Šogad reģionālās un valsts slimnīcas gatavas uzņemt 417 valsts budžeta rezidentus
Rīga, 20.apr., LETA. Šogad pirmajā studiju gadā valsts un reģionālas veselības aprūpes iestādes gatavas par valsts budžeta līdzekļiem uzņemt 417 rezidentus, šodien diskusijā par rezidentūras procesu 2017./2018. akadēmiskajam gadam teica Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Tālākizglītības fakultātes dekāne Ilze Grope.
Kā norādīja Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāra vietniece stratēģiskās plānošanas un resursu vadības jautājumos Egita Pole, nākamajā mācību gadā valsts finansēs rezidentūru 250 medicīnas studentiem.
Grope norādīja, ka norādītais rezidentu skaits nenozīmējot, ka ārstniecības iestādes ir gatava šos rezidentus paturēt arī pēc mācību pabeigšanas, īpaši tas esot attiecināms uz Rīgas ārstniecības iestādēm.
Visvairāk gan valsts, gan reģionālajās veselības aprūpes iestādēs nepieciešami anesteziologi un reanimatologi, ginekologi un dzemdību speciālisti, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsti, internisti un kardiologi, kā arī citi speciālisti.
Pieprasītās specialitātes rezidentus slimnīcas ir gatavas uzņemt un pie sevis apmācīt jau pirmajā studiju gadā.
Grope informēja, ka RSU studiju programmās notikušas vairākas izmaiņas, kas bijušas nepieciešamas, lai pielāgotos Eiropas Savienības direktīvām. Daļa no papildspecialitātēm kļuvušas par pamatspecialitātēm un otrādi, tādējādi mainījies arī studiju laiks. Daļu no izmaiņām universitāte vērtē, kā negatīvas, jo būšot grūti piesaistīt šīm studiju programmām rezidentus.
Viena no izmaiņām, ko universitāte vērtē negatīvi ir imunologs, kas no viena gada programmas kļuvis par četru gadu programmu, līdz ar to būšot grūti atrast pretendentus. Otrs - arodārsts, kas no divu gadu garas programmas kļuvis par piecu gadu programmu. Tos, kas studēs par arodārtiem būšot grūti atrast, jo ar arodārsta funkcijām nodarbojas arī ģimenes ārsts.
Tomēr Pole norādīja, ka, ja izmaiņas tiešām sagādāšot lielas problēmas, ministrija ir gatava meklēt risinājumus.
Kā vienu no veiksmīgajiem programmas uzlabojumiem, Grope min, rezidentūras programmu ģimenes ārstiem. Lai celtu ģimenes ārsta profesijas popularitāti, ieinteresētu jaunus cilvēkus programma padarīta mūsdienīgāka.
Rezidentūras programma ģimenes ārstiem ilgst trīs gadus, un līdz šim divus gadus rezidenti bija piesaistīti lielajām ārstniecības iestādēm un vienu gadu ģimenes ārsta praksei. Tā kā slimnīcas saprot, ka šie ārsti pie viņiem darbu neturpinās, interese esot maza. Turpmāk gadu ar pusi rezidents būs piesaistīts slimnīcai, kas var būt gan valsts, gan reģionālā, bet atlikušo laiku izglītosies ģimenes ārsta praksē. Turklāt jau ar pirmo gadu rezidents tiks piesaistīts nevis slimnīcai, bet ģimenes ārsta praksei.
Reģionālo slimnīcu pārstāvjus RSU arī informēja par to, ka tapusi jauna brīvo darba vietu platforma "karjera.rsu.lv", kur slimnīcas varēs reģistrēt nepieciešamos rezidentūras, darba un voluntēšanas vakances. Sistēma būšot pieejama studentiem tiklīdz tajā būs reģistrējušās vismaz 30 ārstniecības iestādes.