10 ēst gatavošanas paradumi, kas var kaitēt veselībai
Pareiza pārtikas pagatavošana un uzglabāšana ir būtisks priekšnosacījums tam, lai ēdiens ilgāk nezaudētu savu vērtību un saglabātu garšu. Ne visi zina šos veselīgas kulinārijas noteikumus, tāpēc rakstā apkopotas dažas biežākās kļūdas, ko, iespējams, daudzi ir pieļāvuši, darbojoties virtuvē, un no kurām noteikti vajadzētu izvairīties.
Garšot ēdienu, lai pārbaudītu, vai tas nav sabojājies
Diemžēl to, vai ēdiens ir sabojājies, ne vienmēr var noteikt pēc garšas, smaržas vai izskata, taču pat neliels šāda ēdiena daudzums var izraisīt nopietnu saindēšanos. Tāpēc, ja tev radušās kaut mazākās šaubas par ēdiena kvalitāti, labāk met to ārā.
Izmantot vienus traukus gataviem un jēliem produktiem
Nekad nepieļauj jēlas gaļas vai zivs saskarsmi ar citiem produktiem! Baktērijas no šiem produktiem nokļūst gatavā ēdienā, tādējādi draudot ar organisma saindēšanos.
Tāpat jēlu un gatavu produktu apstrādei un gatavošanai izmanto atsevišķus traukus, griešanas dēlīšus un nažus.
Atkausēt produktus uz virtuves galda
Kaitīgās pārtikas baktērijas strauji vairojas četru līdz 60 grādu temperatūrā. Tāpēc vienmēr atkausē gaļu tikai ledusskapī, mikroviļņu krāsnī vai vēsā ūdenī.
Mazgāt jēlu gaļu
Jēlas gaļas mazgāšana var būt ļoti bīstama veselībai. Pirmkārt, visas baktērijas nomazgāt nav iespējams. Otrkārt, ūdens piles izplatīs neredzamos mikrobus pa izlietni, galdu un citām virsmām, tādējādi palielinot saindēšanās risku. Šādā veidā baktērijas ļoti vienkārši var nokļūt arī uz tava šķīvja. Atceries, ka termiskā apstrāde ir vienīgais veids, kā padarīt gaļu veselībai nekaitīgu. Taču, ja vēlies noņemt no gaļas nepatīkamās gļotas, seko, lai ūdens strūkla būtu pēc iespējas mazāka. Pareizāk būs, ja ievietosi gaļu bļodā ar ūdeni un ar rokām to nomazgāsi.
Atdzesēt ēdienu, pirms tā ievietošanas ledusskapī
Neatstāj atdzesēties ēdienu uz galda ilgāk par vienu līdz divām stundām, ja temperatūra telpā sasniedz 32 grādus. Patogēnās baktērijas strauji vairojas īpaši tādos produktos, kas ātri bojājas. Savukārt ceļojumu vai piknika laikā ēdienus ieteicams glabāt pārnēsājamā ledusskapī.
Garšot jēlu mīklu
Jēlas olas nav ieteicams ēst jebkādā veidā, jo tās var saturēt tādas baktērijas kā salmonellas vai citus veselībai bīstamus mikroorganismus. Tāpat nav pareizi garšot vēl neizceptu mīklu, jo miltos var būt zarnu nūjiņas, kas izraisa dažādas organisma saindēšanās.
Izmantot jēlas gaļas marinādi gataviem ēdieniem
Neatstāj marinēties jēlu gaļu vai zivis uz galda – novieto produktus ledusskapī. Ņem vērā, ka kaitīgo mikroorganismu attīstībai labvēlīga temperatūra ir no četriem līdz 60 grādiem.
Tāpat nekādā gadījumā nedrīkst izmantot jēlas gaļas marinādi kopā ar gatavu ēdienu. Ja vēlies marinādi izmantot kā mērci vai cita ēdiena pagatavošanai – uzvāri to.
Neuzvārīt līdz galam olas, gaļu vai zivis
Produkti nav kaitīgi veselībai, ja tie pagatavoti atbilstošā temperatūrā, kas likvidē visas sliktās baktērijas. Ja tev rodas šaubas, vai pagatavo ēdienu pareizi, izmanto virtuves termometru. Nepaļaujies tikai uz ēdiena izskatu, smaržu vai garšu, lai noteiktu, vai tas ir gatavs!
Nemazgāt rokas
Precīzāk – nemazgāt rokas ar ziepēm. Ar vienkāršu roku noskalošanu zem ūdens nepietiek, lai likvidētu daudzās potenciāli bīstamās baktērijas. Rokas obligāti jāmazgā gan pirms, gan pēc ēst gatavošanas – vislabāk divas reizes.
Reti mainīt trauku mazgāšanas sūkli
Sūklīši un trauku mazgājamās lupatas ir netīrākie priekšmeti virtuvē, kas ir ideāla vide veselībai bīstamu baktēriju attīstībai un pavairošanai – pat ja izmanto antibakteriālus līdzekļus trauku mazgāšanai. Trauku lupatiņas un sūklīšus jādezinficē vismaz katru otro dienu un pilnībā jānomaina katru nedēļu vai divas.