10 iemesli, kāpēc tu pastāvīgi jūti izsalkumu
Ja tev pēkšņi šķiet, ka nekādi nespēj sasniegt sāta sajūtu un tu pastāvīgi jūties izsalcis, pie vainas, iespējams, ir nepareizi ēšanas paradumi vai veselības problēmas.
Tavu izsalkumu vai apetītes trūkumu ietekmē dažādi faktori – uzturs, hormoni, kas veicina apetīti, un dažādi emocionāli faktori, piemēram, stress. Ir dabiski just pastiprinātu kāri pēc ēdiena pēc smagas fiziskas slodzes vai tad, ja ilgstoši neesi ieturējis maltīti. Sievietēm izsalkums palielinās arī grūtniecības laikā vai periodā pirms menstruācijām. Tāpat iespējams, ka esi emocionālās ēšanas upuris – ēdot tu mēģini atbrīvoties no uztraukuma, nepatikšanām vai nomāktības. Tomēr, ja pastāvīga izsalkuma sajūta tevi nepamet ilgstoši, iespējams, ir laiks aplūkot savus ikdienas ieradumus.
Tu neuzņem pietiekami daudz šķidruma
Tā kā par slāpēm un izsalkumu atbild viena smadzeņu daļa, viegla dehidrācija nereti tiek maldīgi uztverta kā izsalkuma sajūta.
Pārliecinies, ka dienā izdzer pietiekami daudz šķidruma. Vislabāk sāc rītu ar glāzi vēsa ūdens. Savukārt, ja jūti izsalkumu, kad esi paēdis, mēģini izdzert glāzi ūdens un nogaidīt 15–20 minūtes. Iespējams, ka izsalkums būs pārgājis.
Tu neatvēli pietiekami daudz laika miegam
Ja esi gulējis pārāk maz, ķermenis sāk ražot vairāk grelīna – hormona, kas stimulē apetīti. Tāpat pazeminās leptīna līmenis – šis hormons ir atbildīgs par sāta sajūtas rašanos. Turklāt nepietiekams miegs rada nogurumu, un smadzenes nespēj pilnvērtīgi funkcionēt. Rezultātā ķermenis izmisīgi signalizē, ka tam nepieciešama enerģija – rodas vēlme pēc cukura un ogļhidrātiem pat tad, ja patiesībā ēdiens tev nav nepieciešams.
Diennaktī atvēli miegam vismaz septiņas astoņas stundas. Tādējādi tavi hormoni saglabās līdzsvaru, bet enerģijas līmenis būs pietiekams.
Tu uzņem pārmērīgu daudzumu ogļhidrātu
Ogļhidrāti, kas atrodami saldumos un balto miltu izstrādājumos, piemēram, smalkmaizītēs vai cepumos, strauji paaugstina cukura līmeni asinīs. Pēc tam cukura līmenis strauji krītas, izraisot spēcīgu izsalkuma sajūtu un kāri pēc papildu ogļhidrātiem.
Lai izvairītos no cukura līmeņa svārstībām, ierobežo neveselīgo ogļhidrātu lietošanu uzturā un izvēlies produktus, kas satur šķiedrvielas, piemēram, augļus un riekstus.
Tu regulāri izjūti stresu
Brīdī, kad izjūti spriedzi, tavs ķermenis pastiprināti ražo stresa hormonus. Šie hormoni rada organismā trauksmes stāvokli – tam šķiet, ka jebkurā mirklī būs nepieciešama mobilizācija, kam vajadzīga enerģija. Lai šo enerģiju iegūtu, ķermenis signalizē, ka tev jāpaēd.
Vienīgais veids, kā nepieļaut, lai stress tevi kontrolē, ir iemācīties kontrolēt stresu. Izraugies nodarbi, kas palīdz tev nomierināties un neaizmirsti tai atvēlēt vismaz stundu dienā.
Tu lieto pārlieku daudz alkohola
Vielas, kas atrodamas alkoholā, veicina apetīti, stimulējot bada sajūtu. Tāpat alkohols izraisa dehidrāciju, kas, kā minēts, tāpat rada maldīgu izsalkumu. Ja plāno lietot alkoholu, pirms tam izdzer pietiekamu daudzumu ūdens. Tāpat ūdeni ieteicams lietot pamīšus ar alkoholu, tā tu saglabāsi ķermenim vajadzīgo šķidrumu.
Tu neuzņem pietiekami daudz olbaltumvielu un tauku
Liesas olbaltumvielas un veselīgie tauki palīdz ilgstoši saglabāt sāta sajūtu, turklāt ir īpaši noderīgi tavam organismam. Sāc dienu ar grieķu jogurtu un pilngraudu musli, un tu jutīsies paēdis līdz pat pusdienlaikam.
Tu izlaid ēdienreizes
Ja tavs kuņģis pārāk ilgi ir tukšs, ķermenis pastiprināti ražo izsalkuma hormonus. Kad beidzot esi nolēmis paēst, tu visticamāk apēdīsi pārāk daudz. Mēģini plānot dienas ritmu tā, lai starp ēdienreizēm nebūtu vairāk par četrām piecām stundām. Tāpat neaizmirsti par brokastīm – pat tad, ja tev šķiet, ka šajā laikā neko nevari apēst, uzkod ābolu vai apēd vieglu beztauku jogurtu.
Tu regulāri redzi kārdinošu ēdienu
Internets, televīzijas un radio reklāmas un glancēti žurnāli ir pārpildīti ar kārdinošu ēdienu attēliem. Pētījumi apliecina, ka tikai skatīšanās uz ēdienu veicina izsalkuma hormonu izdalīšanos. Līdzīgu ietekmi atstāj ēdiena smarža – sajūtot aromātu, pastiprināti izdalīsies siekalas un kuņģis sarausies, atdarinot izsalkumu.
Tu ēd pārāk ātri
Lai sajustu sāta sajūtu, tavām smadzenēm ir nepieciešams laiks. Ja neatvēli ēšanai pietiekami daudz laika, smadzenes nespēj pietiekami ātri apstrādāt jauno informāciju, un tu turpini ēst.
Vienmēr atceries, ka ēdienu nepieciešams rūpīgi sakošļāt. Ēd lēnām un ar baudu. Ja vēl joprojām jūties izsalcis, nogaidi aptuveni 20 minūtes, lai pārliecinātos, ka tev tiešām nepieciešams vēl.
Tu lieto noteiktus medikamentus
Antidepresanti, medikamenti pret iekaisumu, alerģiju, astmu un citām kaitēm ietekmē apetīti. Ja pastāvīgi lieto zāles, konsultējies ar ārstu. Iespējams tieši tās ir tava izsalkuma cēlonis.