – sabalansētu vitamīnu, aminoskābju un citu aktīvo vielu kompleksu, kas veicina asinsriti, atmiņu un uzmanību, kā arī kognitīvās spējas.

Testa rezultāti: Jaunais LIVEO probiotiku komplekss kapsulās

Testa rezultāti: Jaunais LIVEO probiotiku komplekss kapsulās

Augustā Medicine.lv sadarbībā ar SAGITUS Latvijas Farmācijas uzņēmumu piedāvāja testēt jaunumu – iecienīto LIVEO pienskābo un bifidobaktēriju kompleksu kapsulās, bet tagad lielākā iepakojumā (ar 21 vienu kapsulu).

Izstāsti Latvijai veselības receptes