10 bērnu slimību simptomi, ko nedrīkst ignorēt
Ikviens vecāks zina, cik daudz nemierīgu brīžu var sagādāt slimība, kas negaidīti piemeklējusi tavu bērnu. Tomēr, parādoties pirmajiem simptomiem, vecāki nereti izlīdzas ar pretsāpju zālēm vai nogaida, cerot, ka kaite pāries pati. Rūpējoties par bērna veselību, ir svarīgi zināt, kurā brīdī ir laiks vērsties pie ārsta.
Augsta temperatūra
Augsta temperatūra ir īpaši bīstama zīdaiņiem – ja drudzi izraisa bakteriāla infekcija, tā var strauji izplatīties pa visu ķermeni. Zīdaiņa temperatūrai sasniedzot 38 °C, nekavējoties vērsies pie pediatra. Savukārt, ja tas notiek vēlā vakara stundā vai naktī, labāk ievēro piesardzību un dodies uz slimnīcu. Nereti šādus simptomus izraisa kāds vīruss, tomēr šādos gadījumos par to nepieciešams pārliecināties.
Ja bērns ir vecāks par diviem gadiem, augsta temperatūra vairs nav tik bīstama – uzmani, lai bērns uzņem pietiekami daudz šķidruma, un konsultējies ar savu pediatru, lai noteiktu, kam vēl jāpievērš uzmanība.
Ilgstošs drudzis
Ja medikamenti nemazina drudzi vai arī tas ilgst vairāk nekā četras dienas, ir pamats uztraukumam.
Dodot bērnam pretdrudža medikamentus, augstajai temperatūrai vajadzētu kristies. Ja tas nenotiek četru līdz sešu stundu laikā, ir laiks zvanīt ārstam. Nemainīgi augstā temperatūra var liecināt par to, ka infekcija ir tik spēcīga, ka organisms nespēj ar to pienācīgi cīnīties.
Tāpat pievērs uzmanību tam, ja paaugstināta temperatūra nepāriet četru piecu dienu laikā. Tik ilgā laikā vajadzētu mitēties drudzim, ko izraisījis vīruss, piemēram, saaukstēšanās. Ja paaugstināta temperatūra saglabājas ilgstoši, pie vainas var būt bakteriāla infekcija, ko nepieciešams ārstēt ar antibiotikām.
Drudzis ar galvassāpēm
Drudzis, ko papildina stīvums kaklā, galvassāpes vai izsitumi, var liecināt par meningītu – smadzeņu apvalku iekaisumu, un bērnam nekavējoties var būt vajadzīga mediķu palīdzība.
Apaļas formas izsitumi
Pievērs uzmanību, ja uz bērna ķermeņa parādās apaļi izsitumi, izsitumi, ko veido sīki sarkani punktiņi vai pastiprināti veidojas zilumi.
Apaļi izsitumi ar gaišākas krāsas centru var liecināt par Laima slimību, savukārt neizskaidrojumi zilumi – par asinsrites traucējumiem. Tāpat izsitumi var liecināt par alerģisku reakciju vai citām nopietnākām problēmām – tiem parādoties, vērsies pie ārsta.
Neparastas dzimumzīmes
Pārzini sava bērna dzimumzīmes un īpašu uzmanību pievērs tām, kas mazajam ir jau kopš dzimšanas – tām ir lielāks risks kļūt ļaundabīgām. Ja pamani dzimumzīmi, kas palikusi lielāka, mainījusi formu, tai ir neregulāra forma vai neskaidras robežas, informē par to ārstu.
Pēkšņas vēdersāpes
Iztaujā bērnu par sāpēm – sāpes vēdera labajā pusē var liecināt par apendicītu. Tomēr ņem vērā, ka apendicīta izraisītas sāpes var sākties vēdera vidusdaļā, lēnām pārņemot arī labo pusi. Tāpat bērnam var būt drudzis, vemšana un caureja.
Pamanot šos simptomus, vērsies pie speciālista. Tas var būt arī parasts vēdera vīruss, tomēr gadījumā, ja tas ir apendicīts, tas var strauji progresēt.
Galvassāpes un vemšana
Galvassāpes, kas parādās agri no rīta vai naktī, var liecināt par migrēnu. Var parādīties arī vemšana. Migrēna nereti ir iedzimta un nav bīstama, tomēr tai nepieciešama ārstēšana. Tāpat galvassāpes var liecināt par nopietnākām saslimšanām, tāpēc to gadījumā nepieciešams veikt pārbaudes.
Samazināta urinācija
Sausa mute un lūpas, samazināta urinācija, sausa āda, pārmērīga vemšana un caureja ir dehidrācijas pazīmes, kas bērnam var būt ļoti bīstama. Ja pazīmes ir niecīgas, vērsies pie ārsta un mēģini dot bērnam vairāk šķidruma, taču, ja tās ir izteiktas, nekavējoties dodies uz slimnīcu.
Uzpampums
Mēles, lūpu vai sejas pietūkums, arī elpošanas traucējumi, izsitumi un vemšana vai nieze var signalizēt par alerģisku reakciju, kam nepieciešama tūlītēja vizīte pie mediķa.
Pārmērīga asiņošana
Plašas brūces vai brūces, kas nepārstāj asiņot pēc tam, kad tu dažas minūtes esi uz tām turējis vates tamponu, ir pazīme, ka tavam bērnam nepieciešama medicīniska palīdzība. Tāpat vienmēr apmeklē ārstu, ja bērnu sakodis dzīvnieks.
Foto: Shutterstock